Instytucje z sektora opieki zdrowotnej coraz częściej stają się celem cyberataków zorganizowanych grup przestępczych.
W Polsce w 2021 zgłoszono 13 takich incydentów, a w 2022 było ich już 43. Liczba ta nadal wzrasta. Tak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji.
Opieka zdrowotna na świecie mierzy się z 1800 przypadkami tygodniowo. W 2022 roku branża odnotowała wzrost liczby ataków o 74 procent – podaje Check Point Research.
– Od kilku lat jesteśmy świadkami poważnych ataków ransomware na instytucje opieki zdrowotnej i łańcuchy dostaw. Coraz więcej usług jest dostarczanych online, dlatego zakłócenia spowodowane takimi atakami mogą być wyjątkowo szkodliwe dla naszych danych i niebezpieczne dla naszego życia – ostrzega Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software Technologies w Polsce.
Cyberataki na instytucje opieki zdrowotnej na świecie
W styczniu 2023 naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie i Uniwersytetu na Florydzie opracowali szczegółową analizę częstotliwości ataków ransomware na organizacje opieki zdrowotnej. Raport sugeruje, że roczna liczba takich przestępstw podwoiła się z 43 do 91, a liczba skradzionych poufnych danych wzrosła z około 1,3 miliona w 2016 do ponad 16,5 mln w 2021. Około połowa organizacji medycznych była w stanie przywrócić kopie zapasowe.
Zdaniem ekspertów obecna podatność służby zdrowia na przestępstwa cybernetyczne wynika z faktu, że w przeszłości branża nie inwestowała w cyberbezpieczeństwo tak intensywnie jak inne branże. Większość zasobów skoncentrowano – jak najbardziej słusznie – na poprawie opieki nad pacjentami i ratowaniu ich życia.
Sytuacja w Polsce nie odbiega od światowych trendów. Szpitale w 2022 roku odnotowały ponad trzykrotny wzrost liczby cyberataków. Polegały one głównie na wysyłaniu wiadomości e-mail z plikami zainfekowanymi szkodliwym oprogramowaniem. Poza tym podszywano się też pod decydentów w szpitalach i w ten sposób nakłaniano jednostki do przelewania pieniędzy.
źródło: materiały prasowe
Komentarze
1