Intel nie chce płacić 1,3 mld $ kary za praktyki monopolistyczne - odwołał się od decyzji KE
Intel znów wojuje z Komisją Europejską
Kiedy Komisja Europejska w 2008 roku uznała firmę Intel winną stosowaniu praktyk monopolistycznych i nałożyła na nią rekordową karę finansową w wysokości 1,3 miliarda dolarów, świat branży elektronicznej przecierał oczy ze zdumienia. Teraz jednak prawnicy Intela postanowili pójść niedawnym śladem Microsoftu - składając odwołanie od decyzji.
Firma Intel w swoim dorobku ma już wiele procesów, głównie które przegrała, w których była oskarżana o nieuczciwe praktyki monopolistyczne zarówno w Europie, Stanach Zjednoczonych czy też Japonii oraz o złamanie stanowych i federalnych przepisów, uczestniczyła w pozwach zbiorowych, czy nawet została uznanna za winną w sporze o działanie celowego zaniżania wydajności rozwiązań konkurencji w postaci AMD.
Sprawa o której mowa toczyła się w 2008 roku przez Komisją Europejską, a swój finał znalazła rok później. Komisja Europejska na której czele stała wówczas - Neelie Kroes, piastująca stanowisko komisarza ds. konkurencji.
Firma z Santa Clara otrzymała karę w wysokości 1,3 mld dolarów, za wieloletnie stosowanie nieuczciwych praktyk monopolistycznych wobec swojego największego konkurenta AMD.
Firma Intel została uznana za winną płacenia sprzedawcom pieniędzy za celowe opóźnienie wprowadzania do sprzedaży urządzeń z procesorami AMD, udzielanie łapówek producentom za stosowanie w produktach wyłącznie procesorów Intela, czy też oferowanie rabatów globalnym sklepom w zamian za wyrzucenie z oferty produktów AMD.
Neelie Kroes - ówczesna komisarz ds. konkurencji
Intel obserwując ostatnie poczynania Microsoftu który niedawno bezskutecznie próbował odwoływać się od wymierzonej mu kary, postanowił zrobić to samo. Prawnicy firmy z Santa Clara złożyli już odwołanie do sądu głównego w Luksemburgu, twierdząc, że firma jest niewinna, a Komisja nie przestawiła wystarczająco ciężkich dowodów w sprawie.
Sprawą Intela która otrzymała już własny numer "T-286/09, Intel vs Commission" ma zająć się piątka sędziów, podczas czterodniowych obrad.
Paul Otellini - CEO firmy Intel, napis w tle odzwierciedla korupcyjne poczynania firmy?
Decyzję sądu w sprawie Intela poznamy najprawdopodobniej w przeciągu najbliższych miesięcy, należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku ostatniej sprawy Microsoftu, tak i Intela, orzeczenie sądu nie będzie prawomocne i stronom będzie przysługiwała możliwość odwołania do organu II instancji, w tym przypadku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Jesteśmy ciekawi jak potoczą się losy odwołania w bieżącej sprawie jak i innych m.in. nałożonej w Stanach Zjednoczonych przez komisję ds. handlu o wysokości 10 milionów dolarów, za celowe zaniżania wydajności procesorów AMD w aplikacjach wykonanych z użyciem kompilatorów Intela.
Więcej o procesach firmy Intel:
- 1 miliard euro kary dla Intela? Czy Unia ukarze Intela za praktyki monopolistyczne?
- Komisja Europejska: zero litości dla Intela. Miliaed Euro kary!
- AMD komentuje wyrok Komisji Europejskiej uznający, że Intel złamał prawo Unii Eropejskiej
- Intelowi grozi kolejny pozew o praktyki monopolistyczne w USA?
- Intel fair wobec AMD w pozwie zbiorowym
- Intel przegrał proces o praktyki monopolowe - zaniżał wydajność procesorów AMD
- Intel ponownie pozwany o praktyki monopolowe
Źródło: Reuters, TechPowerUP, TechSpot
Komentarze
144To tak jakbym komuś złamał rękę i musiał za to zapłacić policji a on zostanie ze złamaną ręką i bez pieniędzy na leczenie.
to 1.3 mln czy 1.3 mld? W każdym newsie macie błąd dosłownie w każdym jak się to czyta to się aż rzygać chce wielcy redaktorzy którzy nie czytają co piszą -.- ;/
I teraz jest problem bo ceny i7 idą w górę jak chcą.Jedynie i5 trzyma znośną cenę.