Niedawno informowaliśmy o sukcesie prawników Intel w sporze z AMD. Okazało się jednak, że to tylko chwilowe zwycięstwo. Amerykańska komisja do spraw handlu uznała, że firma nadużywa swojej monopolistycznej pozycji, dążąc do obniżania efektywności i atrakcyjności rozwiązań konkurencji.
Rok temu całą branżą komputerową wstrząsnęła rekordowa suma odszkodowania nałożona na korporację Intel przez Europejską komisję ds. handlu wskutek stosowania monopolowych praktyk Intel zapłacił koncernowi AMD ponad miliard euro odszkodowania. Tym razem sprawa dotyczy innego kontynentu, bowiem tym razem chodzi o Amerykańską komisję do spraw handlu (FTC), w której zapadł wyrok uznający korporację Intel za winną stosowania nieuczciwych praktyk monopolowych. Na mocy wyroku Intel otrzymał zakaz płacenia producentom sprzętu OEM za sprzedawanie wyłącznie produktów opartych o komponenty Intela stroniąc tym samym od rozwiązań AMD. Jak się okazuje sprawa, dotyczyła nawet układów graficznych.
W wyniku prowadzonego postępowania udowodniono Intelowi działania mające na celu obniżanie efektywnej częstotliwości pracy zegarów procesorów AMD, aby te nie były zbytnio szybsze od rozwiązań "niebieskich". Cała sprawa ma związek, między innymi z kompilatorami oprogramowania, które są powszechnie wykorzystywane, a te autorstwa Intela uznawane są za najlepsze, gdyż napisali je ludzie mający najdokładniejszą wiedzę o architekturze procesorów. Niestety kompilowane przez to oprogramowanie kod daje aplikacje, które wyraźnie faworyzują procesory Intel, a układom AMD rzucają przysłowiowe "kłody" pod nogi.
Mimo, iż cała sprawa jest bardzo poważna postanowiono potraktować Intela bardzo łagodnie. Na początek nałożono na korporację sześcioletni zakaz limitowania wydajności chipsetów graficznych innych producentów oraz karę w wysokości 10 milionów dolarów. Suma ta ma trafić do nowo utworzonego funduszu mającego na calu wyeliminowanie dysproporcji i szkód wyrządzonych przez nieuczciwe praktyki Intela.
Z ujawnionych informacji wiadomo, iż jednym ze sposobów naprawy obecnej sytuacji jest plan stworzenia oprogramowania (chodzi tu o kompilatory), które wyeliminuje limity nałożone na procesory AMD - dzięki czemu będą one mogły w pełni rozwinąć drzemiącą w nich moc. Przegranie kolejnego procesu przez Intela może znacząco pomóc AMD, dla przykładu w zeszłym roku po przegraniu procesu przez Intel przed europejską komisją zamówienia na procesory AMD wzrosły aż o 17.7% - co jest świetnym wynikiem.
Źródło: DailyTech
Polecamy artykuły: | ||
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? | Poradnik: jak wybrać smartfona | 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu? |
Komentarze
52Czyli co? Teoretycznie mam np 3GHz a tak naprawde jest 2,8Ghz ?
Jakie limity?? O co chodzi?? Mam Athlon IIx3 425 i jakoś nie chce mi się wierzyć by w nim były jakieś limity. Może ktoś wyjaśni?
"Intel is also banned from specifically redesigning its chips to harm its competitors. Specifically it will be forced to not limit the performance of rivals' GPU chips for at least the next six years." - wiec sprawa dotyczy GPU, a nie CPU (nie ma ani slowa o obnizaniau czestotliwosci pracy zarowno CPU, jak i GPU).
"Also, it must publish clearly that its compiler discriminates against non-Intel processors (such as AMD's designs), not fully utilizing their features and producing inferior code." - odpowiednie ustawienia "intelowskiego kompilatora" powoduja nie wykorzystywanie wszystkich funkcji procesorow innych niz Intel (w tym rowniez AMD) i w ten sposob sprawiajacych, ze aplikacje nie wykorzystuja w pelni mozliwosci tych procesorow i generuja gorszy kod.
"(...) it does require Intel to pay $10M USD to establish a fund to help business customers retool their software if they were misled by Intel to think the poor performance of Intel-compiled code on AMD chips was normal." - kara pieniezna ma pomoc uzytkownikom biznesowym uaktualnic (co moze oznaczaz wymiane) oprogramowanie, jezeli zostali wprowadzeni w blad, myslac, ze kod skompilowany pod procesory Intela dziala mniej wydajnie na procesorach AMD.
chociażby po to aby zagrać w fajną Flashke :)
nikt nie ma obowiązku przeczytania każdego newsa. Ja zaglądam wybieram co mnie interere i czytam. Czasami bywa ze nic nie przeczytam, czasami trafi się artykułów totalnie bezsensu. W każdym razie moje życie się szczególnie nie zmieni po tym artykule. Mnie on nie dotyczy.
Ludzie sądzący, że AMD/ATI jest firmą uczciwą i świętą - po prostu się mylą... Gdyby AMD było na miejscu Intela, pewnie też stosowałoby takie praktyki.
Obecnie AMD nie może sobie pozwolić na coś takiego, bo dla jest to, być albo nie być na rynku. Muszą grać uczciwie i zachęcać ceną i w taki sposób zdobywać pozycję. NV i Intel mimu tylu różnych udowodnionych nieuczciwych praktyk nadal mają się całkiem dobrze.
Podejrzewam, że kara nałożona na te firmy jest niczym w porównaniu do tego ile na tym mogli zarobić...
"Hyba" monopolistyczne ^^
You made my day.
2. ludzie ktorzy twierdza za istnieje tzw. wolny rynek albo sa naiwniakami ktorzy uwierzyli w piekne bajki wykladowcow i menagerow albo sami sa tymi wykladowcami/menagerami co kuja to powiedzenia zeby usprawiedliwiac swoje nielegalne zagrania. nigdy nie uwierze w to ze najlepszy jest wolny rynek, bo wiem co takie szumowiny ktore maja media, wladze i kase potrafia zrobic z maluczkim graczem. (google, ms, intel, rzady krajow, koncerny medialne, itp (przy czym najczesciej zdobywaja te pozycje rownie nielegalnie)
3 pamietajcie ze ci co maja kase wladze i media beda sie usmiechac do was mowic o wspolpracy, zgodzie, pokoju, a za waszymi plecami beda was dymac jak sie tylko da.
4. nie chce czytac kolejnych wypocin o podazy i popycie bowiem sa to zalozenia czysto teoretyczne dzialajace w swiecie samych swietych. kazdy widzi co robi intel "placi" za obnizanie jakosci produktow amd
6. przyklad: Jak zniszczyc kogokolwiek? nazwijcie go antysemita to media zniszcza go w tydzien a zadne prawo wolnego rynku, popytu czy podazy go nie uratauje, tyle w temacie bo "jezyk zlota to jedyne espaeranto" i dla takich szumowin czlowiek sie nie liczy a etyka nie ma wartosci.