Dotychczas miano najwydajniejszych procesorów Intela dzierżyły 4- i 6-rdzeniowe układy z serii Core i7 900 pod podstawkę LGA 1366. Za pół roku sytuacja ta się zmieni i do oferty producenta wprowadzone zostaną modele Sandy Bridge-E pod podstawkę LGA 2011, które także oferować będą 4 lub 6 rdzeni.
Intel na początku obecnego roku zaprezentował nową platformę Sandy Bridge, a składają się na nią chipsety P67, H67, Z68 (a także mniej popularne układy takie, jak Q65, Q67, B65), podstawka LGA 1155 oraz oczywiście nowe procesory. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest ona topową platformą tego producenta, bowiem od końca 2008 roku stanowisko to dzierży podstawka LGA 1366 wraz z 4- i 6-rdzeniowymi procesorami z serii Core i7 900.
Sytuacja ta dopiero się zmieni na początku 2012 roku, kiedy to Intel wyda układy z serii Sandy Bridge-E. Modele te wykonane będą w 32-nanometrowym procesie technologicznym, oferować będą 4-kanałowy kontroler pamięci i kompatybilne będą z nową podstawką LGA 2011. Warto również zaznaczyć, że producent ten wprowadzi do swojej oferty ich serwerowe odpowiedniki o nazwie Sandy Bridge-EP. Pomimo faktu, że premiera nowych procesorów nastąpi dopiero za pół roku, to niektórzy już teraz mają dostęp do ich próbek inżynieryjnych i uchylają rąbka tajemnicy.
Znaleźliśmy w sieci zrzut ekranowy przedstawiający dane techniczne serwerowego procesora Sandy Bridge-EP, które zdołała odczytać aplikacja CPU-Z. Inżynieryjny egzemplarz wyposażony został w 8 rdzeni/16 wątków pracujących z taktowaniem 3 GHz. Do dyspozycji oddano również 20 MB pamięci cache trzeciego poziomu (L3). Na uwagę zasługuje niskie napięcie zasilania oraz stosunkowo duży współczynnik TDP – wartości te wynoszą odpowiednio 1,181 V oraz 150 W.
Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że zostały one źle odczytane, bowiem częściowe wsparcie dla tych układów wprowadzono dopiero w programie CPU-Z w wersji 1.58. Tuż obok okna aplikacji umieszczono okno menagera zadań, gdzie widać 32 wykresy przedstawiające obciążenia wątków procesora. Można więc się łatwo domyśleć, że w serwerze znalazły się dwa inżynieryjne, 8-rdzeniowe/16wątkowe procesory Sandy Bridge-EP.
Po lewej procesor Intel Ivy Bridge, a po prawej Intel Sandy Bridge-E
Powyżej możecie zobaczyć również zdjęcie, które porównuje inżynieryjne wersje procesorów Sandy Bridge-E oraz Ivy Bridge. Pierwszy z nich pod względem wielkości jest identyczny z układami Sandy Bridge-EP, natomiast drugi z obecnymi Sandy Bridge. Trzeba przyznać, że gabaryty przyszłego króla wydajności budzą respekt, a wszystko przez 2011 styków na jego rewersie.
Więcej o procesorach Intel:
- Intel Ivy Bridge: wydajność na poziomie Core i7 920
- Intel: niskonapięciowy Celeron zapowiedziany
- Intel Ivy Bridge: pierwsze wyniki wydajności procesora
- Intel Sandy Bridge E: premiera przesunięta
Źródło: NordicHardware.se
Komentarze
17Chyba przestraszyli się architektury AMD ;)