Z okazji poszerzenia oferty procesorów Sandy Bridge Intel zorganizował wyjątkowy wieczór obrazu, podczas którego liczni producenci komputerów zaprezentowali swoje urządzenia z drugą generacją układów Core.
O drugiej generacji procesorów Intel Core, która kodowo określana jest jako Sandy Bridge, powiedziano na łamach benchmarka już bardzo wiele. Poczynając od przedpremierowych relacji, poprzez informacje premierowe, a skończywszy na testach konkretnych modeli. Mimo trzech miesięcy, jakie upłynęły od premiery technologii, ofensywa Intela trwa nadal.
Intel przywitał nas firmowymi mocno niebieskimi kolorami
Przyjęta strategia spotkania w warszawskim hotelu Sheraton zakładała nie tylko prezentację platformy, ale również, a może przede wszystkim, pokazanie komputerów wyposażonych we wspomniane układy Intel. Są to modele dostępne, lub dopiero zapowiadane przez takich producentów jak ASUS, Sony, Acer, MSI, Hewlett Packard, Packard Bell, Fujitsu, Dell czy Toshiba. Według przewidywań w tym roku co najmniej połowa sprzedanych komputerów PC będzie wyposażona w drugą generację układów Core.
Przed częścią bardziej na luzie, bo za taką należałoby uznać pokaz sprzętu, czekała nas oficjalna prezentacja układów Sandy Bridge. Oczywiście Intel oszczędził nam zawiłych technicznych szczegółów, zamiast tego padły słowa wytłumaczenia, dlaczego nowej rodzinie Intel Core przyświeca hasło Visibly Smart - Zauważalnie Inteligentny
Spotkanie poprowadził szef polskiego oddziały Intela, Tomasz Klekowski z pomocą uroczej Agnieszki Raffalskiej.
Tomasz Klekowski - dyrektor Intela na region Europy Centralnej i Wschodniej
Żyjemy w czasach wszechobecnych treści cyfrowych, które nie tylko nas zalewają poprzez media, ale tworzone są w dużej części przez nas samych. Tomasz zwrócił naszą uwagę na fakt, że wraz z kolejnymi generacjami procesorów Intel nie tylko zwiększa ich ogólną wydajność, i wyciska z nich siódme poty, aby lepiej radziły sobie z ogromną ilością danych, jakie muszą dzisiaj być przetwarzane. Wyposaża je także w dodatkowe funkcje, które przyśpieszają wykonywanie popularnych działań, a także poprawiają komfort pracy.
Hasło Visibly Smart przyświeca całej rodzinie Intel Sandy Bridge
O tym w czym Intel Sandy Bridge jest nam pomocny opowiedział Jarosław Hurnik z Intela. Zademonstrował on nam zalety układów graficznych wbudowanych w Sandy Bridge na przykładzie gier. Potem przyszła pora na inne przydatne technologie, takie jak bezprzewodowe odtwarzanie materiału Full HD oraz akceleracja przetwarzania wideo.
Jednak ciekawe rozwiązania zastosowane w układach Intel nie byłyby wiele warte, gdyby nie zapotrzebowanie ze strony internautów - aż 86% miało styczność z serwisami wideo, a 53% korzysta z telewizji internetowej - a także instytucji zajmujących się dystrybucją materiału wideo. O tym jak ważne dla tych drugich są technologie stosowane w Sandy Bridge, opowiedział nam Rafał Karczewski, dyrektor ds. sprzedaży Internetu oraz In-store TV w Polsat Media.
Ostatnim gościem okazał się Jacek Wysoczyński - inżynier "z krwi i kości", jak sam siebie określił - należący do zespołu pracującego nad technologiami wykorzystywanymi w procesorach Intel. Zaskakujące dla niektórych osób może być to, że nie pracuje on za oceanem, a nad polskim morzem w Gdańsku.
Tam też znajduje się ośrodek R&D Intela, który jest największą tego typu placówką w Europie - zatrudnia 600 pracowników. Jacek opowiedział nam kilka słów o technologii Intel Insider - czyli sieciowej wypożyczalni wideo - która będzie dostępna również w naszym kraju, a nad którą prace prowadzono właśnie w Polsce. Bardzo nagłaśnianą zaletą Insidera ma być możliwość udostępniania posiadaczom sprzętu wyposażonego w układy Sandy Bridge hitów filmowych w jakości Full HD już w dniu premiery.
Benchmarkowy akcent na spotkaniu - Intel chwalił się uznaniem jakie zyskał zdobywając ponad 40 nagród prasowych w Polsce
Na zakończenie oficjalnej prezentacji odwiedziły nas niezawodne Pingwiny z Madagaskaru.
Potem czekał nas poczęstunek i oglądanie komputerów. Sporą część z nich stanowiły laptopy wyposażone nie tylko w wydajne procesory, ale i porządną dawkę pamięci RAM - 4, 6, a nawet 8 GB. Niektóre już przez nas testowane, jak na przykład ASUS N53SV, choć nie zabrakło także konstrukcji desktopowych i wyspecjalizowanych, jak HTPC czy All-in-one. Co udało się nam zobaczyć, uwieczniliśmy na zdjęciach.
Na początek ASUS - firma zaprezentowała swoje wydajne modele N53SV, G73SW wyposażony w panel 3D, K73E oraz K53SJ.
Tuż przy wejściu, lekko na uboczu, rozlokował się Acer. Wśród laptopów znalazły się nowe modele Aspire Ethos 5951G dla graczy, Aspire Timeline X3830T , które wyróżnia ciekawe wzornictwo i solidny wygląd, oraz nieco starszy Aspire 5750G.
W środkowej części sali rozlokowały się firmy na S - czyli Samsung i Sony. Na stoisku Samsunga znalazł się model RF511 oraz kreowany na konkurenta MacBooka Air laptop z serii 9.
Stoisko Sony przyciągało prezentacją laptopa Vaio VPCF21Z1E, który mógł pochwalić się bardzo ładnym obrazem 3D. Ma za to odpowiadać panel Full HD o wysokiej - bo aż 240 Hz - częstotliwości odświeżania, a także odwzorowanie palety barw Adobe RGB (typ nie został podany, ale z pewnością nie jest to TN). Prezentujący komputer podkreślał zastosowanie tylnego - nie krawędziowego - podświetlenia LED. Drugi z prezentowanych modeli Vaio to opisywany już przez nas VPCSB1V9E, z oryginalną dodatkową płaską baterią.
W trakcie prezentacji sprzętu, miłą niespodziankę zafundowała nam prowadząca spotkanie Agnieszka Raffalska, która wystąpiła z krótkim recitalem.
Źródło: Informacja własna, zdjęcia: Alicja Żebruń
Warto przeczytać: | ||
Kingston pokazał co daje dobra pamięć | Tablet Antares i notebooki Toshiba R800 | Firefox 4 wart milionów pobrań |
Komentarze
13A co do samej relacji z prezentacji:
Bardzo dobrze napisany tekst, fajnie się czyta, bardzo dobra robota jak na Benchmark.pl przystało.
Oby tak dalej.
Ahh ci redaktorzy Benchmarka to mają się dobrze :]
zaletą jest w ogóle możliwość odpalenia gry? bo więcej zalet nie widzę, tzn takich jakie by można pokazać na przykładzie gier
@ Sławekpl
W tym naprawdę jest dużo racji.