Intel ruszy z kopyta? 5 nm procesory jeszcze w tym roku, a 3 nm modele w 2022 roku
Ostatnie lata nie są najłatwiejsze dla Intela - wdrażane procesy technologiczne zaliczają opóźnienia, co przekłada się na problemy z dostawami procesorów. Rozwiązaniem sytuacji ma być zlecenie produkcji układów zewnętrznym firmom.
Intel już w 2019 roku zapowiedział, że zamierza przenieść część produkcji układów do zewnętrznych firm – takie rozwiązanie miało odciążyć linie produkcyjne i w efekcie pomóc uporać się z problemem zbyt małych dostaw procesorów. Nie znaliśmy jednak szczegółów decyzji.
Intel przenosi produkcję procesorów do TSMC
Serwis TrendForce dotarł do informacji jakoby Intel przeniósł 15-20% produkcji układów innych niż procesory do innych zakładów – podobno głównie są to firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited) i UMC (United Microelectronics Corporation).
Współpraca z pierwszą firmą wkrótce ma się mocno rozwinąć. Podobno już w drugiej połowie tego roku ma ruszyć masowa produkcja procesorów Core i3 w 5-nanometrowej litografii TSMC, a na drugą połowę 2022 roku zaplanowano rozpoczęcie masowej produkcji modeli ze średniej i wyższej półki w 3-nanometrowym procesie TSMC.
Według TrendForce, zmiana strategii pozwoli Intelowi być bardziej elastycznym przy planowaniu nowych generacji procesorów, a przy tym da mu dostęp do różnych technologii TSMC np. budowy chipletowej, CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate), InFO (Integrated Fan-Out) czy SoIC. W efekcie Intel zachowa pozycję głównego gracza na rynku układów scalonych, a przy tym utrzyma produkcję układów z wysokimi marżami, jednocześnie przeznaczając duże środki na badania i rozwój produkcji.
Informacja wydaje się o tyle zaskakująca, że TSMC współpracuje z innymi projektantami procesorów (m.in. AMD i Apple), więc Intel musiałby w jakiś sposób wynegocjować moce produkcyjne. Mamy też inne obawy - zlecenie produkcji procesorów zewnętrznej firmie mogłoby oznaczać, że problemy z wdrożeniem autorskich procesów są poważniejsze niż pierwotnie informowano (niedawno potwierdzono opóźnienie wdrożenia 7-nanometrowej litografii).
Źródło: TrendForce
Zobacz więcej o procesorach:
- AMD chwali się nowymi procesorami dla serwerów - porównano wydajność do modeli Intela
- Intel w tarapatach - AMD mianuje się nowym królem wydajności gamingowych laptopów
- Intel Core i9-11900K vs AMD Ryzen 9 5900X - porównanie nowych procesorów w grach
Komentarze
32A Intel będzie dodawał do 4 dużych rdzeni 4 małe....
No ale Intel cały czas przeznacza te duże środki. Problem w tym że ostatnio niewiele wynika z tego :/.
AMD jest trochę mniejsze, zatem przeznacza mniejsze środki na badania i rozwój, bo może więcej nie daje rady, bo nie ma. Tyle że przeznaczanie dużych środków nie zawsze jest równoznaczne z szybkim parciem w przód, tworzeniem super technologii.
Nie wiem ile Apple na tę działalność przeznacz, bo budżet do dyspozycji to on musi mieć na prawdę duży. A na co to się przekłada to sami widzimy. W innowacjach (w mobile) ostatnio przoduje daleki wschód.
No to TSMC będzie miała kasę na fabrykę w USA. Oczywiście trzeba też doliczyć zamówienia od innych amerykańskich gigantów takich jak Apple czy idące w górę AMD.
No to nowe biegi:
kto ma lepszą architekturę procka. (AMD vs Intel Via poza konkurencją?).
Czyżby to było potwierdzenie informacji o tym, że Biden jest tylko Chińską marionetką? Żaden rozsądny rząd nie przeniósł by tak ważnej produkcji do tak zagrożonego wojną regionu.
Jeszcze raz. Uwierzę jak zobaczę oficjalne potwierdzenie tej informacji.