Świadomość użytkowników bezprzewodowego internetu o bezpieczeństwie wyraźnie rośnie. Miesiąc temu pisaliśmy o badaniach firmy Kaspersky Lab Polska, które wskazały Poznań jako miasto z najbezpieczniejszymi sieciami WiFi. Drugie pomiary (poprzednie odbywały się w 2009 roku) wskazały głównie zmianę szyfrowania WEP na WPA/WPA2.
Opublikowany został raport z kolejnego z dużych polskich miast, Wrocławia, który nie został objęty poprzednimi testami. Trudno jest więc ocenić tendencję spadkową lub wzrostową, gdy mowa o bezpieczeństwie. Przeprowadzone testy udowodniły jednak, że stolica Dolnego Śląska wypada bardzo dobrze na tle innych badanych lokalizacji.
Na odległości przebytej samochodem lub na piechotę o długości 14 km sprawdzonych zostało 2 900 połączeń. Specjaliści z Kaspersky Lab bez naruszania prywatności ich właścicieli analizowali metody ochrony. Około 16% stanowiły sieci otwarte. Ponad połowa z nich została zablokowana algorytmami WPA lub WPA2, co na chwilę obecną jest najlepszym rozwiązaniem.
Nieco mniej niż w przypadku testów sieci w Poznaniu wyniósł wskaźnik wykrytego szyfrowania WEP, które ma niestety liczne luki. Warto pamiętać, że pozostawianie WiFi niezabezpieczonego lub ze słabą zaporą może skutkować między innymi kradzieżą poufnych danych. Nie dbając o ochronę swojej sieci użytkownicy narażają się także na pharming lub po prostu spowolnienie transmisji danych, w przypadku gdy obcy internauci pobierają pliki korzystając z naszego łącza.
Cieszy wiadomość, że coraz więcej osób dba o odpowiednie zabezpieczenia. Nie wiadomo jednak jak statystyka przekłada się na ogół. Jeśli jesteście ciekawi dalszych danych, jak trasa badania czy najczęściej wykryci producenci sprzętu sieciowego, pełen artykuł jest udostępniony w Encyklopedii Wirusów Kaspersky Lab.
Więcej o bezpieczeństwie:
- Duqu - podobny do Stuxnet wirus atakuje Europę
- Sony PRS-T1: czytnik zhakowany, Android odblokowany
- HADOPI: 650.000 piratów dostało ostrzeżenie
- Anonymous zapowiadają atak na Nowojorską Giełdę
- Program desCRY wykrywa dziecięcą pornografię
- Zamki otwierane nie kluczem, a za pomocą gestów
Źródło: Inf. prasowa, Kaspersky Lab Polska
Komentarze
7