Autoportret łazika Curiosity prosto z Marsa - zdjęcie ma rozdzielczość 41,5 Mpix
Panorama złożona z 55 zdjęć
Czasem warto odetchnąć od całego ziemskiego IT zgiełku, zamieszania wokół Windows 8, problemów Panasonica z produkcją telewizorów i zapowiedzi nowych smartfonów. Przyjrzyjmy się autoportretowi łazika Curiosity. To prawdopodobnie najlepsze tego typu zdjęcie pojazdu wysłanego z Ziemi, które wykonano na innej planecie.
Mowa o łaziku Mars Curiosity, który po lądowaniu na początku sierpnia i prawie miesięcznych przygotowaniach do właściwej misji, bada powierzchnię Czerwonej Planety. Łazik ma za sobą kilka przygód, w tym odpadające fragmenty plastikowych taśm, które początkowo wprawiły z zakłopotanie osoby analizujące niespodziewane błyszczące elementy na zdjęciach.
Codziennie z powierzchni Marsa wysyłane są na Ziemię kolejne fotografie, aczkolwiek przyznamy, że nie zawsze czujemy się usatysfakcjonowani. Tym razem jednak operatorzy łazika stanęli na wysokości zadania. Z 55 zdjęć wykonanych przez kamerę MAHLI umieszczonej na zrobotyzowanym ramieniu, stworzono mozaikę, która ukazuje łazik w całej okazałości.
A właściwie w prawie całej, gdyż na zdjęciu nie widać całego ramienia, na którym znajduje się wspomniana kamera. To konsekwencja techniki wykonywania tej panoramy, która w żaden sposób nie mogłaby pokazać tego elementu pojazdu. Widać za to liczne ślady kół na powierzchni, a także - po lewej stronie zdjęcia - ślady po nabieraniu próbek gruntu do badań.
Fotografię wykonano nie tylko ku uciesze osób śledzących poczynania Curiosity, ale również po to, by ocenić status łazika. Od lądowania minęło już prawie trzy miesiące w i przydał się mu taki optyczny przegląd.
Zdjęcie można pobrać w pełnej rozdzielczości 5463 x 7595 pikseli (41,5 Mpix) ze strony Planetary Photojournal. A jeśli macie ochotę, możecie samodzielnie spróbować skleić tę panoramę od zera. Potrzebne zdjęcia znajdują się na stronie z obrazami z Mars Curiosity. Trzeba wybrać dział MAHLI (MArs Hand Lens Imager) i pobrać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (Sol 84 i 85).
Źródło: NASA
Komentarze
61Samoje**a właściwie :)