Lądowanie Curiosity widziane z orbity - gdzie szukać zdjęć zrobionych przez łazik?
Kiedy pierwsze fotki w kolorze?
Po ponad ośmiu miesiącach, które przebiegły bez większych przygód, łazik Curiosity w ramach misji Mars Science Laboratory osiadł w kraterze Gale na powierzchni Marsa. Lądowanie nastąpiło o godzinie 7:32 naszego czasu. Choć mamy już pierwsze zdjęcia z łazika, to największym hitem na początek misji jest zdjęcie lądującego Curiosity wykonane z orbity Marsa.
O łaziku Curiosity, zainstalowanym na nim komputerze, który jest najwydajniejszą jednostką tego typu jaką wysłano z dala od Ziemi, możecie przeczytać w wyczerpującym materiale, który opublikowaliśmy przy okazji startu Mars Science Laboratory.
Miejsca lądowania najważniejszych misji marsjańskich. Viking z 1976 roku, łaziki z 1997 i 2004 roku oraz Curiosity.
Warto dodać, że istotny wkład w badania Marsa za pomocą największego w historii łazika marsjańskiego będzie miała także Polska. Za sprawą sensorów podczerwieni, które dostarczyła firma VIGO SA z Ożarowa Mazowieckiego. Zostaną one wykorzystane jako element laserowego spektrometru, który będzie szukał śladów życia.
Łazik Curiosity wyposażony jest w siedemnaście kamer.
Pierwsze zdjęcia wykonane przez Curiosity można znaleźć w bazie surowych zdjęć. Jednak te widoki nie są zbyt atrakcyjne dla naszych oczu i w poszukiwaniu lepszych fotek warto udać się na inne strony. Oprócz strony Mars Exploration Program warto zainteresować się jednym z najciekawszych repozytoriów fotografii wykonanych przez sondy kosmiczne - witryną Planetary Photojournal. Tu znajdziecie fotki z Curiosity, a także innych pojazdów kosmicznych już w formie atrakcyjnej wizualnie.
Cień lądującego Curiosity i pierwsze zdjęcia z kamer nawigacyjnych.
Na lepsze obrazy poczekamy kilka dni, gdy uruchomiona zostanie kamera MAST. Znacznie spektakularniej prezentuje się obecnie zdjęcie wykonane przez Mars Reconaissance Orbiter, który „przypadkiem” przelatywał nad miejscem lądowania. Jego superdokładna kamera HiRISE zarejestrowała lądującego Curiosity. Zdjęcie, choć niewielkie, robi wrażenie.
W swojej podróży na Marsa łazik przebył 566 milionów kilometrów, teraz czeka go najdłuższa w historii przejażdżka po powierzchni Marsa. Głównym źródłem energii Curiosity jest radioizotopowy generator termoelektryczny, a więc łazik nie będzie uzależniony od kaprysów marsjańskiej pogody. Jego pierwotny zasięg 20 km z pewnością zostanie znacząco zwiększony.
Dla przypomnienia, jeden z poprzednich łazików, Opportunity, zamiast planowanych 600 metrów, przebył kilkadziesiąt razy większy dystans. Maksymalna szybkość Curiosity oceniana jest na około 30 metrów na godzinę. W ciągu dnia łazik ma pokonywać odległość do 200 metrów.
Mars ekscytuje człowieka od lat, nie tylko jako obiekt naukowego zainteresowania, ale również jako potencjalne miejsce do zamieszkania. Ta idea stała się inspiracją dla twórców krótkometrażowego filmu Terraform, który pokazuje, jak mogłaby wyglądać przyszłość Czerwonej Planety, którą poddano terraformowaniu.
Więcej o eksploracji Kosmosu:
- Planetary Resources: kopalnie na asteroidach wspierane przez Google i Jamesa Camerona
- Laserowe 100 megabitowe łącze prosto na Marsa
- Łącze 1000 bit/s pozwoliło na lot w Kosmos
- Gigapikselowy sensor stworzy model 3D Galaktyki
Źródło: NASA, vimeo (ArtFx)
Komentarze
70Ciekaw jestem co ten potwor tam znajdzie, trzeba powiedziec ze w porownaniu do Pathfindera to monstrum nawet Opportunity i Spirit razem waza polowe tego co Couriosity.
Najwiekszym postepem IMHO jest zastosowanie minielektrowni jadrowej do zasilania tego lazika.
Ciekawe czy znajda tam Schwarzeneggera i reszte ekipy z Pamieci Absolutnej :)
Przez nastepne kilka tysiacleci nic sie w tym temacie nie wymyśli ,zwłaszcza jak sie obcina wydatki na nauke a inwestuje w militaria.
W przypadku zjednoczenia Ziemii, te zasoby mogłyby pójść w badania naukowe i rozwój eksploracji kosmosu. Czy to jest realne? Tak.. ale szansa na to mizerna. Ludzie mają generalnie klapki na oczach i nie widzą dalej poza swoją michę - ma być pełna, reszta jest mało ważna.
Nie żebym był jakimś specem dlaczego tak jest, ale jestem po prostu ciekaw dlaczego kamera jest stworzona tak, iż zdjęcia są okrągłe i czarno-białe.
Niestety pokazuje to jak jesteśmy jeszcze prymitywni w badaniu kosmosu... a jest co badać :)
Może kiedyś z Marsa jakimś cudem zrobią drugą Ziemię, ale na pewno nie w tym wieku i w następnym najpewniej też nie ;)