Windows 8 coraz wolniej zdobywa użytkowników - udział systemów operacyjnych w rynku
Tempo wzrostu Windows 8 wyraźnie zwolniło. Zyskuje na tym nieznacznie Windows 7 i systemy Apple OS X i Linux.
\
Tradycyjnie już wraz z początkiem nowego miesiąca firmy analityczne publikują raporty dotyczące udziału w światowym rynku poszczególnych systemów operacyjnych. Z najnowszego raportu wynika, że w lutym wciąż najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows 7 i wciąż zyskuje na popularności, zwolniło za to tempo zdobywania udziałów przez Windows 8.
Według raportu Net Applications najnowszy system Microsoftu powoli zdobywa kolejne procenty udziału w rynku, jednak w każdym miesiącu robi to w inny sposób, raz notując szybki wzrost a innym razem spowolnienie. Tak jak to było tuż po jego premierze, system Windows 8 osiąga rezultaty niższe, niż w analogicznym okresie notował chociażby system Vista.
W lutym system Windows 8 zanotował wzrost udziału w rynku z 2,36 do 2,67%. Jak zauważają eksperci, wyraźne spowolnienie zdobywanych udziałów jest wynikiem końca promocyjnych akcji na zakup systemu. Chociaż system od początku swojej premiery nie radził sobie tak, jak życzyłby sobie tego jego producent, to jednak konsekwentnie małymi krokami zmierza do przekroczenia bariery trzyprocentowego udziału w rynku.
Mimo wszystko wiele osób zaznacza, że sytuacja w marcu może przynieść jeszcze większe spowolnienie z uwagi na zakończanie akcji taniego uaktualnienia z Windows 7 od Windows 8. To jak zapowiadają eksperci, może być największym wyzwaniem dla tego systemu od czasu jego premiery, gdyż począwszy od początku marca, będzie on dostępny w sprzedaży bez jakichkolwiek zniżek od Microsoftu.
Obecnie niekwestionowanym liderem na rynku jest system Windows 7, który zanotował także minimalny wzrost z 44,48 do 44,55%. Szacuje się, że w najbliższych miesiącach utrzyma się podobny trend, gdyż wielu użytkowników systemu Windows 7 nie zamierza w najbliższym czasie migrować do nowej wersji systemu a ci, którzy chcieli to zrobić, już w większości przypadków to uczynili, kupując w zakończonej niedawno promocji pakietu uaktualnienia. Sam Windows 7 wciąż jest też sprzedawany w wersji OEM na wielu zestawach komputerowych.
Jak nie trudno się domyślić, swoje udziały w rynku tracą starsze systemy operacyjne jak Windows XP, którego udział spadł do 38,99% i Windows Vista, która coraz bardziej zbliża się do pięcioprocentowego udziału, notując obecnie 5,17%.
Pozostałe odmiany systemów operacyjnych zdołały wypracować sobie niewielki wzrost udziałów w rynku, kosztem systemów Microsoftu. Systemy Apple Mac OS X ogółem zgromadziły 7,17%, natomiast systemy z rodziny Linux 1,21%. Jeśli zaś spojrzymy na statystyki w3school, to wynika z nich, że systemy Mac cieszą się udziałem około 9% zaś Linuksy około 5%.
Źródło: NetApplications, cnet
Komentarze
38Czy mogę kupić którykolwiek z nich taniej bez Windowsa?
Czy mogę kupując któryś z modeli zaznaczyć że chcę go z Windows 7 a nie 8?
Planuję w przeciągu pół roku takowy zakup i absolutnie nie chcę komputera z Win 8.
Po zainstalowaniu aplikacji dodającej przycisk "start" i usuwającym " badziew UI" nie różni się wizualnie praktyczni niczym od 7 a to że 8 jest szybsza to niepodważalny fakt i jedyny powód dla którego zmieniłem system. Np. na 7 gra na Amd w gta 4 na maks ustawieniach była jak oglądaniem slajdów a na 8 gra się bez problemów i jeszcze można zainstalować mody graficzne.
Posiadam ten system, i uważam że jest lepszy od w7, zwłaszcza po zainstalowaniu start8. A metro w ogóle nie oglądam, więc nie ma problemu.
Ale malkontenci zawsze się do czegoś przyczepią. Sporo też osób kieruje się pogłoskami, zwłaszcza negatywnym.