Nikon D3s: widok Tokio prawie na żywo z najwyższej wieży telekomunikacyjnej na świecie
360 stopniowa panorama wykonana jest przez zestaw 12 lustrzanek Nikon D3s.
Zapierające dech w piersiach gigapanoramy z widokiem największych miast na świecie to już nie nowina. Pomyślcie gdyby taki widok mógł ożyć dzięki uaktualnianym na bieżąco zdjęciom. Pierwszy krok ku realizacji takiej wizji uczyniła japońska firma Nomura Co., która zainstalowała 12 lustrzanek Nikon D3s z obiektywami 35 mm f/2.0. Wykonują one prawie na bieżąco zdjęcia Tokio widzianego z otwartej niedawno wieży Tokyo Skytree, które udostępniane są w internecie.
Prawie na bieżąco, to dobre określenie. Ze względów technicznych trudno na razie zapewnić widok uaktualniany 25 razy na sekundę, tak by obraz był w pełni płynny. Zdjęcia wykonywane są co 10 minut, aczkolwiek możliwe jest skrócenie interwału do 30 sekund. Nocą widok Tokio uaktualniany jest co godzinę. Również cała panorama nie ma superrozdzielczości, ale i tak jest wystarczająco efektowna.
Wieża Tokio Skytree, o wysokości 634 metrów (plus 50 metrowe fundamenty), to najwyższy obiekt telekomunikacyjny na świecie, prawie tak samo wysoki jak, będący już przeszłością, maszt kratownicowy w polskim Konstantynowie. Wyższy jest tylko Burdż Chalifa, z którego gigapanoramę niedawno wam pokazywaliśmy.
Nikon D3s z obiektywem Nikkor 35 mm f/2D - takie właśnie zestawy zastosowano.
Cały system fotograficzny wygląda tak jak na poniższym diagramie. Dwanaście aparatów Nikon rozmieszczono wokół wieży, na wysokości 340 metrów, tak by jednocześnie mogły widzieć całe Tokio. Do tego potrzebne było odpowiednie oprogramowanie, które nie tylko połączy obrazy w wynikową panoramę, ale również zadba o odpowiednie naświetlenie wszystkich zdjęć. Między innymi dlatego też zdecydowano się na wybór aparatów Nikon D3s. Początkowo myślano o zastosowaniu kamer nadzoru technicznego, ale nie zapewniały one oczekiwanej jakości zdjęć.
Aparaty zostały umieszczone w specjalnych osłonach, ekranowanych termicznie i dźwiękowo, wewnątrz tarasu widokowego Tembo. Są również chronione przed ewentualną kondensacją wilgoci.
Gotowe obrazy są wrzucane na serwer sieciowy. Najłatwiej obejrzeć je będąc w samej wieży, gdzie do wyświetlania 360 stopniowej panoramy przeznaczono cztery zestawy po trzy 52” ekrany w galerii Tembo na wysokości 450 metrów. Możliwe jest również wyświetlanie przez projektor panoramy na ekranie o wymiarach 10x2 metry.
Dla nas najciekawsze będzie skorzystanie z witryny Skytree View, gdzie udostępniana jest wspomniana panorama dla wszystkich internautów. Oczywiście poza chwilami, gdy serwer nie radzi sobie z obciążeniem, co niestety dość często ma miejsce. Za dodatkową opłatą, zarejestrowani użytkownicy Soramado mają dostęp do 70 Mpix zdjęć oraz archiwum historycznych obrazów.
Całe przedsięwzięcie nadzorują panowie Masatoki Morio (Tokio Skytree) i Keiji Kobayashi (Nomura Co.).
Źródło: Nikon
Komentarze
10Może później trafie to podpatrzę.
Czy ktokolwiek z was sprawdza informacje czy kopiujecie na chama z innych serwisów ?
Raczej to chamskie kopiowanie, bo nawet nie raczyliście przeczytać że strona do końca maja tylko działa, a data publikacji to ciut po... Gratulacje !