Po 4 listopada 2016 roku wszystkie konta użytkowników Panoramio stracą możliwość wgrywania nowych zdjęć. Rok później skasowana zostanie ich zawartość.
O zamknięciu serwisu Panoramio i wdrożeniu tej samej funkcjonalności bezpośrednio w usłudze Google Maps, Google mówiło już dwa lata temu. Nadszedł czas by te plany wcielić w życie. Wszyscy dotychczasowi użytkownicy Panoramio powinni przed 4 listopada połączyć swoje konta z Google+ by nie utracić dotychczas wgranych do usługi zdjęć. Zostaną one automatycznie przekopiowane.
Dostęp do kont w Panoramio (w tym pobieranie zdjęć) będzie możliwy jeszcze przez rok, ale nie da się już wgrywać nowych obrazów ani ich komentować.
Rozmiar ikonki zalezy od popularności zdjęcia wśród użytkowników Panoramio
Google zapewnia, że treści z Panoramio po dołączeniu do naszych profili na Google nie zwiększą wykorzystywanej przez nas przestrzeni dyskowej. W przyszłości zdjęcia należy dodawać poprzez narzędzia Google Maps (na komputerze w przeglądarce, na smartfonie w aplikacji mobilnej).
Pasek ze zdjęciami w Google Maps zawiera treści z różnych źródeł - Panoramio, Picasa, StreetView
Krok, związany z zamknięciem Panoramio wydaje się rozsądnym działaniem, a baza Panoramio jest stopniowo integrowana z Google Maps od dawna. Gdy wejdziemy na mapy Google i wybierzemy wyświetlanie zdjęć towarzyszącym mapom, pobierane są między innymi z Panoramio. Gdy klikniemy na miniaturkę zdjęcia w pasku ze zdjęciami na dole strony Google Maps w pasku stanu wyświetli się źródło pliku.
Google nie może jednak, taką mamy nadzieję, poprzestać na likwidacji Panoramio i przekierowaniu użytkowników do Google Maps i jego narzędzi dodawania zdjęć do lokalizacji. Choćby dlatego, że te narzędzia, podobnie jak sposób prezentacji lokalizacji zdjęć jest odmienny od tego do czego przyzwyczaiło nas Panoramio.
Dobrze byłoby gdyby Google połączyło funkcje Panoramio, które jest nastawione na użytkownika poszukującego zdjęć z danej lokalizacji i ma charakter społecznościowy, z funkcjami Google Maps, które nakierowane są na użytkownika oczekującego znacznie szerszej palety informacji.
Źródło: Panoramio
Komentarze
5