Wysokie temperatury Ryzen 7000 – czy to duży problem? Test na różnych chłodzeniach
Procesory AMD Ryzen 7000 zasłynęły ze świetnej wydajności… i wysokich temperatur. W sieci pojawił się ciekawy test, który pokazuje, jakie chłodzenie jest potrzebne do nowych układów.
Na początku warto wyjaśnić jedną rzecz. Nowe procesory AMD wykorzystują mechanizm automatycznego podbijania limitów mocy do granicznej wartości temperatury 90-95*C. Efekt jest taki, że zawsze zobaczymy na nich wysokie temperatury, a różnice między chłodzeniami mogą wpływać na zegary i wydajność procesora.
Jak to wygląda w praktyce? Niedawno mieliśmy okazję przetestować dwa nowe modele. 6-rdzeniowy Ryzen 5 7600X osiągał temperatury w okolicach 90 stopni na chłodzeniu powietrznym SilentiumPC Fortis 5, natomiast w przypadku 12-rdzeniowego modelu Ryzen 9 7900X osiągaliśmy około 90 stopni na wydajnym chłodzeniu wodnym Arctic Liquid Freezer II 420.
Ryzen 7000 – testy na różnych chłodzeniach
Jeden z użytkowników portalu Reddit opublikował ciekawe dane, na których porównano temperatury i wydajność procesorów Ryzen 7000 na różnych chłodzeniach – począwszy od podstawowych, powietrznych coolerów, a skończywszy na wydajnych chłodzeniach AiO.
Wykresy przedstawiają taktowanie procesorów i wydajność w benchmarku Cinebench R23 po 10 minutach testów.
W przypadku najsłabszego modelu Ryzen 5 7600X (TDP 105 W) wszystkie chłodzenia oferują bardzo zbliżoną wydajność – różnica między najlepszym a najgorszym modelem to około 2,5%. Jakie warto wybrać chłodzenie? Żeby nie odczuć spadku wydajności, dobrze zaopatrzyć się co najmniej w średniej klasy chłodzenie powietrzne.
Podobnie to wygląda w przypadku modelu Ryzen 7 7700X (TDP 105 W). Różnica między najlepszym a najgorszym chłodzeniem przekłada się na 3,5% spadku wydajności. Najlepiej wybrać dobry, dwuwieżowy cooler powietrzny lub zestaw AiO 240.
Większe wymagania ma Ryzen 9 7900X (TDP 170W). W przypadku 12-rdzeniowego modelu spadek wydajności może wynosić już około 6,5%. Nie obejdzie się zatem bez chłodzenia AiO w rozmiarze 360.
Topowy model Ryzen 9 7950X (TDP 170 W) ma jeszcze większe wymagania dotyczące chłodzenia - zastosowanie zbyt słabego coolera może wpływać na spadek wydajności aż o 8,5%. Najlepiej więc wybrać zestaw AiO 420.
Użytkownik zwrócił uwagę także na aspekt montażu chłodzeń. Co prawda nowa platforma AMD AM5 zachowuje kompatybilność z coolerami pod AMD AM4, ale tylko w przypadku konstrukcji montowanych na plastikowych wspornikach przy podstawce lub przykręcanych do fabrycznej płytki backplate z płyty głównej. Jeśli dane chłodzenie wymaga zastosowania niestandardowej płytki backplate, w takiej sytuacji już mogą pojawić się problemy z montażem.
Przy okazji warto wspomnieć, że niedawno w sieci pojawił się też ciekawy eksperyment, w którym sprawdzono, jaki wpływ na temperatury procesora ma odpromiennik ciepła. Okazało się, że montaż chłodzenia bezpośrednio na jądrach krzemowych (po zdjęciu odpromiennika) przekłada się na znaczny spadek temperatur.
Źródło: Reddit @ matthewv1998
Komentarze
23Poza tym jak wykazali inni ludzie, wystarczy zmniejszyć TDP programowo, żeby temperatury zmniejszyć z 95*C do 65*C bez utraty wydajności.
Zresztą u mnie od lat jest Grandis2 i chłodził on i Phenoma II X6, R5-3600X, R9-3900X ( max 73C ) a obecnie R9 5900X do 65C max w Cinebench R23 i dał by radę i pewnie w dalekiej przyszłości da R9 7900X :-)
Procesory same dostosowują pobór prądu do zastosowanego chłodzenia i starają się przy maksymalnych ustawieniach zbalansować się same do pracy w ok 90-95 st. C.
AMD wyraźnie stwiedziło, że jest to normalne i zaplanowane i do pracy w tych temperaturach 24/7 te procki są fabryczynie przygotowane - chcesz ich uzywać bez ogranicznika, to możesz to robić, będą pchały w siebie tyle watów, ile potrzeba, aby się nie ugotowały.
Nie potrzebujesz tego, albo masz słabą chłodnicę, albo nie lubisz wydawać dużo na prąd - odpalasz Eco mode, tracisz (w przypadku 7950, o ile mnie pamięć nie myli) jakieś 10% wydajności, a zapotrzebowanie na prąd spada znacznie już przy 110 (105?) W, a mają jeszcze niższe eco mody (PC World ma na ten temat cały film).
Ba, woda w ukladzie ma duza pojemnosc cieplna, wiec dluzej sie nagrzewa ale i dluzej sie chlodzi - przy dlugich testach (a nie krotkich benchmarkach) roznica mieszy AIO a klasycznym towerem moze nie istniec.
inna sprawa to zjazd zegarka i undervolting, aby uzyskać niższe zużycie prądu przy wdajności zbliżonej do poprzedniej serii.