Raspberry Pi 400 pozwala przypomnieć sobie czasy komputerów pokroju Atari 400. Nie jest to jednak tylko wycieczka w przeszłość, lecz próba wniesienia starej koncepcji na poziom przystający do współczesnych czasów.
Raspberry Pi 400, czyli… komputer zamknięty w klawiaturze
Czytasz „komputer zamknięty w klawiaturze”, to myślisz pewnie o Atari 400, Commodore 64 albo ZX Spectrum. Ale czy jest coś nowego w tym stylu? Owszem jest i nazywa się Raspberry Pi 400. Żadnemu domorosłemu inżynierowi ta marka nie jest pewnie obca, ale sama konstrukcja może już zaintrygować. Tym razem nie mamy bowiem do czynienia z samą płytką, lecz z bardziej praktycznym urządzonkiem.
Raspberry Pi 400 to tani, wydajny i w pełni programowalny komputer osobisty, zamknięty wewnątrz klawiatury. Jest bardziej mobilny od laptopa, choć z drugiej strony – jak pecet – wymaga podłączenia myszki, monitora i źródła zasilania. Wygląda uroczo, ale przede wszystkim jest pełnoprawnym sprzętem – może nie z gatunku tych najwydajniejszych, ale też zdecydowanie nie najsłabszy. Zerknij na specyfikację a sam się przekonasz…
Komputer Raspberry Pi 400 oferuje:
- 64-bitowy, 4-rdzeniowy procesor Broadcom BCM2711 (ARM Core-A72 @ 1,8 GHz)
- 4 GB pamięci RAM LPDDR4-3200
- moduły łączności bezprzewodowej Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.0
- zestaw portów: 2 x micro-HDMI, 1 x USB-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x Gigabit Ethernet
- oraz slot na kartę microSD z systemem operacyjnym i magazynem danych
Tani i praktyczny komputer do domu
W tym zestawie nie bardzo ma się co zagrzać, więc nie trzeba było w środku montować wentylatora. Efektem jest cicha praca – niczym w przypadku smartfona. Równocześnie masz szersze opcje łączności i wygodną klawiaturę, co bez wątpienia daje przewagę Raspberry Pi nad telefonem. I choć pomysł nie jest rewolucyjny – ba, właściwie jest to powrót do konstrukcji pierwszych domowych komputerów osobistych – w dzisiejszych czasach zdecydowanie się wyróżnia.
Dzięki bazującemu na linuksowym jądrze Raspberry Pi OS komputer powinien sprawdzić się zarówno podczas rozrywki, jak i pracy czy nauki. Pozwala przeglądać Internet, oglądać filmy i słuchać muzyki, edytować dokumenty, pisać kod itp., itd.
Ile kosztuje Raspberry Pi 400? Cena zachęca
Komputerek kosztuje 70 dolarów. Możesz też dopłacić 30 dolarów i kupić zestaw z myszką, zasilaczem, przewodem HDMI, kartą microSD i przewodnikiem dla początkujących. Premiera na dniach.
Źródło: Raspberry Pi Foundation, TechCrunch
Czytaj dalej o ciekawych gadżetach:
- Niesamowity i nieco straszny robot od Disneya
- Jak to możliwe, że ten Game Boy działa bez końca?
- Wreszcie powstała maseczka, w której da się oddychać
Komentarze
16Jakby tam było coś na X86 to by miało większy sens, za desktopa robić może ;]
No i mogliby już te MICROHDMI zastapić normalnymi ;]
Fajnie że po prostu jakieś pomysły są realizowane ;]