Debiut Seagate z SSD na rynku konsumenckim
Seagate to jedyny oprócz WD liczący się obecnie producent dysków przeznaczonych na rynek konsumencki. Firma cały czas umacnia swoją pozycję. Po niedawnym zakupie firmy LaCie nawiązała strategiczny alians z DensBits Technologies, który ma doprowadzić do ekspansji Seagate na rynku tanich i pojemnych dysków SSD.
O dyskach SSD pisze się ostatnio, że są tanie jak nigdy wcześniej. Mimo to, nadal jest to technologia, która znajduje zastosowanie w mniej pojemnych konstrukcjach przeznaczanych przede wszystkim na dyski systemowe. Dyski SSD 2,5-cala o pojemnościach rzędu 1 TB już są, ale cenowo nadal poza zasięgiem przeciętnego klienta. Niższe ceny można osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii TLC (triple level cell), która pozwala przechować 3 bity danych w pojedynczej komórce pamięci flash.
Seagate, który z dyskami SSD obecny jest na razie jedynie na rynku enterprise (seria Pulsar), chce zaistnieć również wśród konsumenckim (pomijamy tu hybrydową serię Momentus). Pomóc ma w tym współpraca z DensBits Technologies, która wiąże się z nieokreśloną bliżej inwestycją dokonaną przez Seagate. Ta druga firma jest w posiadaniu ciekawych patentów związanych z technologią kontrolerów dla pamięci flash MLC i TLC.
Dyski SSD Seagate Pulsar, które przeznaczone są dla odbiorcy biznesowego.
Technologia TLC jak można się spodziewać jest w porównaniu z MLC jeszcze bardziej podatna na zużycie. Rozwiązaniem problemów z trwałością pamięci TLC jest na przykład opracowana przez DensBits technologia Memory Modem. Pozwala ona na zapewnienie komórkom pamięci flash TLC wytrzymałości na poziomie 10 tysięcy cykli P/E. To więcej niż w przypadku najlepszych pamięci MLC.
Pierwszy kontroler pamięci flash wyprodukowany przez DenseBits Technologies, DB3610 Memory Modem, według specyfikacji pozwala na osiągnięcie wydajności odczyt/zapis na poziomie 95/75 MB/s (sekwencyjnie) oraz 4700/1200 IOPS (losowa próbka 4 kB).
Konsekwencje, dla liczby cykli P/E, zastosowania technologii Memory Modem. Korzyści są widoczne zarówno w przypadku technologii TLC jak i MLC (tu wzrost jest wręcz spektakularny).
Owocem współpracy Seagate i DensBits Technologies będą dyski SSD z pamięcią flash wyprodukowaną w procesie klasy 1x nm. Konstrukcje przeznaczone na rynek enterprise będą bazowały na technologii MLC, a dyski przeznaczone na rynek konsumencki na TLC. Zastosowanie tej ostatniej technologii umożliwia produkcję znacznie tańszych niż obecnie dysków SSD o pojemnościach, które pozwolą im skuteczniej konkurować z rynkiem HDD, zwłaszcza w dobie wysokich cen talerzowców.
Ciekawi jesteśmy co wyniknie z tego połączenia i czy faktycznie technologia TLC nadaje się już do masowego wdrożenia? Obydwie firmy są bardzo pewne, że tak właśnie jest.
Więcej o dyskach SSD:
- SanDisk Extreme SSD 120GB
- Dyski SSD - test porównawczy i ceny
- ReRAM: technologia znacznie przyspieszy dyski SSD i wydłuży ich żywotność
- Transcend PSD520: dyski SSD z kośćmi SLC dla starszych urządzeń - cena i specyfikacja
- Fusion-io: dysk SSD traktowany jak pamięć RAM
Źródło: Seagate
Komentarze
18