Sony A7S II - filmowy bezlusterkowiec teraz z zapisem 4K i pięcioosiową stabilizacją obrazu
Sony A7S II, następca Sony A7S wprowadza wewnętrzny zapis w formacie 4K, a także układ stabilizacji i korpus znane z A7 II
Systemowy kompakt Sony A7S nie bez powodu zyskał miano jednego z najlepszych filmujących aparatów cyfrowych. Tylko 12 Mpix na pełnoklatkowej matrycy, której piksele podczas rejestracji są odczytywane indywidualnie, sprawia, że jakość filmów jest świetna. Bardzo mocną stroną tego aparatu jest praca na wysokich ISO - do 409600. Czy były jakieś wady? Zdaniem projektantów Sony A7S II, zaliczał się do nich brak wbudowanej stabilizacji i zapisu 4K bezpośrednio w aparacie.
Poprzednik oferował wideo 4K, ale wymagał stosowania zewnętrznych rejestratorów, gdyż materiał w pełnej rozdzielczości mógł być jedynie wyprowadzony przez złącze HDMI. Teraz Sony A7S zyskał możliwość bezpośredniego zapisu materiału 4K na karcie pamięci.
Wbudowana matrycowa 5-osiowa stabilizacja o teoretycznej skuteczności 4,5 EV to druga z cech Sony A7S II, która odróżnia ten aparat od poprzednika. Podobnie jak drugą generację Sony A7 od pierwszej. To sugeruje, że i inne cechy aparatu, które nie są związane stricte z filmowaniem, powinny być podobne jak w Sony A7 II.
Istotnie, mamy tu inaczej wyprofilowany uchwyt dłoni z lepiej umieszczonym niż wcześniej przyciskiem spustu migawki, wyższej rozdzielczości ekran podglądu LCD, ale są też istotne różnice:
- układ AF ze 169 punktami detekcji kontrastu jest inny niż w Sony A7 II i dużo precyzyjniejszy niż w Sony A7S, choć ma tę samą czułość od -4 do 20 EV
- wizjer choć ma tę samą rozdzielczość oferuje lepsze powiększenie 0,78x i powłoki Zeiss T*,
- w oprogramowaniu aparatu pojawił się tryb gamma S‑Gamut3.Cine/S-Log3 (zapewnia dynamikę obrazu wynoszącą 14 EV), funkcja Gamma Display Assist, a tryb Zebra został poprawiony,
- tempo rejestracji 120 kl/s jest dostępne teraz w rozdzielczości FullHD (przepływność materiału 100 Mbps) ,
- w trybie wideo natywny zakres ISO zaczyna się teraz od wartości 100,
- ekran LCD ma większy zakres wychyleń, do 107 stopni w górę i do 41 stopni w dół.
Pozostałe cechy Sony A7S II są takie same jak Sony A7S. Oznacza to zastosowanie 12 Mpix sensora pełnoklatkowego Exmor CMOS, który może pracować z czułością od ISO 50 do 409600, a także procesora obrazu BIONZ X. Takie same są dostępne rozdzielczości wideo i dostępne kodeki oraz próbkowanie. Podobnie jak w Sony A7S także i A7S II podczas filmowania odczytuje całą matrycę piksel po pikselu bez ich łączenia, co ma zapewnić jak najlepszą jakość wynikowego obrazu.
Sony A7S II jest najcięższym bezlusterkowcem w serii A7. Jego wymiary wynoszą 126,9 x 95,7 x 60,3 mm, a waga korpusu to 584 gramy. Wraz z akumulatorem NP-FW50 i kartą pamięci aparat waży 627 gramy.
Sugerowana cena w listopadzie, gdy aparat trafi do sprzedaży, wyniesie 3400 euro. Oj, będzie drogo, zważywszy że poprzedniej generacji model można kupić w cenie około 2000 euro.
Źródło: Sony
Komentarze
3