W portfolio Sony pojawiła się nowy typ wyświetlaczy WhiteMagic. Wykorzystujące to rozwiązanie panele LCD, zamiast standardowego układu subpikseli RGB (czerwony-zielony-niebieski) będą miały dodatkowy piksel W, który będzie świecił białym światłem. Rozwiązanie to ma nie tylko zmniejszyć o 50% pobór prądu, ale także znacząco poprawi jasność ekranu.
Pierwszy moduł White Magic LCD o rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli, każdy piksel składa się z subpikseli RGBW) i przekątnej 3-cali trafi do oferty firmy w październiku w cenie około 5000 jenów (około 190 złotych). Oczywiście zakupem tych paneli zainteresowani będą przede wszystkim producenci smartfonów i aparatów cyfrowych, bo to z myślą o nich przygotowano ten produkt.
Pomysł Sony, jak to często bywa, nie jest całkowitą nowością. Japoński koncern twierdzi, że w porównaniu do poprzednich prób wykonania paneli z układem pikseli RGBW, ich rozwiązanie, dzięki specjalnemu algorytmowi przetwarzania wyświetlanego obrazu, nie degraduje jakości. Panele z czterema pikselami prezentował już np. Sharp, jednak tam dodano żółty subpiksel, który miał przede wszystkim poprawić jakoś odwzorowania kolorów.
Jasność nowego panelu LCD Sony ma wynieść około 470 nitów w trybie niskiego poboru prądu (225 mW) oraz 1000 nitów w trybie na zewnątrz (400 mW). Warto przypomnieć, że bardzo jasny panel zastosowany w opisywanym przez nas smartfonie LG Black ma jasność 700 nitów. Kontrast obrazu oferowany przez technologię WhiteMagic osiąga poziom 1000:1, natomiast kąty widzenia wynoszą do 160 stopni.
Więcej o technologiach wyświetlaczy:
- OLED - ekrany przyszłości
- Senseg: dotykowe piksele, nowy wymiar wyświetlaczy
- Samsung: elastyczne wyświetlacze AMOLED już w 2012
Źródło: Gizmodo
Komentarze
49Kit z tym, że my ludzie fizycznie nie postrzegamy 'koloru' żółtego ;p
Pobór prądu zmniejszy się ale tylko sterowania pixelami, który jest znikomy w porównaniu z prądożernością samego podświetlania pracującego non-stop.
Jedyna zaleta to większa jasność 500/1000 nitów.