Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w końcu okazała się przydatna. Dzięki wysiłkom tamtejszych astronautów udało się znaleźć sposób na wygodne spożywanie kawy w przestrzeni kosmicznej. Jak działa Space Cup?
Miłośnicy kawy mogą spokojnie wybierać się w przestrzeń kosmiczną. Co więcej, z ich doświadczeń mogą korzystać fani napojów wszelakich. Czym jest Space Cup i dlaczego bez niego trudniej byłoby podbijać Marsa?
Jak pija się kawę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Problem spożywania płynów na pokładzie ISS ma już swoją historię i dobrze wiemy, że świat poza Ziemią pozwala na więcej. Grawitacja nie obowiązuje i posiłki, w tym płyny, nie wymagają powstrzymywania przed upadkiem. Spragniony astronauta może korzystać z napoju, który krąży wokół niego w formie kropli.
Kropla wody w towarzystwie astronauty Pedro Duque na pokładzie ISS. Źródło: ESA
Codzienność wyklucza jednak podobne rozrywki. Przede wszystkim na pokładzie ISS obowiązuje restrykcyjny reżim spożywczy. Astronauci nie dysponują pożywieniem, które może się kruszyć. Nie mogą też cieszyć się swobodą życia wśród kropel płynów. Wszystko dla dobra stacji, której uszkodzenie może stać się drastyczne w skutkach.
Astronautka Samantha Cristoforetti z workiem wody na pokładzie ISS. Źródło: ESA
Od kilku miesięcy uważni obserwatorzy życia na stacji mogą być więc zaskoczeni. Okazuje się, że niekulturalne siorbanie kawy z worka wcale nie jest koniecznością. Niektórzy astronauci używają nietypowych w kształcie filiżanek.
Astronautka Samantha Cristoforetti pijąca kawę na pokładzie ISS. Źródło: NASA
Takie obrazki są dobrym materiałem dla teorii spiskowych na temat stacji. W zarodku zdusiło je jednak kolejne śmiałe posunięcie mieszkańców ISS. Astronauci pokusi się o przygotowanie małego instruktażu baristycznego.
Jak działa Space Cup?
Tak wygląda prawidłowe przygotowanie oraz spożywanie kawy w kosmosie:
Parzenie kawy odbywa się w tradycyjny kosmiczny sposób, czyli w worku. Nowością jest fakt, że jest ona przelewana do fikuśnego naczynia o nazwie Space Cup. Płyn jest utrzymywany w miejscu dzięki napięciu powierzchniowemu oraz geometrii filiżanki. Astronauci nie potrzebują słomek, ani innego mechanicznego wspomagania, żeby ciecz skierować do ust.
Dlaczego wycieczka na Marsa i Księżyc wymaga Space Cup?
Space Cup prezentuje się wręcz komicznie, ale jest wyjątkowo specjalistycznym narzędziem bez którego droga na Marsa mogłaby być trudniejsza. Kosmiczne filiżanki zostały opracowane przy okazji badań nad siłami kapilarnymi w warunkach mikrograwitacji. Ich główny celem są systemy podtrzymywania życia i to nie byle jakie.
Ekspansja międzyplanetarna nie będzie możliwa jeśli Gateway i wszystkie elementy potrzebnej nam kosmicznej autostrady, nie zostaną wyposażone w lekkie i energooszczędne systemy filtrujące wodę oraz powietrze. Badania sił kapilarnych są nadzieją na technologie, które pozwolą wykorzystywać dynamikę płynów w tej kwestii. W ten sposób ze Space Cup możemy podbijać wszechświat. Poprzestawanie na mechanice i workach z kawą, przywiązuje nas do Ziemi.
Źródła: NASA, ESA, ISS Research
Komentarze
11Polska język...
Serio? Co to za kocopoły? Fizyka przestaje działać?
widzę, że poczuła się Pani urażona moim komentarzem i zapadła decyzja o zablokowaniu moich wypowiedzi. Przykre to jest, że pomimo wielu uwag jakie Pani otrzymała, w obecnej sytuacji, jedynym rozwiązaniem na jakie Panią stać i redakcję, jest ograniczanie wolności słowa. Dno i 40m mułu. Szkoda się szarpać z takimi jak wy. Powodzenia.