Statystyki przeglądarek: spore zmiany w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Na świecie rządzi IE, w Polsce Firefox
Serwis StatCounter zaprezentował najnowsze statystyki dotyczące przeglądarek internetowych. Dane te pokazują, jak zmieniła się sytuacja na tym polu w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Choć Internet Explorer w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy stracił niemal 12% spośród wszystkich użytkowników, to wciąż pozostaje najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie (z aplikacji Microsoftu korzysta aktualnie 32,23% internautów). Nie trzeba chyba dodawać, że IE zaliczyło największą stratę spośród wszystkich pięciu najbardziej liczących się przeglądarek.
Przeglądarki: świat (maj 2011 - maj 2012)
Najwięcej zyskała z kolei przeglądarka Google Chrome. W maju ubiegłego roku z oprogramowania tego korzystało zaledwie 19,66% internautów, dziś natomiast – aż 31,98%. Po tym jak w listopadzie Chrome wyprzedził Firefoxa, nieprzerwanie zyskiwał kolejne procenty, aż doszło wręcz do tego, że w na początku maja liczba jego użytkowników przerosła liczbę userów IE. W tym momencie jednak IE ponownie wrócił na szczyt, a Chrome z niewielką stratą zajmuje pozycję wicelidera.
Na trzecim miejscu znajduje się aktualnie Mozilla Firefox, która nie tylko straciła trzy procent rynku, ale też swoją drugą pozycje rankingu liczby użytkowników – w listopadzie 2011, o czym już wspominaliśmy, dała się wyprzedzić przez Google Chrome.
Przeglądarki: świat (maj 2012)
Ostatnie dwa miejsca niezmiennie zajmują odpowiednio Safari oraz Opera. Przeglądarka firmy Apple zaliczyła niewielki, nieco ponad dwuprocentowy zysk. Ta druga natomiast utrzymała niemal ten sam poziom (z 1,80% w maju 2011 zostało 1,72% w tym roku).
W Polsce statystyki wyglądają nieco inaczej. Najczęściej wybieraną przez polskich internautów przeglądarką jest Mozilla Firefox. Wprawdzie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy aplikacja ta straciła nieco ponad 3% rynku i korzysta z niej teraz 48,14% userów, ale mimo wszystko wciąż ma ogromną przewagę nad drugim Chromem, którego liczba użytkowników po wzlotach i upadkach w tej chwili daje mu 24,72% rynku.
Przeglądarki: Polska (maj 2011 - maj 2012)
Na trzecim miejscu znajduje się Internet Explorer, który wciąż jednak utrzymuje się w okolicach 16-18%. Czwarta lokata przypadła Operze, która zawsze miała spore grono wielbicieli w Polsce, a teraz z miesiąca na miesiąc liczba jej użytkowników spada. W tej chwili korzysta z niej już tylko 8,53% internautów. Pierwszą piątkę zamyka natomiast Safari, mające 1,64% rynku, co i tak oznacza poprawę o 0,5% w ciągu tego roku.
Przeglądarki: Polska (maj 2012)
Czy autentycznie większość naszych użytkowników to zwolennicy Firefoxa?
Więcej o internecie:
- Google Maps poprawia Warszawę przed Euro 2012
- Facebook: rozmowy Marka Zuckerberga na 5 minut przed startem portalu
- Google Drive: porównanie usługi do Dropbox, Ubunntu one, SkyDrive, iCloud, Box i innych
- Facebook: złodzieje wpadli w ręce policji dzięki profilom na portalu
Źródło: StatCounter
Komentarze
44Zauważcie, że przeglądarka typu Firefox jest dla mas, była dużo promowana i polecana, a o Operze było cicho. Kto chciał ten znalazł. Z Firefoxa dużo osób przesiadło się na Chrome, a użytkownicy Opery praktycznie z niej nie rezygnują ;p
To tak jak z muzyką. Raz jest popularna Britney, a za chwilę pierwszy lepszy zespół grający electro z damskim wokalem i białym kolesiem, który poudaje, że rapuje (tzw. POP). A Ci, co znaleźli swój Death Metal, czy w drugą stronę - Uplifting Trance zostają przy tej muzyce już na długie, długie lata ;}
PS Do użytkowników chrome : też macie problem z wyświetlaniem strony benchmarka? Chodzi mi o stronę z info o userach czy najważniejsze wydarzenia.
kiedys uzywalem do kiedy odmowila wspołpracy od teraz unikam dalekim łukiem z krzyzykiem w reku
Dla żartu ustawiłem kiedyś landing page z filtrem dla innych przeglądarek niż Chrome i Firefox. Dodałem info, że strona stworzona została z wykorzystaniem najnowszych standardów i bez Flash i żeeby ją obejrzeć należy zaopatrzyć się w Chrome albo Firefox + buttony do pobrania. Na 3000 odwiedzin w ciągu miesiąca blisko 1200 było z przeglądarek innych niż obie wymienione (czyli moje statystyki odbigały od tych w artykule). Co ciekawe z 1200 odwiedzin blisko 800 osób kliknęło jeden z buttonów (blisko 2/3 chrome).
Panie redaktorze:
1. spójrz na wykres
2. spójrz na pytanie
3. znów na wykres
4. i teraz sie zastanów czy 48,17% jest większe od 51,83%
czyli odpowiedź nasuwa się sama:
NIE większość naszych użytkowników woli inne przeglądarki niż Firefox
Dziwi mnie tylko polityka Mozilli z tymi numerkami. Jak by nie mogli wydać jednej, dopracowanej wersji z wyższym numerkiem, tak jak zrobiła np. nVidia pomijając serie GeForce GTX 3xx.
minusujcie fajni opery :)