Podpisano pierwszą umowę na dostawy sprzętu dla superkomputera w podwarszawskim Centrum Informatycznym Świerk.
Procedury finansowania projektów naukowych, i to nie tylko w Polsce, niejednokrotnie są bardziej zawikłane niż węzeł gordyjski. Od ogłoszenia planów do pierwszych działań inwestycyjnych potrafi upłynąć wiele czasu. Na szczęście nie jest to regułą i cieszy nas, że lipcowe doniesienia o budowie 500 terflopowego superkomputera w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk, nabierają realnych kształtów. Właśnie podpisano umowę opierającą na 14 milionów złotych, w ramach której dostarczone zostaną między innymi pierwsze procesory Intel Xeon Ivy Bridge EP, pamięci RAM oraz dyski SSD. Kontrahentem została firma Format, którą zapewne kojarzy niejeden nasz czytelnik.
W ramach umowy dostarczone będzie "896 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2 (ich rynkowa premiera miała miejsce w zeszłym miesiącu), 57 TB pamięci RAM DDR3-1600 w modułach wysokiej gęstości (16GB na moduł), z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem (ECC-R), oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności (75000 IOPS na dysk) i podwyższonej odporności na błędy (do 10 zapisów pełnej pojemności dziennie przez 5 lat użytkowania)."
Wiemy także, że "instalacja wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem upakowania mocy obliczeniowej w węzłach – zastosowane maszyny serwerowe twin-blade pozwalają na zmieszczenie 240 procesorów w jednej standardowej szafie teleinformatycznej, co przekłada się na maksymalne zużycie prądu ok. 45 kW na szafę. Wszystkie kluczowe elementy klastra będą chłodzone wodą o temperaturze 18°C. Pozwoli to utrzymać wysoki współczynnik efektywności energetycznej oraz przełoży się na niższe koszty eksploatacyjne superkomputera."
Części będą dostarczane sukcesywnie przez cały przyszły rok. Pierwsza partia trafi do centrum przed końcem stycznia 2014 roku, a już wiosną będzie dostępna pierwszy działający fragment całego klastra. Docelowo klaster ma oferować 20 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 100 TB pamięci RAM i 3000 TB przestrzeni dyskowej. Dzięki temu jak zapewniają naukowcy, będzie to jeden z wydajniejszych komputerów dedykowanych branży energetyki jądrowej. Całkowity koszt realizacji projektu „Centrum Informatyczne w Świerku: infrastruktura i usługi dla energetyki" wynosi prawie 100 milionów złotych.
Źródło: NCBJ
Komentarze
54tabela 5. I doradzam szczególnie mocno podsumowanie przeczytać. I porównać radioaktywność owego węgla z np. granitem ;)