Projekt Polaka - The Civilization Starter Kit - uznany innowacją 2012 przez magazyn TIME
Stwórz swój własny świat
Lista innowacji magazynu TIME nie przykułaby naszej uwagi na dłużej, gdyby nie jeden istotny szczegół. Przyznanie wyróżnień Google Glass czy aparatowi Sony Cyber-shot RX100 to raczej oczywista konsekwencja szumu medialnego wokół tych produktów. Zestaw do stworzenia cywilizacji, który wymyślił nasz rodak, to jest coś.
Kto nie słyszał o grze Cywilizacja. Zapewne nie jeden z czytających ten news poświęcał długie godziny na budowanie swojego imperium w wirtualnym świecie. Czy zastanawialiście się, jakby to było, gdyby cywilizację trzeba naprawdę zbudować prawie od zera. Jak się do tego zabrać, jeśli nie chcemy poświęcać na to tysięcy lat rozwoju i zdobywania potrzebnej wiedzy? Pomocny może być tutaj zestaw The Civilization Starter Kit autorstwa Marcina Jakubowskiego, który mieszka w Stanach Zjednoczonych. Ten zestaw uznano za jedną z innowacji 2012 roku.
Czym jest The Civilization Starter Kit? To zestaw instrukcji dostępnych za darmo, które pozwalają stworzyć 50 najpotrzebniejszych w nowoczesnej cywilizacji urządzeń. Wśród nich traktor, piec do pieczywa, a nawet i urządzenie do wytwarzania układów elektronicznych. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że wytworzenie tych urządzeń wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych niż te wymagane przy zakupie gotowych produktów.
Inspiracją dla Marcina, który ma na koncie doktorat z fizyki termojądrowej, okazała się myśl, że tak naprawdę jest bezużyteczny. Jest konsumentem, który wszystko bierze gotowe, ale nie potrafi stawić czoła trudom samodzielnego życia. Zresztą posłuchajcie sami ...
Pomysł The Civilization Starter Kit może wielu osobom wydać się śmieszny, ale spójrzmy się wokół siebie. Czym się zajmujemy, czym zajmują się znajomi? Czy gdybyśmy musieli stworzyć potrzebne nam urządzenia, to poradzilibyśmy sobie bez kupowania gotowych produktów? To trochę tak jak zbudowanie własnego zasilacza do komputera, a nie kupowanie gotowego w sklepie.
A kto jeszcze został wyróżniony? Jak już wspomnieliśmy, Google Glass, Sony Cyber-shot RX100, łazik Curiosity, niezwykła, ale prawdziwa chmura, którą można stworzyć w pomieszczeniu, elektryczny samochód Tesla S oraz superciężki pierwiastek o liczbie atomowej 113 (składa się ze 113 protonów i 165 neutronów). Łącznie wyróżniono 50 innowacji. Pełną listę opublikowano na stronie magazynu TIME.
Źródło/zdjęcia: TIME, Open Source Ecology
Komentarze
36Bo powiedzmy sobie szczerze, gdyby teraz wydarzyło się coś co by spowodowało, że do sklepów nie dotarło by gotowe do pogrzania żarcie, zabrakło by prądu czy paliwa, połowa rozleniwionej zachodniej cywilizacji zniknęła by w ciągu zaledwie parunastu dni. A wszytko przez to, że wygodnictwo spowodowało, że zanikł u nas instynkt przetrwania.
Podobnie jest z etanolem do napędzania silników bo przecież nie wszyscy piją
Przecież wiadomo, że miejscowi tego nie zbudują bo wolą mordować mieszkańców sąsiednich wiosek i prosić o międzynarodową pomoc (na zakup amunicji do AK47).
Ale jesli jednak to sie nie wydarzy po to jest postep. Gdyby kazdy mial sobie zrobic kompa czy tv albo chociaz zrobic ubrania, czy piec chleb to byloby malo efektywne. Teraz tak wiele dziedzin wymaga poswiecenia im sie w calosci by popchnac temat do przodu i gdyby kazdy staral sie byc samowystarczalny to nie na darmo wymyslono takie powiedzionko ze jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego.
Jesli koniec swiata jest nie jest pewny to jest tylko ciekawy i raczej niepraktyczny projekt.
W samej piżamie nie wiem czy mógłbym nawet ułamek "znanych" (a raczej tych z którymi mam na co dzień do czynienia) rzeczy przekazać innym.
Na amerykańskich farmach rosną sobie drzewa silnikowe, ładnie je podlewasz i jak dojrzeją to sobie odcinasz, tyle cylindrów ile Ci potrzeba. Sześć do traktora, cztery do pickupa a jak jakiś z brzegu będzie lekko niedojrzały to go ciach, i masz skuterek.
Pomiędzy drzewami silnikowymi płożą się dla urozmaicenia ceowniki i dwuteowniki, niewielkie krzaczki obsypane dorodnymi śrubami i nakrętkami a zagajnik butlowy wytwarza wszelkie potrzebne gazy. Prąd do spawarek i narzędzi masz w obfitości z biogazu i wiatrownicy.
Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami...
A tak na poważnie. Bardzo fajny pomysł, w Polsce niestety nic by z tego nie było... Będzie miał chłopak problemy z amerykańskimi korporacjami....