Moc 100 petaflopów wyzwolona
Dotarły do nas informacje o planach chińskiego centrum superkomputerowego z Guangzhou, które zakładają stworzenie do 2015 roku superkomputera o wydajności 100 petaflopsów. Odbierze on palmę pierwszeństwa japońskiemu K o wydajności 10 petaflopsów, który jest z kolei jest około czterokrotnie wydajniejszy od poprzedniego rekordzisty - chińskiego Tianhe 1-A.
Superkomputer, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Tianhe 2 (czyli Droga Mleczna 2) wyprzedzi zapewne także inne planowane na najbliższe lata superkomputery. Szacowane koszty zakupu i wdrożenia to około 2,4 miliarda juanów (około 1,2 miliarda złotych). To mniej niż szacowane koszty budowy Stadionu Narodowego w Warszawie.
Na razie najmocniejszą maszyną w Chinach pozostaje Tianhe 1A.
Tianhe 2 zostanie umieszczony w tworzonym właśnie centrum superkomputerowym w Guangzhou. Pomieszczenia przeznaczone na superkomputer mają mieć powierzchnię około 4000 metrów kwadratowych, a na dodatkową aparaturę przeznaczone będzie drugie tyle przestrzeni.
Oprócz szeroko rozumianych obliczeń naukowych, zadaniem Tianhe 2 ma być również kontrola nad miastem Guangzhou. Jego wydajność ma przekroczyć 100 petaflops. Najmocniejszy obecnie według danych rankingu TOP500 superkomputer K ma wydajność nieco ponad 10 petaflops.
Status TOP 500 na listopad 2011. Uaktualnienia możemy spodziewać się w czerwcu. Nowych maszyn na czele listy raczej nie przybędzie, ale możliwe, że wzrośnie moc tych już obecnych.
Jak na tym tle prezentują się polskie możliwości obliczeniowe. Dość skromnie. Polski superkomputer Zeus, którego operatorem jest krakowski Cyfronet plasuje się na 88 miejscu w zestawieniu TOP 500. Jego wydajność jest prawie 80 razy mniejsza od zajmującego pierwsze miejsce K z japońskiego centrum nauk komputerowych RIKEN. Stale zwiększamy wydajność polskiej sieci superkomputerowej, a Zeus jest szybszy ponad trzykrotnie w porównaniu z 2010 rokiem, jednak to samo robią inni.
Więcej o technologiach superkomputerowych:
- Rosyjski superkomputer o wydajności 10 petaflopsów
- Pogrom na Top 500 - nowe superkomputery
- Tianhe-1A – najszybszy komputer na świecie
- Intel przedstawia ambitne plany
- Cray XK6: superkomputer o wydajności 50 petaflopów
Źródło: newsgd.com, TOP500
Komentarze
20z drugiej strony to w imię nauki ;]