Z analiz wynika, że 45 procent internautów na całym świecie nie ogląda już tradycyjnej telewizji. Reklamodawcy szukają więc innych sposobów na dotarcie do grup docelowych.
Obserwując sytuację w Stanach Zjednoczonych, można zauważyć, że telewizja odchodzi powoli do lamusa. Statystyki pokazują, że nawet połowa gospodarstw domowych nie korzysta już z tradycyjnych usług TV. Ta sytuacja się już raczej nie zmieni. Potwierdzają to nie tylko badania amerykańskiego rynku, ale również globalne statystyki.
Z badania przeprowadzonego przez firmę Ampere Analysis wynika, że prawie połowa użytkowników internetu na całym świecie zrezygnowała z oglądania TV. Research przeprowadzono na ponad 55 tys. internautów i aż 45 procent z nich nie korzysta już z linearnej telewizji. To ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym badaniu przeprowadzonym dwa lata wcześniej.
Oglądanie TV w Polsce
W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. Tu również obserwowalny jest spadek, ale nie tak spektakularny, jak w innych zakątkach świata. Research Nielsen Audience Measurement sugeruje, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku statystyczny Polak spędził przed odbiornikiem TV średnio 3 godziny, 55 minut i 34 sekundy dziennie. To oczywiście o wiele za dużo, ale jednocześnie o 11 minut mniej niż w 2021 roku i o 25 minut i 24 sekundy mniej niż w 2020 roku.
Natomiast według Krajowego Instytutu Mediów około dwóch milionów Polaków nie ogląda już telewizji w ogóle.
Reklama w potrzasku
W związku z powyższym reklamodawcy muszą szukać innych sposobów na dotarcie do grup docelowych.
– Rośnie popularność strumieniowania online, platform społecznościowych i innych źródeł cyfrowych treści, a jednocześnie spada oglądalność telewizji, zwłaszcza wśród młodszej widowni. Starzejąca się widownia jest mniej atrakcyjna dla reklamodawców próbujących dotrzeć do tych ludzi, którzy z zasady są bardziej aktywni. Dodatkowo telewizja jest podzielona na niemal niepoliczalną liczbę kanałów, a dziś reklamy powinny być jak najbardziej dostosowane do poszczególnych grup odbiorców – zauważa Paweł Romański, CEO w ZnajdźReklamę.pl.
Coraz częstszym zjawiskiem staje się reklama zewnętrzna: w przyszłości można spodziewać się wzrostu liczby billboardów i plakatów na elewacjach budynków czy autobusach. Uważa się, że tego typu przekaz może dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Według Fact.mr globalny rynek reklamy zewnętrznej osiągnął poziom 27,7 mld dolarów w 2022 roku i przewiduje się, że co roku będzie wzrastał o około 6 procent.
źródło: materiały prasowe
Komentarze
12Pakują reklamy na Benchmarka :P
Jedyne czego używam to naprzemiennie któregoś z serwisów streamingowych video i audio.
Tu przynajmniej nie jestem skazany na "to co leci" a mogę sobie wybrać konkretne treści które w danej chwili chce zobaczyć.
Jedne i te same popowe gówniane piosenki puszczają rozwydzonych gwiazdeczek a pomiędzy nimi i reklamami pierdolą o dupie marynie wiecznie czekając na weekend.
Internet tez wcale nie lepszy. Przejęły go wielkie korporacje dla których liczy się tylko zarobek i promuje ten sam szajs co zwykle radio i telewizja i tylko ratuje go jeszcze ze jest większy wybór i można pooglądać i posluchac co innego.
Nie można było napisać po prostu "badanie"?