TSMC pozywa GlobalFoundries - afery na rynku półprzewodników ciąg dalszy
Tajwański producent złożył pozwy w związku z naruszeniem 25 patentów. To odpowiedź na wcześniejsze pozwy konkurencji.
Miesiąc temu GlobalFoundries pozywało TSMC za naruszenie patentów wykorzystywanych przy produkcji układów scalonych. Co w takim razie zrobiło TSMC? Dobrze kombinujecie! Tajwańska firma nie zamierza odpuszczać i dla odmiany pozywała GlobalFoundries.
Według przekazanych informacji, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) złożyła pozwy w związku z naruszeniem 25 patentów wykorzystywanych przy produkcji układów scalonych w technologii 40 nm, 28 nm, 22 nm, 14 nm i 12 nm.
"Patenty TSMC odzwierciedlają dziesięciolecia pracy i dziesiątki miliardów inwestycji w innowacje, które przełożyły się na znaczący wkład TSMC w postęp technologiczny produkcji półprzewodników” - powiedział Sylvia Fang, wiceprezes i główny radca prawny TSMC. "Sprawy sądowe TSMC mają na celu ochronę naszej reputacji, znaczących inwestycji, prawie 500 klientów i konsumentów na całym świecie, by wszystkim zapewnić korzyści z najbardziej zaawansowanych technologii półprzewodnikowych, stosowanych w szerokim zakresie zastosowań, takich jak: urządzenia mobilne, technologia 5G, AI, IoT, wysokowydajne systemy obliczeniowe, które mają kluczowe znaczenie dla publicznego interesu.”
TSMC złożyło pozwy w sądach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Singapurze – tajwański producent żąda nakazu zaprzestania produkcji i sprzedaży produktów półprzewodnikowych GlobalFoundries. Ponadto będzie on dochodzić znaczących odszkodowań za sprzedaż produktów naruszających technologie opatentowane przez TSMC.
Wygląda więc na to, że sporu między TMSC a GlobalFoundries nie uda się zakończyć polubownie, a obydwaj producenci będą dochodzić swoich swoich racji przed sądem. Nie powinno jednak nas to dziwić, bo w grze są kontrakty warte miliardy dolarów. Miejmy nadzieję, że nie wpłynie to na konsumentów.
Źródło: Guru3D
Warto również zobaczyć:
- Intel zwiększa produkcję procesorów w 10 i 14 nm - to odpowiedź na problemy z dostępnością
- Procesory AMD Ryzen ożywiły rynek CPU - statystyki sprzedaży z lat 2014 - 2019
- AMD świętuje sukces procesorów Epyc 7002 - nowe modele u kolejnych producentów
Komentarze
2GF pozostałe zlizywanie śmietanki jaka pozostała na filiżance.
na GF solidnie się mści oszzcędzanie na technologiach. Tak się też składa, że podstawowy zarzut czyli monopol na rynku idzie w łeb, bo TSMC jest daleko w tyle za Intelem i Samsungiem, raczej na równi z Micronem i jeszcze jakąś firmą która mi wyleciała z głowy.
Jak dla mnie ratunkiem dla GF jest ........... sprzedaż do AMD :) oczywiście po odpowiednio niskiej cenie. Bazując na chiplecie, w GF pozostałaby produkcja modułów buforujących pomiędzy stykami CPU/GPU, oraz wewnętrznymi modułami w 7nm+ :)