Łazik marsjański Hyperion 2 gotowy do zawodów w USA: czy powtórzy sukces sprzed roku?
Zakończyła się rekrutacja do zawodów University Rover Challenge w Polsce. Również łazik Hyperion 2, następca ubiegłorocznego zwycięzcy jest gotowy.
Niespełna rok temu donosiliśmy o sukcesie białostockich studentów, których łazik Hyperion zwyciężył w zawodach University Rover Challenge w amerykańskim stanie Utah (zdjęcie powyżej z łazikiem z Rzeszowa). Łaziki nazywane są marsjańskimi, gdyż są to konstrukcje mające jak najbardziej przypominać realne pojazdy, które moglibyśmy wysłać na Czerwoną Planetę. Przygoda z Marsem nie skończyła się jednak na łaziku Hyperion. Polscy studenci, nie tylko z Białegostoku, są dobrzy w tworzeniu takich konstrukcji i będą chceli pokazać ponownie swoją klasę. Najpierw w trakcie tegorocznych zawodów w Stanach Zjednoczonych, które rozpoczną się 29 maja. Oficjalna prezentacja Hyperiona 2 już 10 maja, a za niespełna dwa tygodnie cały sprzęt leci za ocean. Wraz z reprezentacją Politechniki Białostockiej lecą inne polskie zespoły: z Rzeszowa (Legendary Rover), Warszawy (Eris), Częstochowy (PCz Rover Team) i Szczecina (SKN SIMP). Szkoda, że zespół z Wrocławia wycofał się z udziału w zawodach. W ubiegłym roku ich Scorpio III stanął na drugim stopniu podium.
Przypominamy, że łazik Hyperion 2 powstał w ramach tego samego projektu co jego protoplasta. Waży 50 kilogramów i jest usprawnioną, aczkolwiek bardzo podobną wersją pierwszego Hyperiona. Poprawki mają przede wszystkim umożliwić wykonanie nowych zadań, które czekają uczestników zawodów, i pokonanie trudniejszej niż w 2013 roku trasy. Na zbudowanie obu łazików Hyperion 1 i 2 przeznaczono prywatne środki, a także 366 tysięcy złotych ze środków publicznych.
Pierwszy Hyperion przed budynkiem Wydziału Mechaniki Politechniki Białostockiej.
Ten rok będzie wyjątkowy dla twórców łazików marsjańskich. Nie tylko na pustyni w Utah, ale także podczas europejskiej edycji zawodów w Polsce będzie okazja wykazania się umiejętnościami. A dla nas dużo większe szanse na doping. Pierwsze zawody European Rover Challenge (o czym wspominaliśmy w październiku), które organizuje Mars Society Polska, będzie gościło w dniach 5-7 września 2014 roku Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin.
Zawodom towarzyszyć będzie konferencja "Człowiek w Kosmosie" oraz piknik naukowy. Oprócz polskich drużyn pojawią się zespoły z Australii, Bangladeszu, Egiptu, Indii, Kanady, Kolumbii oraz USA.
Źródło: Mars Society Polska, Facebook Projekt Hyperion
Komentarze
14Ile to by pojeździło, góra kilka dni ... wszystko odsłonięte, piasek dostałby się wszędzie, unieruchamiając pojazd, zresztą widać że zasilanie tylko akumulatorowe :/
To urządzenie jest niczym prymitywne narzędzie z wieku narzędzi pracy.