VIA APC: mini-komputer z ARM za 49 dolarów dostaje źródła, nowy ROM, kernel i inne pliki
VIA dba o swój produkt
W czerwcu bieżącego roku firma VIA podążając za trendem na miniaturowe produkty z układami ARM, wprowadziła do sprzedaży konstrukcję APC. Produkt VIA to w zasadzie miniaturowy Android PC, zawarty w taniej płytce NEO-ITX. Teraz VIA idzie dalej i udostępnia przydatne oprogramowanie.
Po sukcesie jaki wciąż odnosi fundacja z projektem "malina" Raspberry Pi, również i inni docenili uroki miniaturowych urządzeń. Widzieliśmy już miniaturowe płytki z procesorami czy też mini-komputery zawarte w pendrivie, teraz przyszedł czas na propozycję od trzeciego co do wielkości, aczkolwiek niszowego producenta procesorów x86.
Co jednak może budzić zdumienie konstrukcja APC nie jest zbudowana z układu x86 lecz niskonapięciowego ARM typu SoC (System-on-Chip). Projekt umieszczony na niewielkiej płycie NEO-ITX o wymiarach 170 x 85 mm i cenie 49 dolarów z pewnością musi robić wrażenie. Produkt firmy VIA odniósł komercyjny sukces, który tajwański producent stara się jeszcze powiększyć.
VIA APC zawiera w sobie procesor ARM VIA WonderMedia 800 MHz, 512 MB pamięci operacyjnej RAM typu DDR3, 2 GB pamięci flash oraz zintegrowany w układzie układ graficzny zdolny do wyświetlania materiałów wideo w rozdzielczości HD 720p. Na NEO-ITX zawarto też szereg przydatnych złączy oraz zasilacz. Urządzenie domyślnie pracuje pod kontrolą systemu Android 2.3.
VIA aby podtrzymać zainteresowanie swoim produktem postanowiła uczynić ukłon w stronę deweloperów, modderów oraz bardziej zaawansowanych użytkowników. Tajwańska firma postanowiła udostępnić dla konstrukcji APC pełną dokumentację w tym potrzebne informacje do tworzenia oprogramowania, uwolnione zostały obrazy plików ROM zawierających nową wersję systemu, nowe jądro Linuksa, boot-loader oraz inne komponenty pozwalający modyfikować system operacyjny i pozostałe pliki.
Niedługo więc możemy być świadkami wysypu modyfikacji dla APC, możliwe, że pojawi się nowa wersja systemu Android 4.1 Jelly Bean, nowy kernel 3.5, możliwość instalacji innych systemów Linux oraz wiele innych niezwykle przydatnych elementów.
Udostępnione pliki można pobrać ze strony APC.
Więcej o miniaturowych komputerach:
- VIA APC: miniaturowy komputer z Androidem z 49 dolarów
- Raspberry Pi: mini komputer za 25 dolarów już w sprzedaży
- Raspberry Pi: mini komputer za 25 dolarów już w produkcji
- Cotton Candy: miniaturowy komputer z dwurdzeniowym CPU
Źródło: Vr-Zone, APC
Komentarze
20chyba MHz :/