Wikipedia zamknięta
Wikipedia aktywnie zaprotestowała przeciwko amerykańskim inicjatywom ustawodawczym, które zdaniem Wikipedii są napaścią na wolność słowa w Internecie i bezpośrednim zagrożeniem dla „wolnej encyklopedii”.
Chodzi oczywiście o kontrowersyjne projektu ustaw SOPA i PIPA, o których pisaliśmy jakiś czas temu m.in. w wiadomości pt. Sony, EA i Nintendo wycofują poparcie dla ustawy cenzurującej Internet – SOPA. Aktualnie angielskojęzyczna Wikipedia została zamknięta z wyłączeniem wersji na urządzenia mobilne. Istnieje również opcja obejścia restrykcji, wystarczy wyłączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.
Protest, który rozpoczął się dziś o godzinie 6 polskiego czasu, potrwa 24 godziny. W tym czasie możliwość używania angielskiej, międzynarodowej wersji Wikipedii, będzie utrudniona dla użytkowników. Stowarzyszenie Wikimedia Polska popiera powyższy protest i opublikowało oświadczenie w tej sprawie, które prezentujemy w całości:
"W związku z kontrowersyjnymi projektami ustaw „Stop Online Piracy Act” (SOPA) i „PROTECT IP Act” (PIPA), które aktualnie znajdują się na etapie finalnych prac w Kongresie Stanów Zjednoczonych, edytorzy anglojęzycznej Wikipedii podjęli decyzję o rozpoczęciu swoistego strajku w proteście przeciw zapisom tych ustaw. Ustawy te bowiem pozwalałaby Departamentowi Sprawiedliwości tego kraju zamykać bez procesu sądowego amerykańskie strony internetowe, wobec których domniemywano by łamanie praw autorskich, i blokować dostęp do zagranicznych. Drugi z tych aktów prawnych umożliwia też Departamentowi Sprawiedliwości USA przejmowanie i globalne blokowanie zagranicznych domen internetowych stron, które – zdaniem tej instytucji – łamią prawo autorskie.
Protest ma polegać na 24-godzinnym zamknięciu anglojęzycznej Wikipedii i zastąpieniu treści wszystkich jej stron apelem o nieprzyjmowanie wyżej wspomnianych ustaw. Protest rozpocznie się 18 stycznia o godzinie 6 rano czasu polskiego.
Mimo że społeczność polskiej Wikipedii nie podjęła decyzji o bezpośrednim przystąpieniu do protestu, choćby dlatego, aby nie karać polskich czytelników za działania amerykańskich polityków, wielu jej edytorów wyraża w dyskusjach zrozumienie i poparcie dla tego protestu.
Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska w pełni popiera protest edytorów anglojęzycznej Wikipedii.
Uzasadnienie
Jakkolwiek problem wydaje się odległy od Polski, wprowadzenie tego prawa skutkowałoby poważnymi konsekwencjami również dla polskiej Wikipedii, która jest udostępniana z serwerów znajdujących się w Stanach Zjednoczonych. Wystarczyłoby jedno – niekoniecznie nawet dobrze uzasadnione – oskarżenie o łamanie praw autorskich (już dodanie linku do strony zawierającej treści łamiące prawo autorskie mogłoby stanowić podstawę do takiego oskarżenia), wystosowane przez dowolną osobę do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, aby zamknąć również i polską Wikipedię. Anglojęzyczna, jak i polska Wikipedia przywiązują ogromne znaczenie do przestrzegania zarówno polskiego, jak i amerykańskiego prawa autorskiego, usuwając niezwłocznie wszelkie wykryte czy zgłoszone naruszenia, jednak nie uchroniłoby to jej przed wątpliwymi oskarżeniami w tym zakresie. Co więcej, podobne rozwiązania prawne rząd Stanów Zjednoczonych próbuje narzucić innym krajom (w tym także Polsce) w formie międzynarodowego porozumienia handlowego ACTA."
Więcej o Internecie:
- Gwarancja prędkości minimalnej Internetu budzi sprzeciw operatorów
- The Pirate Bay przestanie udostępniać torrenty
- Facebook: miliard użytkowników w sierpniu
- Internet bez cenzury w planach hakerów
- Google oszukiwało: surowo karze samo siebie
Źródło: wikipedia, internet
Komentarze
67" Is it still possible to access Wikipedia in any way?
Yes. During the blackout, Wikipedia is accessible on mobile devices and smart phones. You can also view Wikipedia normally by disabling JavaScript in your browser, as explained on this Technical FAQ page. Our purpose here isn't to make it completely impossible for people to read Wikipedia, and it's okay for you to circumvent the blackout. We just want to make sure you see our message. "
"Co więcej, podobne rozwiązania prawne rząd Stanów Zjednoczonych próbuje narzucić innym krajom (w tym także Polsce) w formie międzynarodowego porozumienia handlowego ACTA."
A powinni (przystąpić do...) - druga część cytatu pokazuje chociażby dlaczego. Generalnie cały świat (powiedzmy ta część, która sobie ceni wolność słowa) powinien taką akcję przeprowadzić, aby uświadamiać ludziom problem oraz aby rząd USA zobaczył, że nie jesteśmy obojętni na to co oni wyprawiają u siebie.
Po woli zaczynam rozumieć, co mają na myśli mieszkańcy bliskiego i dalekiego wschodu, że "ameryka to diabeł".
Jestem "za" takim akcją, może w końcu wywalczymy coś przez internet.
http://www.laquadrature.net/wiki/How_to_act_against_ACTA
Niebawem podobne do Amerykanów problemy mogą mieć Polacy i reszta Europy. A imie tych problemów to ACTA.
ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement to międzynarodowe porozumienie w sprawie walki z naruszeniami tzw. własności intelektualnej. Na wiosnę ACTA zostanie poddana głosowaniu w parlamencie EU.
Jak będą takie coraz lepsze ustawy uchwalać, zablokują dostęp do wszystkiego i będzie jak za komuny haha :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer
W głównych mediach już teraz istotne informacje giną w natłoku nieistotnych "sensacji". Pomyślcie co będzie, gdy dodatkowo wprowadzona będzie cenzura w internecie.
SOPA pozwala na zablokowanie strony, nawet jeżeli będzie miała jeden link do innej strony, na której coś można znaleźć obciążającego. Wystarczy oskarżenie, bez procesu. Chcą mieć nowy ustawowy młotek którym zgasić można każdego kogo nie stać na walkę prawną. Wystarczy zobaczyć na analogie w prawie patentowym.
Podobne bezsensowne i niekorzystne dla zwykłego obywatela ustawy powstają tylko dlatego, że ustawodawcy są opłacani przez korporacje. I nie jest to żadną tajemnicą, a w zasadzie jest już standardem.
Jak pokazuje statystyka, wystarczy 1 chciwy na 100 altruistów, i już może powstać "korpokracja".
http://www.youtube.com/watch?v=go9ub2HNnlg