
Wyszukiwarka Google dostała nową funkcję. Kolejni użytkownicy dostają AI Overviews przyspieszające szukanie przydatnych informacji.
Dziś Google oficjalnie wprowadziło nową funkcję na polskim rynku i w kilku innych krajach Europy. Sprawdźmy zatem, jakie nowości przynosi AI Overviews, kto może skorzystać z tej funkcji i jak to zrobić.
Google AI Overviews już w Polsce
Od wielu lat Wyszukiwarka Google jest najpopularniejszym narzędziem do szukania informacji i stron w sieci. Kiedy trzy lata temu na rynku pojawił się jednak chatbot ChatGPT, wiedzieliśmy, że internet musi się zmienić. Obecnie nie musimy już w końcu w ręczny sposób wyszukiwać treści w sieci. Wystarczy wpisać proste zapytanie, a resztę robi za nas sztuczna inteligencja (choć raz z lepszym, a raz gorszym rezultatem). Google nie pozostaje w tyle za OpenAI - ma w końcu swojego chatbota Gemini.
AI Overviews potrafi tworzyć podsumowania na temat wyszukiwanej informacji. Szukaną frazę wpisujemy w pasku wyszukiwania, jak dotąd. Ponad wynikami (listą stron znalezionych przez algorytm Google) zobaczymy też jednak przygotowaną specjalnie dla nas informację z odpowiedzią na zadane w Google pytanie. Obok pojawi się lista linków do źródeł, z których skorzystało narzędzie AI Overviews.
Jak działa AI Overviews w Google?
Wyszukiwarka Google zaczyna działać w bardziej inteligentny sposób dzięki modelowi językowemu Gemini. Twórcy zadbali o specjalny trening, aby na podstawie wyszukanych informacji mechanizm pokazał użytkownikowi streszczone i przydatne informacje.
Aby skorzystać z wyszukiwania z AI Overviews musimy zalogować się do Konta Google. Korzystając z Wyszukiwarki Google bez logowania (lub w trybie incognito) nie zobaczymy tej nowości. Google AI Overviews trafiło do Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Austrii, Szwajcarii i Belgii.
Nowa funkcja powinna trafiać stopniowo do kolejnych użytkowników. Jeżeli po wpisaniu zapytania w Wyszukiwarce Google nie widzisz jej - spróbuj zalogować się na inne Konto Google. Podsumowania stworzone przez sztuczną inteligencję mogą też nie pojawiać się dla wszystkich pytań.
Komentarze
1Mam wrażenie, że tu wyrażenie swoich myśli nie poszło autorowi zbyt dobrze.
Ręczny sposób, no to rozumiem że chodzi manualny, ale nie autor przecież powiedział, że jednak trzeba wpisać. I jak to jest autorze? Co to za sposób”?
Myślałem, że autor powie tu o ustnym przekazywaniu zapytania, bo rozumiałby jako "nie ręczne". Zdaje się, że Gemini i ChatGPT mają modalność audio, czyli potrafią rozpoznać ludzką mowę. Zatem po co autor tu pisze o wpisywaniu...., bo na komputerze zwykle używamy klawiatury?
A sama funkcja wydaje się przydatna, choć już coś podobnego było w Google.