Pierwszą rzeczą od jakiej powinniśmy rozpocząć jest otwarcie przeglądarki internetowej, wejście na stronę producenta, wyszukanie modelu smartfona i sprawdzenie w jego specyfikacji, jakie formaty plików wideo obsługuje. W testowym urządzeniu wygląda to tak:
Wiele nowoczesnych smartfonów potrafi odtworzyć format .mp4/.m4v/.m4a, skupmy się zatem na nim. Załóżmy, że dysponujemy plikiem .mkv, którego telefon nie będzie w stanie odtworzyć. Aby przekonwertować go do postaci .mp4/.m4v (H.264) możemy użyć jednego z wielu narzędzi dostępnych w internecie.
My wybraliśmy darmowy program o nazwie HandBrake, dystrybuowany na zasadzie „open source” i na licencji GPL. Aplikacja działa na takich platformach jak Windows, Linux oraz Mac OS X. Pobieramy ją ze strony handbrake.fr. Po jej zainstalowaniu możemy rozpocząć proces konwersji.
Otwieramy program, klikamy Source (źródło) i wybieramy Video File (plik wideo).
Przechodzimy do katalogu z filmem, który chcemy przekonwertować i klikamy Otwórz.
Następnie w interfejsie programu odnajdujemy sekcje Destination (katalog docelowy) i klikamy przycisk Browse (przeglądaj).
Wskazujemy lokalizację, w której ma zostać umieszczony nowy plik, wpisujemy pożądaną nazwę i klikamy Zapisz.
Procedura zbliża się do końca. W prawej części interfejsu widzimy listę ustawień. Możemy wybrać jedno z nich (jeśli jest wystarczające) lub kliknąć Normal.
Teraz najważniejsze. W zakładce Picture (obraz) po lewej stronie interfejsu musimy ustalić, jaką rozdzielczość ma mieć film. Jeśli będziemy oglądać film tylko na ekranie smartfona i nie zamierzamy przesyłać obrazu na telewizor czy projektor, to warto zmniejszyć go do rozdzielczości dopasowanej do wyświetlacza telefonu.
W tym przypadku zmniejszamy Full HD o połowę (dzielimy każdy bok na pół) – HTC EVO 3D ma rozdzielczość 960x540 pikseli. Proporcje wynoszą 16:9, czyli identycznie jak w przypadku filmu (zachowanie proporcji filmu jest zalecane, w innym przypadku obraz może być zdeformowany).
Nie zamierzamy w tym momencie tworzyć poradnika „Jak używać programu HandBrake”, więc resztę ustawień zostawiamy w postaci domyślnej – kodek wideo H.264, kodek audio AAC i standardowy poziom jakości.
Po zakończeniu konfiguracji klikamy przycisk Start (górna część interfejsu)
Proces konwersji rozpocznie się natychmiast i może potrwać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut.
Po zakończeniu kodowania możemy skopiować nową wersję filmu i wkleić ją do katalogu znajdującego się w pamięci smartfona (zalecana karta microSD).
Po odłączeniu kabla USB Android odnajdzie film zapisany na karcie i będziemy mogli go odtworzyć.