Jednym z największych pożeraczy energii we współczesnych smartfonach jest ekran, a dokładniej rzecz ujmując jego podświetlenie. Aby rozpocząć proces wydłużania pracy na baterii trzeba zacząć właśnie od ekranu.
1. Wchodzimy w Ustawienia, następnie w Wyświetlacz i w pozycję Jasność. Tutaj dopasowujemy jasność tak, aby stanowiła optimum między wygodą użytkowania a zużyciem energii. Jedno jest pewne - jeśli przez większość czasu używamy telefonu wewnątrz pomieszczeń, nie należy stosować jasności powyżej 50% jej mocy.
W typowych warunkach łagodnego oświetlenia wystarczy 30%, ale pod gołym niebem taka moc podświetlenia zazwyczaj jest za niska. Wartości te mogą się różnić w zależności od predyspozycji użytkownika i modelu telefonu. W niektórych urządzeniach wystarcza 15% podświetlenia, a w innych trzeba podnieść np. do 45%.
2. W menu wyświetlacza skonfigurować możemy też czas, po którym wygaszone zostanie podświetlenie. Jest to równie ważna kwestia. W celu oszczędzania energii ustawiamy go na około 15 sekund.
3. Pozostajemy nadal w opcjach wyświetlacza i wchodzimy w Animację. Wyłączamy wszystkie. Ich wykorzystanie zwiększa atrakcyjność interfejsu, ale obciąża procesor, czyli dodatkowo zużywa baterię.
4. Następnie wchodzimy w menu dźwięków. Tutaj staramy się odnaleźć wszystkie opcje odpowiedzialne za aktywację wibracji w telefonie. Wyłączamy Potwierdzenie wibracją oraz Wibracje (w przypadku połączeń i powiadomień).
Usuwamy też funkcję emitowania dźwięków podczas dotykania ekranu. Są to szczegóły bez których da się przeżyć, a w dłuższym czasie mogę wpłynąć na delikatne zmniejszenie zużycia baterii.
5. Wyłączamy Najlepszą wydajność Wi-Fi. Aby tego dokonać wchodzimy w Sieci zwykłe i bezprzewodowe, a następnie w Ustawienia Wi-Fi.
Wciskamy klawisz Menu i wchodzimy w ustawienia zaawansowane.
Pole o nazwie Najlepsza wydajność Wi-Fi powinno być nieaktywne (niezaznaczone).
7. Oprócz tego warto pamiętać, aby zwyczajnie wyłączać komunikację Wi-Fi, 3G i Bluetooth za każdym razem gdy jej nie używamy. Najszybszym sposobem na to jest umieszczenie odpowiednich widżetów na jednym z pulpitów.
8. Aby ograniczyć zużycie prądu możemy również wyłączyć automatyczną synchronizację danych. Wchodzimy w Ustawienia, a następnie w Konta i synchronizacja i usuwamy zaznaczenie z opcji Autosynchronizacja.
Opcjonalnie możemy skonfigurować synchronizację każdej aplikacji z osobna. Dobrym przykładem jest wydłużenie czasu sprawdzania wiadomości na serwerze przez klienta pocztowego (np. w porze szczytu co godzinę, a poza szczytem co dwie godziny). To jednak zależy od preferencji użytkownika - praca niektórych osób zależy nierzadko od częstego sprawdzania e-maili. W takim przypadku częsta synchronizacja poczty to konieczność.
9. Wyłączamy geolokalizację. W tym celu wchodzimy w Ustawienia, a następnie w Lokalizację. W nowym ekranie usuwamy wszystkie zaznaczenia, jeśli nie zamierzamy korzystać z lokalizacji przez Wi-Fi i za pośrednictwem satelitów GPS oraz nie chcemy używać narzędzia do lokalizowania telefonu.
10. Warto też pamiętać o usuwaniu aplikacji, z których korzystamy bardzo rzadko lub wcale, np. komunikatora internetowego, dodatkowego odtwarzacza multimedialnego, menadżera plików (jeśli mamy ich kilka) itp.
Jeśli rzadko łączymy się z internetem i nie kopiujemy do pamięci dużych ilości oprogramowania, warto rozważyć usunięcie programu antywirusowego - takowe pojawiają się coraz częściej w smartfonach i niewątpliwie mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo, ale automatyczne skanery potrafią znacząco obciążyć procesor, a więc pośrednio zużyć baterię.
11. Warto zwrócić uwagę również na animowane tapety. Jeśli stawiamy na niskie zużycie prądu powinniśmy je wyłączyć. Zwykłe statyczne obrazy też potrafią efektownie przyozdobić pulpit, a nie mają aż tak zgubnego wpływu na akumulatorek.
12. Cechą charakterystyczną Androida jest wiele pulpitów wirtualnych. Jeśli nie wykorzystujemy wszystkich widzetów na nich umieszczonych, powinniśmy je usunąć. Wiele z takich dekoracji ma postać animowaną, przez co zużywają zasoby procesora i baterię.
13. Nie zostawiamy telefonu w silnie nasłonecznionym miejscu. Jednym z czynników, który ma zgubny wpływ na żywotność baterii jest temperatura. W ekstremalnych przypadkach pobyt telefonu na słońcu w upalny dzień może skończyć się wymianą baterii.
14. Dodatkowo przydatne może być usuwanie zbędnych wiadomości SMS, MMS i e-maili z pamięci telefonu oraz czyszczenie cache aplikacji, których nie będziemy używać przez najbliższy czas.
15. Kontrolujmy funkcje, które zużywają energię. Możemy tego dokonać wchodząc w Ustwawienia -> Informacje o telefonie -> Akumulator -> Użycie baterii.
Niektóre z tych porad mogą mieć pozytywny wpływ na sprawność działania systemu. W przypadku starszych modeli takie czynności jak usuwanie zbędnego oprogramowania, likwidacja widżetów, wyłączanie animacji systemowych oraz animowanych tapet, czy dezaktywacja synchronizacji może wyraźnie przyspieszyć działanie Androida.