Dune HD Max oferował (jak sama nazwa wskazuje) najbardziej rozbudowane możliwości spośród wszystkich odtwarzaczy HDI Dune, ale przy okazji cechował się tez najwyższą ceną. Co jednak zrobić, gdy dysponujemy nieco skromniejszym budżetem, a przy okazji nie zależy nam na możliwości upchnięcia dysku twardego do wnętrza? Doskonałym rozwiązaniem będzie Dune HD Smart B1.
Jest to urządzenie pod wieloma względami bardzo podobne do swojego większego brata. Przede wszystkim oferuje ten sam, bardzo przyjemny w użytkowaniu i bardzo funkcjonalny system operacyjny. Po drugie Dune HD Smart B1 zbudowany został na podstawie tego samego procesora Sigma Designs SMP8642, współpracującego z 512 MB pamięci operacyjnej – konfiguracja ta sprawdziła się doskonale w przypadku Maksa. Potrafi też odtwarzać te same formaty filmowe, muzyczne i graficzne, co Max, i robi to z równie wysoką sprawnością.
Dune HD Smart B1 jest również urządzeniem modularnym, którego możliwości możemy bardzo szybko rozbudować za pomocą dodatkowych, zewnętrznych komponentów systemu Smart Extension, takich jak np. Smart HE (kieszeń na dysk SATA 3,5-cala, z opcją hot-swap, czyli szybkiej wymiany dysków), Smart BE (czytnik płyt Blu-ray) oraz Smart ME (komponent pozwalający na zainstalowanie dwóch kart rozszerzeń – np. tunerów telewizyjnych DVB-T/T2, DVB-S/S2 lub DVB-C).
Wszystkie moduły oferują identyczną jakość wykonania, stylistykę i wymiary jak odtwarzacz B1, więc można je ustawiać na sobie lub obok siebie w zależności od preferencji użytkownika oraz dostępnej przestrzeni w szafce AV.
Jak już wspomnieliśmy funkcjonalność systemu operacyjnego jest w praktyce taka sama, jak w przypadku testowanego wcześniej Maksa, więc opisując model B1 skupimy się na głównych różnicach dzielących te urządzenia.
Podstawowa specyfikacja
Wyjścia wideo | Composite Video, HDMI 1.3, Component (Y/Pb/Pr) |
Wyjścia audio | optyczne, HDMI 1.3, analogowe stereo |
Wejścia | 3x USB 2.0, 1x eSATA, czytnik kart SD/SDHC, I2C |
Komunikacja sieciowa: | LAN 10/100 Mb/s, opcjonalne Wi-Fi 802.11n (przy wykorzystaniu zewnętrznej karty Dune HD Air) |
Obsługiwane systemy plików | FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3 |
Wymiary (Sz/Dł/Wy) | 142 x 276 x 56 mm |
Waga | 1,64 kg |
Zasilanie | zewnętrzne |
Gwarancja | 24 miesiące (producenta) |
» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta
Wykonanie i wyposażenie
Największe różnice pomiędzy oboma odtwarzaczami tkwią właśnie tutaj. Dune HD Smart B1 jest urządzeniem zamkniętym w obudowie o szerokości ponad trzykrotnie mniejszej od obudowy Maksa. Jest to zabieg doskonale przemyślany – dzięki niemu na typowym komponencie Hi-Fi o szerokości około 43 cm postawić możemy trzy komponenty systemu Smart. Metalowa konstrukcja odtwarzaczy Dune HD jest na tyle wytrzymała, że ze spokojem powinna wytrzymać naciski kilku kilogramów.
Front mniejszego z odtwarzaczy oferuje przede wszystkim dostęp do wysuwanej tacki napędu optycznego, odtwarzającego płyty Blu-ray (komercyjne i nagrane przez użytkownika), DVD (również komercyjne i użytkownika) oraz CD (audio CD oraz dane, takie jak MP3, JPG itp.)
Pod napędem znalazło się miejsce dla przycisku uruchamiającego odtwarzacz, małej diody LED sygnalizującej aktywność, dużego czujnika podczerwieni, czytnika kart pamięci typu SD/SDHC, pojedynczego gniazda USB (niestety bez gumowej osłony) oraz klawisza EJECT, którym wysuniemy oraz zamkniemy tackę napędu. Z powodu mocno ograniczonej szerokości zabrakło miejsca dla wyświetlacza, który dostępny jest w modelu D1 zamiast czytnika Blu-ray.
Możliwość łączenia modułów sprawia, że oba boki, góra oraz dół nie oferują dostępu do żadnych elementów funkcjonalnych (zabrakło nawet wentylatora). Takie podejście sprawdza się jednak w praktyce – dostęp do podstawowych interfejsów mamy z przodu, a do okablowania wyłącznie z tyłu.
Podobnie jak w przypadku modelu Max, spód wyposażony został w cztery okrągłe masywne nóżki z miękkimi, piankowymi podkładkami. Dzięki nim mamy gwarancję, że sprzęt będzie stał stabilnie i nie uszkodzi obudowy komponentu znajdującego się pod nim.
Jak już wspomnieliśmy, całość okablowania podłączamy w tylnej części. Otrzymujemy tutaj do dyspozycji (licząc od lewej): gniazdo sieci LAN, dwa porty USB 2.0, kompozytowe złącze wideo, analogowe wyjście audio, trzy wyjścia wideo typu Component (Y/Pb/Pr), port eSATA (którego brakowało w modelu Dune HD Max), złącze HDMI oraz cyfrowe wyjście optyczne dla dźwięku.
Dalej widzimy dedykowane złącze I2C, którym podłączyć będziemy mogli urządzenia zewnętrzne (uwaga – łatwo pomylić je z gniazdem słuchawkowym 3,5 mm, co może skończyć się uszkodzeniem słuchawek!). Najbardziej wysunięte na prawo jest małe, okrągłe gniazdo zasilające (12V, 3A) wraz z przełącznikiem odcinającym w razie potrzeby dopływ prądu.
Podobnie jak w odtwarzaczu Dune HD Max, wszystkie analogowe wyjścia sygnałowe są pozłacane, aby zapobiec tworzeniu się tlenków na powierzchni styku oraz poprawić przewodnictwo prądu.
W małym Smarcie B1 nie zintegrowano ośmiu indywidualnych, analogowych wyjść dla dźwięku w systemie 7.1, gdyż zwyczajnie zabrakło dla nich miejsca. Dźwięk przestrzenny obsługiwany jest przez światłowód.
Do zestawu, oprócz samego odtwarzacza producent dołącza pilot zdalnego sterowania (wraz z bateriami), zasilacz, kabel zasilający, przewód HDMI (cyfrowy), przewód AV (analogowy) oraz skróconą instrukcję w formie papierowej.
Pilot zdalnego sterowania
Kontroler zdalnego sterowania jest identyczny jak w przypadku odtwarzacza Dune HD Max – ma około 50 klawiszy, wykonano go z przyzwoitej jakości materiałów, ale jest nieco za lekki, kiepsko wyprofilowany i nie oferuje podświetlenia.