Dual Graphics czyli łączenie mocy zintegrowanej i zewnętrznej karty graficznej jest dobrym pomysłem, który do tej pory działał mocno problematycznie. Synchronizacja generowania grafiki przez dwa całkowicie różne układy graficzne jest naprawdę wielkim wyzwaniem. W przypadku połączenia APU Kaveri oraz Radeona R7 250 GDDR3 widać wyraźny progres co najlepiej obrazuje działanie tytułów jakTomb Raider, Hitman: Absolution oraz Watch_Dogs. W przypadku Tomb Raidera można mówić nawet o dużym sukcesie, a i przyśpieszenie wymagającego Watch_Dogs, czy Hitmana to nie w kij dmuchał. Jeśli gra dobrze działała na integrze na ustawieniach niskich, to w Dual Graphics powinna dobrze działać na ustawieniach średnich.
Z drugiej strony Thief zupełnie nie radzi sobie z tą technologią, a takich gier jest z pewnością więcej. Dual Graphics ma swoje ograniczenia - działa jedynie na wybranych tytułach z obsługą DX10-11.2, ale nie to stanowi o atrakcyjności tej technologii. Głównym problemem jest to, że różnica cenowa pomiędzy kartą Radeon R7 250 z pamięcią GDDR3, a GDDR5 nie jest taka duża. Kupując Radeona R7 250 GDDR5 jako zewnętrzną kartę graficzną zyskujemy większe przyśpieszenie i nie musimy borykać się z problematyką poprawności działania Dual Graphics. Liczba kart graficznych jakie możemy podłączyć do APU AMD A10-7850K jest w dodatku potężnie ograniczona.
Widać, że AMD popracowała nad swoją technologią, efekty widać zarówno na wynikach programów testujących, jak i gołym okiem. Na cztery sprawdzone gry, trzy z nich dobrze obsługują tryb Dual Graphics - bez generowania "pustych" klatek na sekundę (teoretycznie większa liczba klatek na sekundę bez praktycznego zwiększenia płynności działania) i denerwujących mikroprzycięć, a przynajmniej nie takich, które dawałaby się mocno we znaki. Mikroprzycięcia przy łączeniu kilku układów graficznych będą występować zawsze, mogą być jedynie bardziej lub mniej widoczne. Na dziś dzień technologia Dual Graphics na AMD Kaveri jest jednak średnio opłacalna - za zestaw A10-7850K + Radeon R7 250 GDDR3 zapłacimy około 900 zł, a w tym segmencie cenowym do konkurencji wkraczają inne konfiguracje.
Komentarze
30W duzych komputerach to sie nie kalkuluje, cpu za slabe a zewnetrzne gpu lepsze...
Sam mam A10-5800k i, jak rozumiem, nie ma sensu próbować łączyć go z czymkolwiek w trybie DG. Ale synowi dokupiłem R9 270X do budżetowej płyty MSI z procesorem AMD II X2 270. Cieniutki procesor i zapewne gdzieś tam przyhamowuje grafikę, ale całość śmiga w maks detalach w rozdz. 1920 x 1200 płynnie w GRFS (Ghost Recon Future Soldier) tak ( albo i lepiej), jak mój A10-5800k w średnich i w rozdzielczości 1280x1024. Porównanie przy grze w GRFS w coopie w LAN.
Stąd ciekaw byłem, czy jest sens łączenia A10-5800k z jakimś R7 XXX (żeby taniej niż kolejny R9 270X).
Przy obecnych spadających cenach skuszę się chyba jednak na R9 270X, albo lepiej R9 280X, bo różnica w cenie coraz mniejsza. Oczywiście, jako głównej, bez zabawy w DG.