O ile Intel bez pośpiechu ewoluuje swoje produkty, to AMD stawia na rewolucję. Jest to bardziej niebezpieczna droga (o czym mogliśmy się przekonać przy okazji premiery Bulldozera), ale AMD wprowadza prawdziwy powiew świeżości do świata technologii. Za wprowadzenie na rynek innowacyjnych rozwiązań z pewnością należą się firmie brawa.
Spójrzmy na Kaveri w całości, jak i w rozbiciu na części.
Wydajność APU
Rewolucyjnym rozwiązaniem jest wspólny dla CPU i GPU kontroler pamięci (hUMA), koniec z nadrzędnością CPU nad GPU przy komunikacji (hQ) oraz finalnie - architektura HSA. Do każdego zadania może zostać przeznaczona ta jednostka, która wykona go najszybciej. Stąd też AMD zaczyna liczyć wszystkie jednostki wykonawcze razem. AMD A10-7850K to w sumie 12 procesorów (4 CPU + 8 GPU), gdzie żaden nie jest nadrzędny. Dzięki wykorzystaniu architektury HSA firmie AMD udało się w pełni zintegrować procesor (CPU) i układ graficzny (GPU) – obie jednostki mogą równocześnie pracować nad tym samym zadaniem. Tam gdzie można wykorzystać równocześnie możliwości całego APU (CPU i GPU) Kaveri radzi sobie świetnie (spójrz na podstronę HSA - pełny potencjał APU), jednak niezbędne jest odpowiednie oprogamowanie. AMD wraz z partnerami mocno działa na gruncie software, które potrafiłoby wykorzystać możliwości Kaveri, jednak powszechne wykorzystanie to wciąż pieśń przyszłości
Ulepszenia GPU
W tej kwestii jest znakomicie. Zintegrowana z A10-7850K grafika nie ma sobie równych wśród innych układów tego typu. Na A10-7850K można spokojnie grać w rozdzielczości Full HD w wymagające gry. W obecnej chwili Kaveri to najbardziej wydajne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują zewnętrznej karty graficznej, a zamierzają wykorzystywać komputer również do gier. Wydajność w grach możemy zwiększać nie tylko podkręcając, ale stosując po prostu szybsze pamięci RAM.
Dodatkowymi atutami jest obsługa 4K (skalowanie z Full HD), DirectX 11.2 oraz H.265 (HEVC). Przejście na architekturę GCN pozwoliło nie tylko na uzyskanie większej wydajności w grach, ale również znaczne przyśpieszenie operacji GPGPU. Efekt widać choćby po włączeniu do obliczeń GPU podczas renderowania wideo w programie Sony Vegas Pro – czas przygotowania wideo może skrócić się z 15 do 5 minut (przy wykorzystaniu efektów akcelerowanych przez GPU).
Ulepszenia CPU
To, że rdzenie Steamroller (Kaveri) są szybsze od Vishera (Richland) będzie oczywiste dla entuzjastów, którzy zerkną na porównanie obu architektur „zegar w zegar”. "Kowalscy" zobaczą jedynie, że najmocniejszy model Kaveri (A10-7850K) charakteryzuje się podobną wydajnością jak topowy model poprzedniej generacji (A10-6800K), co jest spowodowane znacznie niższym taktowaniem. Z każdą kolejną generacją Intel tworzy nieco mocniejszy rdzeń i podnosi odrobinę taktowanie. W tym przypadku AMD wzmocniło rdzeń i obniżyło taktowanie o 400 MHz. Powoduje to, że topowy Kaveri nie odbiega dużo wydajnością od topowego modelu Richland. Imperatywem dla AMD było najwyraźniej obniżenie TDP.
Asami w rękawie AMD są trzy technologie zaimplementowane w Kaveri: HSA, Mantle i True Audio. Dedykowane dla HSA oprogramowanie pozwoli na znacznie szybsze działanie aplikacji, implementacja Mantle pozwoli na szybsze działanie gier, a True Audio zapewni doskonałą jakość dźwięku. Aby zostały docenione, każda z nich wymaga dużego nakładu pracy producentów oprogramowania. Kaveri to przyszłościowy układ, którego pełny potencjał dopiero zostanie ujawniony. Miejmy nadzieję, że plany AMD się powiodą i wkrótce na rynku pojawi się masa oprogramowania "HSA enabled". Układy Kaveri wymagają płyt z podstawką FM2+ (podstawka zgodna również z poprzednią generacją APU), jednak są one już dostępne na rynku od dłuższego czasu. Posiadacze poprzednich modeli APU mogą więc najpierw wymienić płytę, a dopiero potem zainwestować w Kaveri.
Sugerowane ceny APU Kaveri:
- model A10-7850K wyceniono na 649 zł
- model A10-7700K wyceniono na 569 zł
- model A8-7600 wyceniono na 449 zł
Produkcja topowego modelu poprzedniej generacji, czyli A10-6800K została zakończona, zastąpi go model 6790K.
AMD A10-7850K | |||
plusy: • obsługa HSA (wspólna praca CPU i GPU nad tymi samymi zadaniami) • proces technologiczny 28-nm • bardzo wydajny zintegrowany układ graficzny Radeon R7 z obsługą DirectX 11.2 • usprawnione rdzenie CPU Steamroller • maksymalne TDP obniżone do 95W • odblokowany mnożnik (pełne możliwości OC) • technologie Mantle i True Audio • nowe dekodery wideo i obsługa 4K • możliwość zmiany TDP (95W, 65W i 45W) • zaawansowane technologicznie rozwiązanie z ciekawymi perspektywami na przyszłość | |||
minusy: • wydajność rdzeni procesora A10-7850K nie odbiega znacząco od topowego modelu APU poprzedniej generacji • konieczność wymiany płyty głównej (podstawka FM2+) • na dziś dzień potencjał Kaveri nie jest w pełni wykorzystywany (niezbędne oprogramowanie wykorzystujące HSA, Mantle i True Audio) | |||
Sugerowana cena producenta: ok. 650 zł | |||
Komentarze
164Przy obciążeniu procesor:
AMD A10-7850K pobiera 155W
Intel Core i5-4670 pobiera 170W
więc wypada nieźle
Podkręcono AMD A10-7850K do 5.0GHz to aż o 35% więcej od taktowania bazowego jestem ciekaw wyników benchmarków po OC
Raczej (chyba) jest oczywistym że kupując układ APU (tym bardziej TOPowy model) musisz się nastawić na zakup chłodzenia blokowego. Chyba że jesteś laikiem i nie przeszkadza Ci ani głośny boxowy wentylator, ani wysokie temperatury na procku.
Oczywiście że producent (nieważne czy to Intel czy AMD) powinien standardowo sprzedawać swoje układy z porządnym coolerem blokowym, a wtedy w górę idzie od razu cena - a na co się dziś głównie patrzy?
Bardzo popularny sposób testowania:
W Pierwszym poście jest plik, który należy przerenderować
http://blenderartists.org/forum/showthread.php?239480-2-6x-Cycles-render-benchmark
Mam nadzieje że w następnej generacji będzie miejsce na pamięć l3
Mnie by interesowało zweryfikowanie wyników testów które AMD pokazało na swoich slajdach (PCmark, 3dmark, BasemarkCL)
ew jeszcze CINEBENCH dla porównania z moim aktualnym, leciwym trochę, phenomem 9650 :)
Generalnie pierwsze wyniki w stosunku do podanych cen mnie na razie nie zachwycają.
A10-7850K jest ukladem o TDP 95W i wg Anandtech jest przy maksymalnym obciazeniu zasilany 1.24V. Caly zestaw zuzywal wtedy 133W energi
Anand zmniejszyl to napiecie do 1.1V przy czestotliwosci 3.5GHz i spadek zuzucia energii do 110W.
Aby uzyskac czestotliwosc 3.6GHz musieli zwiekszyc napiecie do 1.25W, co automatycznie wywindowalo im zuzycie energi do 142W.
Oznacza to ze 28nm litografia ma wysokie prady uplywu po przekroczeniu pewnych napiec ktore jednak sa koniecznie by uzyskac wyzsze taktowania. To tlumaczy dlaczego Kaveri jest taktowane nizej niz poprzednik Richland. Nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo poniewaz oznacza to rowniez ze modele bez K sa superoszczedne!!!
O ile A10-7850K to wg pomylka, to modele a10-7800 (prawdopodobnie zasuilany 1.1V model 65W) jak i testowany i chwalony wszedzie model A8-7600 sa naprawde swietne tam gdzie liczy sie ogolna wydajnosc a nie jakies benchmarki.
Model A8-7600 moze nawet pracowac przy TDP 45W co daje przeswietny wrecz stosunek wydajnosc na Wat, dlatego bardzo interesujaco zapowiada sie ten procesor w notebookach.
Wydajnosc A8-7600 ktory ma tylko 384shaderow w stosunku do pelnego A10 w grach jest stosunkowo niska, co swiadczy ze uklad w grach hamuje wydajnosc podsystemu pamieci (w obliczeniach OpenCL widac roznice). Mozna tylko gdybac co by bylo gdyby zamiast tych 128shaderow dac jeszcze jeden modul tworzac procesor 6 watkowy :D
Czego oczekuje od redakcji.
1. Manipulacji przy napieciu tak by sprawdzic przy jakich czestotliwosciach uklad jest najbardziej energooszczedny w przeliczeniu na MHz, tego nie zrobil dotychczas nikt. Dajmy na to ustawic 1V i sprawdzic ile stabilnie wyciaga maks MHz, po czym zmniejszyc na 0.9V i rowniez sprawdzic.
2. Sprawdzeniu jak wplywa czestotliwosc pamieci na wydajnosc samego CPU, poniewaz wszyscy skupiajac sie tylko na grach.
Pozdrawiam
- E8400@3.6GHz + 9600GT = 11 955 pkt
Ustawienia standardowe, rozdzielczość 1280x1024
Z innego tematu wiem np. że:
APU A10-5800K = 11 556 pkt
Ciekawi mnie jaką więc wydajność zaoferuje najnowsze APU w starszych grach.
HSA (wspólna praca CPU i GPU nad tymi samymi zadaniami) to oczywiście coś pięknego w tym APU. Aż by się chciało, żeby coś takiego wprowadził również Intel i powstające nowe aplikacje zawsze z takiego dobrodziejstwa korzystały. Swoją drogą podobno nie do zrealizowania jak dawno temu pisałem w komentarzach, że nad tym projektanci CPU powinni się skupić. Jednak Panowie i Panie dało się to zrobić i działa :). Szkoda że trzeba pod to pisać specjalnie aplikacje, więc zanim się wdroży technologia minie sporo czasu, a Intel już dawno zaskoczy czymś zupełnie innym.
Spadek wydajnosci A8-7600 ktory ma tylko 384shaderow w stosunku do pelnego A10 jest niski
W tej kwestii jest znakomicie. Zintegrowana z A10-7850K grafika nie ma sobie równych wśród innych układów tego typu. Na A10-7850K można spokojnie grać w rozdzielczości Full HD w wymagające gry. W obecnej chwili Kaveri to najbardziej wydajne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują zewnętrznej karty graficznej, a zamierzają wykorzystywać komputer również do gier. Wydajność w grach możemy zwiększać nie tylko podkręcając, ale stosując po prostu szybsze pamięci RAM.
iklka pytan:
1, jak oplacalna jest wymiana sprawnego Desk Topa z conajmniej 2 rdzeniowym Intellen i zewnetrzna karta graficzna na nowego z Kaveri?
2 ile potrafi AMD na sprzedazy tych Kaveri zarobic, jak porownalne Intelle conajmnie dwukrotnie drozej sprzedawane sa?
3. kiedy zacznie AMD do malych notebookow, ich 8 rdzeniewe Jaguary dostarczac (jezeli dostarczajac to do konsol, za komletna plyte glowna okolo 88 $ dostaje ), nie sadze, ze w konsolach, wszystkie rdzenie nie pracuja..?
Odnośnie integry nie ma chyba żadnych wątpliwości co do jej wydajności, ale za 2 lata może okazać się już za słaba, dlatego należałoby przetestować APU z z zewnętrzną kartą graficzną (R9 270X, GTX 760) w odniesieniu:
1. do i5-4440 przy niepodkręcanym APU
1. do i5-4570 lub wyżej przy średnio podkręconym APU
"AMD Kaveri obsługuję technologię hUMA zgodną z architekturą HSA. Nie jest to już zastępowanie CPU przez GPU w obliczeniach, ale zaprzężenie obu układów do wspólnej pracy."
Właśnie że to jest zastępowanie CPU przez GPU w obliczeniach równoległych, które GPU wykona wielokrotnie szybciej równolegle niż CPU szeregowo.
A jeśli nie, to na czym owa "wspólna praca" miałaby polegać ?
To może test w 3dsmaxie?
i guzik z tego wyszło. Do anandech (i pewnie innych) wysłali sample inżynieryjne. Poza tym wysłali w ostatniej chwili, a do wielu nie wysłali w ogóle. Ta firemka jest tak samo nędzna jak jej procki, zero przygotowania i profesjonalizmu.
Tym bardziej się dziwię że że testy wyglądają jakby były pod dyktando wymagań AMD. W testach integry brak CPU Intela, a w testach CPU niby są Intele, ale i tak AMD jest najszybszy :) Nie warto Panowie, nie warto. Miejcie szacunek do siebie, w dodatku będziecie bardziej wiarygodnii. Lepiej zrobić testy w niezależny sposób, nawet kilka dni po premierze, zamiast dać wię wodzić za nos, zwłaszcza takiemu AMD.
Nawet w PL znam osobiście firmę, gdzie 2 lata temu zakupiono 500szt. Dell Latitude na biurka dla pracowników. Poprzednie, też były laptopy, wymienili po 6 latach. Dopiero przed nimi były desktopy. Miejsce i prąd w biurach też kosztuje. To już standard, nawet w PL.
AMD powinno na samym końcu pokazywać procesory dla stacjonarek. W pierwszym rzędzie laptopy i ULV (tablety, smartphon-y) i niemal równolegle CPU na wysoko marżowy rynek serwerów/superkomputerów.
http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18572542
http://www.hardwareheaven.com/reviews/1918/pg7/amd-a10-7850k-kaveri-apu-review-featuring-gigabyte-g1sniper-a88x-dota-2.html
XDMA zapewnia lepszą współpracę właśnie kart z rodziny R9:
http://community.amd.com/community/amd-blogs/amd-gaming/blog/2014/01/03/modernizing-multi-gpu-gaming-with-xdma
Testy dual graphics oczywiście przeprowadzono:
http://www.hardware.fr/articles/913-10/gpu-dual-graphics-jeux.html
http://www.tomshardware.com/reviews/a10-7850k-a8-7600-kaveri,3725-8.html