Technologia Turbo CORE to najważniejsza nowość, jaką znajdziemy w procesorach AMD Phenom II X6. Rozwiązanie to zostało opracowane z bardzo prostej przyczyny. Procesor wielordzeniowy najlepiej sprawdza się w aplikacjach wielowątkowych. Jednak na rynku roi się od programów nieprzystosowanych do takich układów. To aplikacje jednowątkowe, gdzie zamiast liczby rdzeni liczy się przede wszystkim częstotliwość taktowania. Wówczas może dojść do kuriozalnej sytuacji, kiedy o wiele, wiele droższy procesor wielordzeniowy okazuje się gorszy od znacznie tańszego układu, który ma za to wyższe taktowanie.
Aby zapobiec takim sytuacjom Intel opracował technologię Turbo Boost, którą znajdziemy w najnowszych układach tego producenta, np. Core i7. Rozwiązanie polega na tym, że w momencie gdy procesor wielordzeniowy obsługuje aplikację jednowątkową, może wyłączyć nieużywane rdzenie i zwiększyć taktowanie jednego rdzenia. System chłodzenia jest na tyle wydajny, że poradzi sobie z zapewnieniem stabilnej pracy układowi z takimi ustawieniami (w końcu dostosowany jest do chłodzenia jednostki wielordzeniowej).
Zrzut ekranowy z OverDrive - ustawienia Turbo CORE
Co najważniejsze, rozwiązanie jest niezwykle proste w działaniu, ponieważ automatycznie podkręca jeden ze swoich rdzeni, gdy zajdzie taka potrzeba. Użytkownik nie musi się o nic martwić. Dla przykładu, czterordzeniowy układ Intel Core i7 720QM pracuje z zegarem 1,6 GHz, natomiast dzięki technologii Turbo Boost może zwiększyć taktowanie do 2,8 GHz, oczywiście po wyłączeniu poszczególnych rdzeni.
W przypadku AMD doczekaliśmy się podobnego rozwiązania. AMD Turbo CORE również automatycznie zmienia ustawienia procesora, co przekłada się na zwiększenie wydajności w programach wykorzystujących mniej wątków. Jeśli chodzi o Phenomy II X6, technologia Turbo CORE uruchomi się, gdy w intensywnym użyciu znajdą się trzy lub mniej rdzeni. Wówczas wykorzystywane jednostki wykonawcze zwiększą częstotliwość o maks. 500 MHz, podczas gdy te nieużywane będą pracowały z zegarem zaniżonym, co skutkuje niższym poborem energii elektrycznej. Rezultat: nawet gdy procesor korzysta z technologii Turbo CORE, pobór prądu będzie utrzymywać się w granicach wyznaczonego przez producenta TDP. Użytkownik nie będzie musiał się martwić o to, że w trybie Turbo procesor wykaże większy apetyt na energię. Z drugiej strony, w przypadku Intela rdzenie nieaktywne wyłączają się całkowicie, podczas gdy w AMD zmniejszają tylko zegar. Tyle teorii - resztę zweryfikują już testy.
Turbo CORE ma działać na płytach głównych z podstawkami AM3 i AM2+. Co oczywiste, w przypadku starszych płyt trzeba będzie zaktualizować BIOS. Obecnie debiutujące układy Phenom II X6 1090T i 1055T obsługują technologię Turbo CORE. Wiemy też, że jeszcze co najmniej dwa inne procesory zaoferują to rozwiązanie: sześciordzeniowy Phenom II X6 1035T (2,6 GHz) oraz czterordzeniowy Phenom II X4 960T (3,0 GHz).
Dzięki technologii Turbo CORE procesory AMD stają się bardziej uniwersalne i dobrze radzą sobie zarówno z aplikacjami wielo-, jak i jednowątkowymi. Wszystko jest także zautomatyzowane, co jest dodatkową zaletą dla użytkowników.
TDP | Domyślne taktowanie | W trybie Turbo CORE | |
AMD Phenom II X6 1090T | 125 W | 3,2 GHz | 3,6 GHz |
AMD Phenom II X6 1055T | 125 W | 2,8 GHz | 3,3 GHz |
Aby zobrazować Turbo CORE, AMD udostępniło prosty zrzut ekranowy:
Od góry: 6 rdzeni przy taktowaniu 3,2 GHz, 3 rdzenie przy taktowaniu 3,6 GHz (Turbo CORE)
Jak wynika z naszych testów, Tubo CORE spisuje się bez zarzutu. Pracuje w tle i nie przekracza limitu TDP ustalonego przez producenta. Lepiej zobrazują to jednak wyniki wydajności, które publikujemy na odpowiednich stronach.