Premierę sześciordzeniowych procesorów AMD Phenom II X6 z pewnością należy uznać za udaną. Nikt nie oczekiwał, że dorównają one wydajnością Intelowi Core i7 980X, ale i tak wrażenie jest jak najbardziej korzystne.
Porównanie Thubana do Gulftowna jest zresztą dość nietaktowne. Owszem, oba procesory mają 6 rdzeni, ale nie należy zapominać, że Core i7 980X jest niemal czterokrotnie droższy (!) od Phenoma II X6 1090T i kosztuje ok. 4000 zł. To, co przemawia za układem AMD, to znakomity stosunek ceny do możliwości, ale Intel też nie zasypia gruszek w popiele. Cena Gulftowna może co prawda przyprawić o zawrót głowy i określenie tego procesora produktem do użytku domowego może się wydać naciągane. Niemniej w swojej ofercie Intel ma procesory w podobnym pułapie cenowym. Żeby daleko nie szukać, są to modele Core i7 920 Bloomfield oraz Core i7 860 Lynnfield, które również imponują możliwościami. Warto zauważyć, że Intel oferując Core i7 860 w cenie około 1000 złotych praktycznie unicestwił zainteresowanie modelem 870, który jest jedynie o 100 MHz szybszy, a kosztuje dwa razy więcej. Tak drastyczne posunięcie z pewnością było spowodowane zapowiedziami najnowszych układów AMD. Wojna cenowa trwa i przynosi korzyści dla klientów.
Thuban to jednak nie tylko następca Deneba wyposażony w 2 rdzenie więcej, ale i procesor z całkiem nową technologią. Mowa tu oczywiście o Turbo CORE, w które wyposażone są procesory Phenom II X6. Technologia TurboBoost jest w wykorzystaniu w układach Intela już od jakiegoś czasu, ale AMD może pochwalić się drobną, ale za to bardzo znaczącą innowacją - podkręcenie rdzeni nie powoduje zmiany TDP procesora. Mała rzecz, a cieszy. Warto też wspomnieć o najnowszej wersji oprogramowania AMD OverDrive 3.2.1, która oddaje dla użytkownika praktycznie nieograniczoną kontrolę nad zachowaniem trybu Turbo CORE.
Oczywiście Thuban, mimo swojej relatywnie atrakcyjnej ceny (relatywnie, bo jakby nie patrzeć to jednak tysiąc złotych), nie jest procesorem dla każdego. Zwykły użytkownik, a nawet gracz nie będzie miał z sześciu rdzeni większej korzyści. Wyniki testów wskazują, że sześć rdzeni Phenoma II X6 znakomicie radzi sobie w takich zastosowaniach, jak grafika 3D, konwersja wideo czy obróbka dużych ilości danych. Entuzjastów z pewnością zachęci bardzo przyzwoita podatność na overclocking. Procesor "wskoczył" na 4 GHz praktycznie bez żadnych problemów, a wszystko wskazuje na to, że jego możliwości są o wiele większe. Dodatkowym atutem jest, że za rozsądne pieniądze da się zbudować nowy komputer oparty na Phenomie II X6, co oznacza, że topowy procesor AMD jest dla zwykłych śmiertelników, nie zaś - jak Core i7 980X - dla osób bardzo zamożnych.
Cieszy fakt, że AMD mocno trzyma się swojej polityki i wprowadza procesory wydajne i relatywnie tanie. Z drugiej strony Intel pozostaje królem wydajności i tylko ta firma może pochwalić się superszybkim (ale i horrendalnie drogim) procesorem sześciordzeniowym, w dodatku wykonanym w 32 nm.
Firma AMD wprowadziła na rynek kolejny dobry procesor. Teraz pozostaje tylko czekać na modele o roboczej nazwie Zosma i kolejną generację układów wykonanych w niższym procesie produkcyjnym.
Autorzy artykułu:
- Marcin Jaskólski - testy
- Grzegorz Kubera - część teoretyczna
Ocena: AMD Phenom II X6 1090T | |||
plusy: • 6 fizycznych rdzeni • relatywnie niska cena • Turbo, które nie podnosi TDP • dobry potencjał O/C | |||
minusy: • spore zużycie energii | |||
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 1061 zł | |||
Komentarze
150Kolejny raz AMD pragnie na pokazać ze chce zrobić coś słabszego...
Moim zdaniem powinni robić te Phenomy X4 oraz X6 w takich cenach, oraz powinni zrobić jakieś w przedziale cenowym intela ale coś naprawdę lepszego niż te i7. I w tym momencie były by 2 wybory super wydajne- ceny intela oraz mniejsza wydajność- ceny AMD. Boli mnie to ze AMD nie chce podnieść ceny np o 200 zl i zrobić coś naprawdę pokonującego intela.
Ale jestem i tam "w miarę" zadowolony ten OC 4,1 co prawda na nie boxie ale i tak to jest świetny wynik, mimo tego intele kręcą się do takich częstotliwości na boxie.
Lecz zanim będą programy pisane pod 6 rdzeni to może drastycznie zyskać na wydajności.
Zgadzam się z bliszkiem, że brak Wam konsekwencji - piszecie że procesor do zastosowań profesjonalnych a nie do jakiś gierek a testujecie go w grach, dodatkowo usprawiedliwiając słąbe wyniki że on się do tego nie nadaje. Głupota. Natomiast testów tych zastosowań profesjonalnych tyle co kot napłakał.
Coś mi się wydaje że za bardzo bierzecie sobie do serca marketingowy bełkot producenta. Cytuję:
"Możesz uruchomić kilka programów, wykonywać wiele zadań i wszystko będzie przebiegać płynnie i bez większych zgrzytów. Właśnie do takiego użytkowania zostały zaprojektowane sześciordzeniowe procesory AMD Phenom II X6"
Wyjątkowo marketingowa gadka. Nie chce Wam się pisać własnych przemyśleń tylko kopiujecie takie kwiaty z folderów reklamowych producenta? Pokolenie ctrl+c ctrl+v? Przeca to już nam wmawiają od co najmniej kilku lat odkąd pojawiły się procesory dwurdzeniowe. Zapewne jak wyjdą 12sto rdzeniowce to też będą nam takie coś wmawiać a Wy to umieścicie w recenzji.
Przypomina mi się tu reklama neostrady która głosiła że z 1MB łączem będę mógł ściągać filmy, słuchać muzyki, przeglądać www, pisać maila i gadać na komunikatorze jednocześnie. Jasnę, tylko wyhoduje sobie dodatkowo ze 3 pary rąk i dodatkową głowę...
Panowie - trochę zdrowego rozsądku na przyszłość i WŁASNYCH przemyśleń i wniosków.
dlatego szkoda, że nie ma testu w RE5, jeśli się nie mylę to gra ta potrafi wykorzystać więcej niż 4 rdzenie i wtedy X6 wychodzi przed X4 965
na dziś dzień X6 nadaje się najbardziej do wszystkiego poza grami, ale to do czasu
Ale nie i7 9xx ...
I pewnie spokojnie sobie poczekam (nawet do marca przyszłego roku), bo jakoś mnie te 45-nm układy X6 za bardzo do siebie nie przekonały (szkoda, że zabrakło w tym zestawieniu tych dwóch najsłabszych procków z owej rodziny, bo przynajmniej na ich podstawie można by było sobie chociaż wyrobić zdanie na temat współczynnika wydajnościowo-cenowego, o ile oczywiście zeszły by w okolice 400-500 złotych).
i5 750 kosztuje parę złotych mniej, wydajność ma w większości przypadków większą, a do tego kręci się wyżej; szkoda że nie ma właśnie porównania i5 po oc vs x6 po oc; amd tylko utwierdziło że musi nadrabiać ilością rdzeni żeby uzyskiwać podobne wyniki do intela, co niestety przekłada się na słabą wydajność pojedynczego wątku, który tak bardzo potrzebny jest do odtykania grafik i poprawy wydajności w grach
Oj Panowie z AMD, nie popisaliscie sie.
Brakuje mi tu testu w GTA4 :P
Kto jeszcze takiej rozdzielczości używa, przecież w takim czymś nie da się nawet sprawdzić, czy gra nie jest zależna od CPU.
Wrzućcie testy dużych rozdzielczości, na odpowiedniej karcie graficznej, to dopiero można będzie zobaczyć, czy procesor się do gier nadaje.
Chyba, że przeoczyłem jakiś rozdział tej recenzji.
Cinebench już nie ma wbudowanego testu openGL... co wam szkodzi go zrobić? Klik wynik jest:P -> brawo za nową wersję
Patrzcie jak bardzo różnią się wasze wyniki i te w realnej aplikacji Mental Ray.
http://img94.imageshack.us/img94/416/img0028751.png
No niestety programy są drogie, ale taki Modo jest tańszy. Chodź 3ds by się przydał:P Szkoda, ale warto o tym wspomnieć.
Czemu nie próbujecie miksów, odpalenie 2 testów różnych jednocześnie, jak procesor radzi sobie z 2 - 3 aplikacjami na raz. A tak nawiasem to te wyniki dużo nam nie mówią, bo mało jest aplikacji, które umieją sobie zagospodarować te 6 rdzeń.
Moim zdaniem da to szansę prawdziwego porównanie oferty na runku... po co mi kilka procesorów tej samej rodziny?
Dlaczego? Bo takie Core 2 Quad to praktycznie dorównuja i5 a nawet i7 :P.
To sie nazywa odświeżanie komputera, Athlon x2 5000+ teraz x3 710 a teraz x6 tylko ciekaw jestem czy wyjdzie wersja 2,6GHz, jakoś nigdy o większym taktowaniu nie chciało mi sie kupywac
w tym zdaniu wkradł się mały błąd wypożony -> wyposażony :
"Thuban to jednak nie tylko następca Deneba wypożony w 2 rdzenie więcej, ale i procesor".
pozdrawiam.
"jedyny 6-cio jajowiec ponizej 800 zl"
A na dole widzimy AMD Phenom II X6 1055T 839 zl XD
Anyway... do gulfka to to startu nie ma ale jakby policzyc ile pkt w benchmarkach dostajesz za kazda wydana zlotowke to gulfik taki pro juz nie jest :P
"jedyny 6-cio jajowiec ponizej 800 zl"
A na dole widzimy AMD Phenom II X6 1055T 839 zl XD
Anyway... do gulfka to to startu nie ma ale jakby policzyc ile pkt w benchmarkach dostajesz za kazda wydana zlotowke to gulfik taki pro juz nie jest :P
co to za oc zwiekszajac mnoznik a nie fsb!!!
za ta cene to mozna dostac cos owiele lepszego