Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Do testów otrzymaliśmy sampla inżynieryjnego od AMD. Radeon 6990 to potężna konstrukcja o długości 30 cm. Tyle samo mierzy starszy Radeon 5970. Od razu trzeba powiedzieć, że nie wszystkie obudowy pomieszczą najnowszą dwurdzeniówkę AMD. W naszym Cooler Masterze 690 Advanced II karta weszła przy lekkim użyciu siły – zawadzała o koszyki dysków twardych. Z kolei dość popularny Fractal Design R3 w ogóle nie pomieści Radeona 6990. Przed zakupem warto wziąć linijkę i zmierzyć ilość wolnego miejsca w obudowie komputera.
Prezentowana karta graficzna jest prawie cała zakryta przez obudowę systemu chłodzącego. Zobaczyć można tylko dwa pola w miejscu montażu rdzeni graficznych. Awers Radeona 6990 ukryty jest pod plastikową puszką, rewers natomiast chroni aluminiowa blacha, która dodatkowo pełni funkcję chłodzącą.
Cała konstrukcja pomimo dużych gabarytów jest sztywna, a jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wtyczki zasilające kartę graficzną (2x 8-pin) nie zostały tym razem upiłowane, jak to miało miejsce w przypadku akceleratorów Radeona 6950 i 6970.
Zastosowany system chłodzący podczas dłuższego grania ma pełne ręce roboty. Nic dziwnego: dwa procesory graficzne wytwarzają dość sporo ciepła, które szybko trzeba odprowadzić. W czasie spoczynku, gdy np. przeglądamy witryny internetowe, praca wentylatora była ledwo słyszalna. Niemniej jednak w grach szybkość obrotowa wzrasta, co skutkuje głośnym szumem powietrza. Mimo wszystko kultura pracy stoi na wyższym poziomie niż w przypadku Radeona 5970. Tam było słychać nieprzyjemny warkot wentylatora, w Radeonie 6990 do uszu dobiegał jedynie szum powietrza.
Względem systemu chłodzącego użytego Radeonie 5970 zmieniono miejsce usytuowania wentylatora. Radeon 6990 ma go w centrum, dzięki czemu rdzenie graficzne są schładzane jednakowo. W starszym modelu HD 5970 wentylator znajdował się na końcu akceleratora, gdzie chłodnym powietrzem chłodził głównie radiator pierwszego z rdzeni.
Chip graficzny w nowym radeonie
Temperatura rdzeni w standardowej częstotliwości taktowania wynosiła ok. 79 stopni C., w wersji podkręconej było tylko o 3 stopnie więcej.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- DVI
- 4x mini-Display Port
- 2x 8-pin
- CrossFire