Zobacz zdjęcia karty: |
Do naszych rąk trafił egzemplarz referencyjny opracowany przez AMD. Karta dotarła do nas w pudełku zastępczym zawiniętym szczelnie folią ochronną. W zestawieniu brak jakiegokolwiek wyposażenia dodatkowego. Te znajdziecie oczywiście w kartach dostarczanych przez poszczególnych vendorów. Do dobrych wiadomości należy fakt, że do każdego akceleratora będzie dodawane aż 8 pełnych wersji gier.
„Malta” jest jedną z większych kart graficznych, jaką mieliśmy okazję testować. Długość wynosi ponad 30 cm i mieliśmy niewielki problem z pomieszczeniem jej w dość popularnej obudowie CoolerMaster 690 Advanced. Przy jej montażu musieliśmy użyć nieco siły, bo koniec akceleratora obcierał o koszyk dysków twardych. Producentowi udało się natomiast opracować chłodzenie zajmujące tylko dwa śledzie na płycie głównej.
Radeon HD 7990 z racji bardzo masywnego chłodzenia jest ciężki i należy go dobrze przymocować śrubami w obudowie komputera. Według nas, przydałoby się coś do podparcia w końcowej części karty – takie rozwiązanie ma opisany na następnej stronie VTX Radeon HD 7990.
Płytka drukowana jest z obu stron zasłonięta przez system chłodzący. Na rewersie umieszczony aluminiową blachę, która oprócz odprowadzania ciepła z np. kości pamięci, pełni także rolę elementu usztywniającego całą konstrukcję. Karta jest odporna na wszelkie wyginanie, czy skręcanie.
Wymaga jednak dostarczenia większej ilości energii, niż tradycyjne modele. Zalecamy wydajne i markowe zasilacze o mocy przynajmniej 700 W. Dodatkowe zasilanie karty podpinamy dwoma wtyczkami po 8 pinów każda.
AMD poszło nieco na rękę producentom opracowując dość ciekawie prezentujący się układ chłodzenia. Przede wszystkim należy pochwalić niezłą kulturę pracy – jest z pewnością ciszej, niż na dwurdzeniowym GeForce GTX 690. Pamiętajmy, że na pokładzie znalazły się aż trzy wentylatory o rozmiarze 85 mm. Pod nimi znajdują się dwa aluminiowe radiatory, jeden miedziany na sekcji zasilania i w sumie osiem rurek cieplnych wygiętych w kształcie litery „U”. Oprócz tego jest jeszcze aluminiowa pokrywa przylegająca do wszystkich modułów pamięci operacyjnej i pozostałej elektroniki wytwarzającej większe ilości ciepła.
Całość spisuje się naprawdę nieźle. Biorąc pod uwagę złożoność konstrukcji i ilości wydzielanej energii cieplnej, temperatura rdzeni pod obciążenia, wynosiła 75/73 stopni. W trybie spoczynku, temperatura GPU1 wynosiła ok. 42 stopnie, zaś GPU2 był wyłączony. Po włączeniu np. aplikację GPU-Z, szybko się jednak aktywował, a jego temperatura wynosiła 24 stopnie.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- DVI
- 4x mini-Display Port
- CrossFireX
- Zasilanie 2x8-pin