Skrzynki e-mail i faksy zalane zostały wiadomościami ze zdjęciami nagich kobiet, a witryna rządowa nie działała przez 3 dni. Na co stać Anonimowych i kim są?
W mediach często słyszymy o różnych atakach hakerów. Niektóre z nich polegają na niezbyt szkodliwej podmianie strony głównej jakiejś witryny, inne unieruchamiają na wiele godzin usługi, z których dziennie korzystają miliony internautów. W poszukiwaniu sprawców często pada hasło anonymous (anonimowi). Kim oni są? Skąd pochodzą i jak działają? Aby się tego dowiedzieć musimy cofnąć się o kilka lat, do czasów kiedy internet dopiero się popularyzował.
Termin "Anonymous" inspirowany jest anonimowością użytkowników podczas publikowania treści w internecie. Przypisywany jest on na forach internetowych osobom, które piszą bez wcześniejszej rejestracji. Pierwsze przejawy traktowania anonymous jako wspólnej tożsamości anonimowych użytkowników pojawiały się na "forach obrazkowych", takich jak 4chan. Często internauci pisali w taki sposób, jakby anonymous był jedną i identyfikowalną osobą. Z czasem termin ten stał się szyldem grupy osób prowadzących różnorodne protesty.
Anonymous - pierwsza internetowa superświadomość. Anonymous jest grupą w tym sensie, w jakim jest nią stado ptaków. Skąd wiemy, że stado jest grupą? Ponieważ całe stado podąża w tym samym kierunku. W każdym momencie może do niego dołączyć więcej ptaków, część z nich może stado opuścić i podążyć w inną stronę. Landers, Chris Baltimore City Paper, 2 kwietnia 2008 |
Anonymous nie można nazwać grupą w typowym tego słowa znaczeniu. To pewnego rodzaju koncepcja lub ideologia zrzeszająca nieokreśloną liczbę osób. Z powodu trudności w stworzeniu jasnej definicji tego słowa, anonimowi najczęściej opisywani są przy użyciu różnych przymiotników i porównań określających konkretne cechy tej zbiorowości. Poszczególne ataki najczęściej przeprowadzane są przez niezidentyfikowane pojedyncze osoby lub niewielkie grupki podpisujące się właśnie jako anonymous.
Od 2008 roku rośnie ilość incydentów przypisywanych stałym członkom Anonimowych. Zwiększa się też liczba aresztowań osób podejrzanych o udział w atakach. Inni członkowie grupy piszą jednak w listach, że schwytane osoby to tylko zwykli obywatele, nie żadni przywódcy. Dodają też: "Możecie łatwo aresztować poszczególne osoby, ale nigdy nie zaaresztujecie ideologii". Zapowiadają również zemstę za te działania.
Wiele stron internetowych jest silnie związanych z tą grupą. Najczęściej są to różne fora obrazkowe (strony w głównej mierze skupione na umieszczaniu obrazków i animacji gif), takie jak 4chan oraz Futaba. Ważną rolę odgrywają również powiązane z nimi wiki, jak Encyclopædia Dramatica, czaty IRC, konta Twitter oraz inne liczne fora dyskusyjne. Często są one miejscem, w którym Anonimowi nawołują użytkowników, by dołączyli do różnych ataków masowych typu DDoS.
Wbrew pozorom celem Anonymous nie jest niszczenie. Przeciwstawiają się oni niesprawiedliwości, walczą z cenzurą w internecie i publikują różne, niewygodne dla korporacji dane. Jest to jednak dość pobieżne przedstawienie tej grupy. Więcej informacji na następnych stronach.