http://picasa.google.com, http://picasaweb.google.com
Usługa składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest tradycyjny program do zainstalowania na komputerze (Picasa2). Umożliwia on zarządzanie przechowywanymi na dysku fotografiami. Interfejs aplikacji ma dwie części - po lewej wyświetlana jest lista albumów oraz dodanych do programu folderów [1], po prawej pojawiają się z kolei miniatury zdjęć [2]. Po dwukrotnym kliknięciu w którąś z nich zostaje ona powiększona, można wtedy skorzystać z podstawowych opcji edycyjnych.
Aby program pokazywał jakiekolwiek fotografie, najlepiej skorzystać z "Dodaj folder do programu Picasa" w menu "Plik". Każdy katalog da się oznaczyć jednym z trzech atrybutów - "Przeszukaj raz" (dla zbiorów, których zawartość się nie zmienia), "Zawsze przeszukuj" (jeśli to folder, do którego ciągle coś się dodaje) oraz "Usuń z programu Picasa". Dodawanie może trwać nawet kilka minut - wszystko zależy od liczby fotografii oraz ich rozdzielczości.
Aplikacja zintegrowana jest z usługą Picasa Web (hosting zdjęć). Aby dokonać uploadu jakiegoś elementu (pliku, folderu) należy kliknąć w niego prawym klawiszem myszy i wybrać "Przekaż do albumu zdjęć". Pojawi się panel logowania do konta Google, a następnie okno z opcjami transferu. Można tutaj zdecydować czy utworzyć nowy album ("katalog" fotografii online), czy dodać uploadowane elementy do już istniejącego zbioru [3].
Ważną rzeczą jest "Przekaż ustawienie" [4], które umożliwia automatyczną zmianę rozdzielczości zdjęć np. do 1024 pikseli szerokości. Picasa Web oferuje za darmo jedynie 1024 megabajty [5], więc lepiej nie umieszczać w serwisie fotografii w oryginalnym rozmiarze np. 2816x2112 (6 megapikseli, 1-3 megabajty). Drugie istotne pole to "Widoczność" (dostępne tylko przy zakładaniu nowego albumu). Tu decyduje się, czy nowy zbiór będzie publiczny (dostępny pod adresem www.picasaweb.google.com/login_do_konta_google) czy prywatny [6] (zapisany pod trudnym do odgadnięcia linkiem, który jednak nadal można wysłać znajomym).
Po kliknięciu "OK" rozpocznie się upload - może on trwać nawet kilkadziesiąt minut (zależy to od liczby plików, prędkości łącza, ustawień rozdzielczości). Kiedy pasek postępu Menedżera Przekazywania osiągnie 100% pojawi się przycisk "Wyświetl w trybie online", który umożliwi przejście do Picasa Web.
W serwisie domyślnie wyświetlana zakładka to "Moje zdjęcia" [7]. Znajdują się tutaj wszystkie galerie - zarówno publiczne, jak i prywatne. Klikając na dany element można przejść do widoku miniatur fotografii. Z kolei wybranie pojedynczego zdjęcia powiększa go. Tu - po prawej - dostępne są takie polecenia jak "Skopiuj / Przenieś do innego albumu", "Ustaw jako okładkę" czy "Usuń to zdjęcie". Możliwe jest też skopiowanie bezpośredniego URL-u obrazu lub całego zbioru. Na samym dole znajduje się link "Dodaj położenie", przy pomocy którego można zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie fotografia została wykonana.
Pozostałe zakładki na górnym pasku to "Moje ulubione" i "Moja galeria publiczna" [8]. W pierwszym z tych paneli wyświetlani są użytkownicy Picasa Web, którzy zostali dodani do listy znajomych. Aplikacja informuje o aktualizacjach w ich zbiorach. "Moja galeria publiczna" służy z kolei do przeglądania wyłącznie tych zdjęć, które udostępniono wszystkim. Aby pokazać je znajomym, najlepiej przesłać im link www.picasaweb.google.com/login_do_konta_google.