Wakacje to czas na odpoczynek. Zarówno w przypadku odpoczynku czynnego jak i biernego przydać się mogą aplikacje, które ułatwią i uprzyjemnią nam ten czas. Jakie aplikacje warto zainstalować na okres wakacji? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.
Aplikacje na wakacje
Jeśli chcecie ułatwić sobie życie podczas wakacji i lepiej zorganizować różne sprawy z nimi związane, zapoznajcie się z naszym zestawieniem aplikacji, które polecamy Wam do tego celu. Zarówno przed wyjazdem, jak i w jego trakcie możecie napotkać na wiele problemów. Może być potrzeba zarezerwowania miejsca do spania, znalezienia drogi do nieznanego miejsca, sprawdzenia prognozy pogody czy płacenia za zakupy czy jedzenie za granicą.
Przedstawiamy Wam listę użytecznych aplikacji, które podzieliliśmy według kategorii. Nie będziemy Was zanudzać długimi opisami każdej z nich, bo wiemy, że chcecie szybko wrócić do odpoczynku i nabierać sił na kolejne miesiące pełne wyzwań. Zapraszamy do szybkiego przeglądu naszego poradnika i życzymy Wam udanych wakacji.
Aplikacje podzieliliśmy na kategorie:
- Rezerwacja noclegu
- Podróż samochodem
- Podróż bez samochodu
- Wakacje w mieście
- Płatności
- Zagraniczne podróże
- Aktywność fizyczna
- Jedzenie na mieście
- Prognoza pogody
- Trochę rozrywki
Rezerwacja noclegu
Jedną z nieodłącznych czynności związanych z organizacją wakacyjnego wyjazdu jest rezerwacja noclegu. Można odwiedzać strony poszczególnych hoteli czy szukać ofert na portalach ogłoszeniowych. Najlepiej jednak skorzystać z dedykowanych do tego aplikacji.
Booking.com
Ogromna baza ofert noclegów w hotelach, hostelach, apartamentach i tym podobnych. Z poziomu aplikacji dokonać można rezerwacji, a często zdarza się, że oferty są nawet lepsze niż bezpośrednio u poszczególnych usługodawców. W aplikacji można także zarezerwować lot czy zamówić taksówkę.
Airbnb
To także baza ofert noclegowych, ale w odróżnieniu od Booking.com, noclegi oferują tutaj osoby prywatne. Oferty są zazwyczaj tańsze niż w przypadku hoteli czy hosteli, ale warto czytać recenzje i wybierać tylko te polecane pozycje.
Podróż samochodem
W tej kategorii przedstawiamy aplikacje, których tak naprawdę nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pomogą nam one dotrzeć do celu bez błądzenia, a jednocześnie uchronią przed mandatem za nadmierną prędkość. W tym miejscu apelujemy i rozsądek i bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ;)
Google Maps
Tej aplikacji nie trzeba nikomu przedstawiać, ale trudno byłoby o niej nie wspomnieć w takim zestawieniu. To chyba najdokładniejsza nawigacja, która dodatkowo pozwala na śledzenie ruchu drogowego na żywo. Informuje o korkach i proponuje najkorzystniejsze w danym momencie trasy dojazdu pod wskazany adres. Można też udostępnić lokalizację drugiej osobie. Przydaje się na grzybach w lesie - sprawdziłem.
Yanosik
Aplikacja pełni funkcję nawigacji, ale nie to jest jej głównym atutem. W czasie jazdy ostrzega kierowcę o tym, że zbliża się do fotoradaru, patrolu policji czy miejsca wypadku. Powiadomi nawet o tym, że w pobliżu kręci się nieoznakowany radiowóz. Informacje podawane są przez innych kierowców, warto więc aktywnie korzystać z tej aplikacji. I oczywiście warto przestrzegać ograniczeń. W niektóch krajach za przekroczenie prędkości są srogie mandaty. Ale nie tylko o pieniądze tu chodzi, ale przede wszystkim o zdrowie i życie.
e-TOLL PL
Osoby, które podróżują po Polsce wiedzą, że na autostradach państwowych nie funkcjonują już tak zwane bramki. Opłaty za przejazdy na poszczególnych odcinkach autostrad A2 oraz A4 pobierane mogą być między innymi za pomocą tej aplikacji. Warto się w nią zaopatrzyć, jeśli macie zamiar skorzystać z tych dróg.
Podróż bez samochodu
Osoby, które nie mają samochodu lub w danej chwili nie mogą go prowadzić, mogą zamówić taksówkę. Są jednak alternatywy, z których warto skorzystać by zaoszczędzić kilka złotych.
Uber
Aplikacja do zamawiania taksówki, a raczej jej tańszej alternatywy. Usługę tworzy społeczność, której członkowie rejestrują się w aplikacji i oferują przejazdy w atrakcyjnych cenach. Uber działa zarówno w Polsce jak i za granicą.
Bolt
Alternatywa dla opisanej wyżej usługi. Jeśli w danym mieście nie działa Uber, to warto sprawdzić czy przejazd zamówić można w właśnie tej aplikacji.
Wakacje w mieście
Miasta rządzą się swoimi prawami. W miejskiej dżungli można łatwo zaginąć, ale z pomocą przyjdą nam te aplikacje.
Jakdojade
A raczej „jak dojadę?”. To aplikacja, w której znaleźć można rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w wielu polskich miastach. Umożliwia zaplanowanie podróży autobusami, tramwajami i metrem oraz zakup biletu przez Internet bez konieczności odwiedzania sklepu czy biletomatu.
moBiLET
Podobnie jak w przypadku Jakdojade, moBiLET pozwala na zakup biletów niezbędnych do odbycia podróży komunikacją miejską. Za jej pośrednictwem można także zapłacić za postój na miejskich parkingach. Warto wydrukować sobie karteczkę „parkuję z moBiLET”. Minus? Aplikacja nie zawsze działa tak, jak byśmy chcieli.
Płatności
W Polsce płatności dokonywać można gotówką, za pomocą kart płatniczych czy płatności zbliżeniowych takich jak Google Pay czy Android Pay. Problem zaczyna się za granicą, gdy na przykład zabraknie nam waluty lub zgubimy swoją kartę.
Revolut
Warto zainstalować tą aplikację i założyć w niej darmowy rachunek. Po kilku dniach w naszej skrzynce pocztowej znajdzie się wielowalutowa karta płatnicza, która pozwoli nam pomiąć wielokrotne przewalutowania. Co więcej, jednym stuknięciem w ekran możemy zablokować zgubioną kartę płatniczą. Choć Norbert miał problemy z płatnością Revolutem za tiramisu.
Zagraniczne podróże
Problemy z płatnościami to jeden z aspektów zagranicznych podróży. Drugi równie ważny to bezpieczeństwo. Tutaj z pomocą przychodzi rządowa aplikacja mObywatel.
mObywatel
Aplikacja mObywatel w sekcji „Polak za granicą” znajdują się praktyczne wskazówki związane z podróżowaniem do poszczególnych krajów. Poza tym, w aplikacji może znajdować się między innymi nasze prawo jazdy oraz nasz dowód osobisty. Ale uwaga, nie wszędzie mogą nasze dekumenty w tej formie być honorowane.
Aktywność fizyczna
Wakacje to także czas wzmożonej aktywności fizycznej. Zarówno podczas wyjazdów, jak i podczas dni wolnych spędzanych w domu warto wyjść na świeże powietrze i trochę się poruszać. Wiele osób monitoruje swoją aktywności i chwali się swoimi wynikami w celu zmotywowania siebie oraz innych
Strava
To obecnie jedna z najbardziej popularnych aplikacji do monitorowania aktywności fizycznej. Za jej pomocą mierzyć można wyniki w wielu dyscyplinach sportowych, w tym podczas biegania czy jazdy na rowerze. Dzięki tej aplikacji dowiemy się między innymi jaki przebyliśmy dystans, jakie było nasze średnie tempo oraz jaką trasą się poruszaliśmy. Zobacz inne polecane aplikacje do ćwiczeń.
Jedzenie na mieście
Będąc w obcym mieście zawsze zastanawiamy się, która restaurację wybrać. Najczęstszym punktem odniesienia jest liczba gości. Zakładamy bowiem, że tam, gdzie jest dużo gości powinno być dobre jedzenie. Z pomocą przychodzi nam ta aplikacja.
Tripadvisor: Plan & Book Trips
To przede wszystkim baza danych na temat restauracji wraz z opiniami klientów. Informacje te pomogą nam wybrać wartą odwiedzenia restaurację, która dodatkowo teoretycznie spełnia inne nasze oczekiwania, na przykład co do rodzaju serwowanej kuchni. W aplikacji znajdziemy także między innymi opisy miejsc, które warto zwiedzić w danych miastach.
Prognoza pogody
Wybierając się w podróż, warto przed tym sprawdzić prognozę pogody. Ta propozycja nie jest być może tak popularna jak większość wymienionych wyżej, ale z pewnością warta uwagi.
ICM Meteo
To krótkoterminowa, numeryczna prognoza pogody, która zazwyczaj się sprawdza. Osobiście korzystam z niej od wielu lat i przez tan czas zawiodła mnie tylko kilka razy. Potrzeba chwili by nauczyć się odczytywać wykresy, ale szybko przekonacie się, że nie jest to trudne. Dodajmy, że nie jest to to aplikacja. Warto wejść na stronę m.meteo.pl i dodać zakładkę do ekran startowego smartfona.
Trochę rozrywki
Ostatnia kategoria obejmuje aplikacje, które dostarczą nam nieco rozrywki. W deszczowe dni posłuchać można muzyki lub pooglądać ciekawe filmy lub seriale. Muzyka w słuchawkach przyda się także podczas aktywności fizycznej lub samotnego zwiedzania miast.
Spotify
Muzyka na życzenie. Ta lub podobne aplikacje oferują miliony utworów dostępnych online lub do pobrania i odsłuchania, gdy znajdujemy się poza zasięgiem sieci lub, gdy za granicą transfer jest bardzo drogi. Warto jednak pamiętać, że aby korzystać z tego typu aplikacji należy zazwyczaj opłacać abonament.
Disney+
Jeden z najnowszych serwisów streamingowych, które dostępne są w Polsce. W usłudze Disney+ znajdziemy pozycje zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Działa podobnie jak opisany wyżej Spotify. Tutaj sprawdzicie cenę DisneyPlus.
Dajcie znać w komentarzach jakie są wasze ulubione wakacyjne aplikacje.
Komentarze
2booking standard - jak ktos duzo jezdzi, to pozniejsze ich znizki zaczynaja miec znaczenie.
Revolut - chyba najlepsze rozwiazanie walutowe. Niestety banki naliczaja sobie duze prowizje, w zeszlym roku nie mialem i prowizje za hotel pociagnelo mi na poziomie okolo 120 Euro, wiec srednio. A z revoluta po prostu tyle ile mialem do zaplacenia i dziekuje.
rozrywki co kto woli - ja uzywam YT Premium bo jest tam muzyka ktorej slucham plus moge poogladac kanaly bez reklam.
2. Yanosik... nawet w youtube jest mniej reklam, a poza tym yanosikowa nawigacja jest beznadziejna. Jedyna zaleta tej apki to polaczenie ilosci uzytkownikow oraz mozliwosc dzialania w tle podczas uzywania google maps. Tylko po co takie kombinacje, jesli mozna skorzystac z kolejnej apki pominietej w tym artykule, czyli Waze?