Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Akcelerator wykorzystuje już odchodzącego w najbliższych miesiącach na zasłużoną emeryturę układ graficzny GTX 670. Wyposażony w 1344 procesory strumieniowe, 2 GB pamięci GDDR5 z 256-bitowym interfejsem i autorski układ chłodzący powinien zaspokoić żądze graczy.
Zawartość pudełka
- Karta graficzna
- Sterowniki
- Instrukcja obsługi
- Przewód zasilający/przejściówka molex->8-pin
Wrażenie po wyjęciu karty z opakowania – bezcenne. Widoczny na zdjęciach GeForce GTX 670 bardziej przypomina konstrukcje za 200 czy 300 zł, niż bardzo szybki akcelerator graficzny. Jego długość to tylko 17 cm, czyli naprawdę niewiele. Dla przykładu, referencyjny GeForce GTX 670 mierzy ok. 24 cm. Trochę szkoda, że nie udało się zachować szerokości karty – płytka drukowana oraz system chłodzący wystają poza obrys śledzia.
Płytka laminowana została pokryta ciemnym kolorem, a na jej powierzchni rozmieszczono w sumie 2 GB pamięci RAM. Mamy tu osiem kości wyprodukowanych przez Hynixa. Producent zadbał o chłodzenie czterech z nich, tych które zostały wlutowane na awersie. Pozostałe umieszczone po drugiej stronie nie mają dodatkowego chłodzenia.
PCB to oczywiście własna konstrukcja Asusa z 5-fazową sekcją zasilania umieszczoną tuż przy śledziu. Pewną ciekawostką jest fakt, iż ten GeForce GTX 670 wymaga podłączenia tylko jednego, 8-pinowego przewodu, a nie dwóch 6-pinowych, jak w klasycznym GTX 670.
Śledź opisywanego Asus’a ma dwa złącza DVI, jedno HDMI i Display Port. Jest również możliwość połączenia go z inną kartą za pomocą złączy SLI. Jak widać, pomimo miniaturyzacji, udało się zaprojektować kartę w taki sposób, aby nie zabrakło jej wszystkich funkcji dostępnych w pełnowymiarowych odpowiednikach.
System chłodzący, to również projekt producenta – znany DirectCU z 85milimetrowym wentylatorem CoolTech Fan umożliwiającym szerszy przepływ powietrza (łopatki mają odpowiedni profil). Pozwala to chłodzić elementy umieszczone w większej odległości od centrum wentylatora. Oprócz tego zainstalowano dość sporych rozmiarów radiator z miedzianą komorą parową.
W przypadku kultury pracy, nic krytycznego karcie graficznej Asus GeForce GTX 670 DCU Mini nie da się zarzucić. Szum powietrza w momencie maksymalnego obciążenia akceleratora jest praktycznie niedostrzegalny. Wszelkie terkotanie, buczenie czy wycie to określenia obce opisywanej karcie.
Nieco słabiej DirectCU wypada pod kątem wydajności – rdzeń graficzny w grach osiągał aż 74 stopnie. Z jednej strony to dość sporo, z drugiej strony, mamy do czynienia z bardzo szybką kartą graficzną, w której niewielkie wymiary wymusiły zastosowanie prostszego i mniejszego układu chłodzącego.
Dostępne złącza na karcie graficznej
- 2x DVI
- Display Port
- HDMI
- SLI
- Zasilanie 8-pin