Maximus VIII Ranger to świetna płyta pod najnowsze procesory Intel Skylake, która powinna przypaść do gustu nie tylko wymagającym graczom, ale też entuzjastom. Producent zadbał o odpowiednią funkcjonalność, jednocześnie zachowując rozsądną cenę.
Płyta współpracuje z wszystkimi procesorami pod gniazdo LGA 1151, ale najlepiej sprawdzi się z odblokowanymi modelami do podkręcania – można je przyspieszyć jedną z automatycznych funkcji lub zdać się na swoje doświadczenie, a nawet użyć niekonwencjonalnych metod chłodzenia (np. ciekłego azotu). Bardzo pomocny jest tutaj UEFI BIOS, który został przystosowany zarówno do mniej doświadczonych użytkowników, jak i sprzętowych wyjadaczy.
Ranger wyróżnia się bogatym zestawem złączy – dla pamięci przeznaczono cztery banki DDR4 z obsługą zestawów o pojemności nawet 64 GB, a dla dysków dwa gniazda SATA, dwa SATA Express i M.2 o przepustowości 32 Gb/s. Płyta pozwala też na połączenie dwóch kart graficznych GeForce lub nawet trzech Radeon.
Z tyłu wyprowadzono nowoczesny komplet złączy – w tym wyjścia HDMI i DisplayPort, dwa porty USB 3.1 (A+C) i złącza audio z optycznym S/PDIF. Jedynie można się przyczepić do trochę zbyt małej liczby portów USB 3.0 – mamy ich tylko dwa.
Mimo wszystko mamy do czynienia z płytą w głównej mierze zaprojektowana z myślą o graczach – powinni oni docenić kartę sieciową Intela z technologią GameFirst III oraz dobrej jakości układ dźwiękowy ROG SuperemeFX 2015 wspomagany przez pakiet Sonic Studio 2. Na uwagę zasługują też funkcje ułatwiające rozgrywkę – technologia KeyBot II i pakiet Overwolf.
ASUS Maximus VIII Ranger został wyceniony na niecałe 800 złotych, co plasuje go na średniej półce modeli z chipsetem Intel Z170. Wprawdzie poprzednia generacja płyt głównych przyzwyczaiła nas do trochę niższych cen, ale w tym przypadku z całą pewnością jest to stawka adekwatna do oferowanych możliwości.
Ocena końcowa:
- możliwość podkręcania odblokowanych procesorów
- obsługa do 64 GB pamięci DDR4 RAM
- możliwość połączenia dwóch kart graficznych w 2-way SLI lub trzech w 3-way CrossFireX
- dwa złącza SATA Express 10 Gb/s i jedno M.2 32 Gb/s
- dwa porty LAN (z technologią LAN Guard)
- porty USB 3.1 typu A i C
- układ dźwiękowy ROG SupremeFX 2015
- funkcje dedykowane graczom
- efektowne wzornictwo
- bogate wyposażenie
- wysoka cena
- tylko dwa porty USB 3.0 na tylnym panelu
Może Cię zainteresować:
- ASUS Z170 Deluxe - świetna płyta dla procesorów Intel Skylake
- Płyty główne ASUS Z170 dla procesorów Intel Skylake
- MSI Z170A Gaming M5 - Skylake dla graczy
Komentarze
6Brak modułu Wifi :-/
Chyba jednak zdecyduję się na 2011-v3.
Ja już wolę płytkę pod 1150 na dzień dzisiejszy.
Procesory i pamięci ddr4 pod 1151 są bardzo drogie jeszcze więc minie rok-dwa zanim zejdą trochę z cen. Owszem są i płyty główne na DDR3 ale jest ich mało i są ogólnie średnie
Z97 + procesor pod 1150 z OC i masz zestawik na lata :)
Takie moje zdanie
Cena już niestety nie jest standardowa - powinno być ze 200 zł. mniej.