Wraz ze sprzętem otrzymujemy oczywiście oprogramowanie - Avermedia RECentral. Najnowsza wersja (dostępna również na stronie producenta) otrzymała wsparcie Windows 10. Aplikacja działa w miarę stabilnie - od czasu do czasu niestety udaje sie jej zawiesić (wersja 2.0.0.36).
Program jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Na górze znajduje się kołowe menu prowadzące nas do ustawień, zapisanych plików wideo oraz głównych funkcjonalności - nagrywania i streamowania (Ujęcie / Strumień). Ustawienia nie są szczególnie rozbudowane - ustalamy tam ścieżki zapisu wideo, skróty klawiszowe, konta społecznościowe czy dodatkowe źródło audio (mikrofon).
RECentral 2 - nagrywanie
W głównym ekranie ustalamy źródło wideo (wraz z zakresem barwnym), audio urządzenia (np. HDMI) i PC. Następnie wystarczy ustalić jakość nagrywania, gdzie możemy skorzystać z gotowych profili np. Optymalny, który zagwarantuje nam przyzwoitą jakość przy stosunkowo niewielkim pliku wynikowym.
Jakość nagrywania oczywiście możemy definiować ręcznie - absolutny maks jaki da sie wycisnąć z urządzenia to rozdzilelczość Full HD (1920 x 1080), 60 klatek na sekundę i bitrate 60 Mb/s. W przypadku kodeka, możemy wybrać programową obsługę H.264 lub akcelerację za pomocą AMD APP lub NVIDIA CUDA (w zależności od posiadanej karty graficznej).
Dodatkowo otrzymujemy możliwość edycji - czyli najpotrzebniejsze opcje do montażu.
RECentral 2 - streaming
Przechodząc na profil strumieniowania czerwony przycisk nagrywania zamienia się na niebieski streamowania - dzięki temu już na pierwszy rzut oka wiemy, którą opcję mamy aktywną.
Następnie ustalamy platformę strumieniowania, wybieramy rodzaj sceny (np. taką z widokiem z zewnętrznej kamerki) i możemy zdobywać widzów.
Nie da się ukryć, że dla osób zajmujących się streamingiem, opcje dostępne w RECentral będą po prostu ubogie. Można się jednak posiłkować możliwościami np. XSplit - wraz z LGX otrzymujemy zresztą trzymiesięczny abonament premium na te usługi.