Gdy już znamy budowę i znaczenie wielu określeń związanych z obiektywem łatwiej nam przyjdzie dokonać właściwego wyboru. Musimy jedynie sprecyzować nasze oczekiwania oraz zawartość portfela. Warto pamiętać, że 10x droższy obiektyw nie da nam 10x lepszego obrazu. Wybierając obiektyw do lustrzanki lub konwerter do cyfrówki kompaktowej możemy kierować się ofertą firmy, której aparat posiadamy. Jest to jednak droższy wybór. Tańszy, a niekoniecznie gorszy, będzie osprzęt firm niezależnych, produkujących szkła pod aparaty znanych marek. Wybierając adapter i konwerter musimy tylko upewnić się czy jest on stworzony dokładnie dla naszej cyfrówki.
Warto znaleźć złoty środek pomiędzy ceną a jakością generowanego obrazu. Ważne są też nasze subiektywne odczucia - nie ma sensu przepłacać, jeśli i tak nie zauważymy różnicy. Z drugiej strony nie powinno się też kupować najtańszego obiektywu, bo np. zdjęcia idą tylko do netu - lepsze szkło daje większe możliwości korekty zdjęcia już w komputerze. Nie dajmy się oszukać stwierdzeniu, że o jakości odbitki na papierze decyduje tylko i wyłącznie ilość megapikseli - jakość szkła też ma na to wpływ.
Nie wskazaliśmy Czytelnikowi jedynej właściwej drogi, gdyż każdy patrzy i czuje w indywidualny sposób, każdy ma inne oczekiwania i możliwości. W sprzedaży jest kilkaset różnych obiektywów, o różnych cechach i różnej jakości. Wybór jest ogromny. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi stanie się o wiele prostszy.
Komentarze
1