Najnowszy przedstawiciel rodziny Core i7 serii 900 odziedziczył po niej wszystkie najważniejsze cechy:
1. Jest procesorem wykonanym na podstawie architektury Nehalem, więc ma zintegrowany w procesorze kontroler pamięci DDR3. W przypadku serii 900 mówimy oczywiście o kontrolerze trzykanałowym. To cecha unikatowa tej serii procesorów.
2. Jest to procesor przeznaczony dla podstawki LGA 1366, a więc wymaga płyty głównej opartej na chipsecie X58. Dobrą wiadomością dla wszystkich posiadaczy tych płyt powinien być fakt, że wszystkie płyty główne są kompatybilne z najnowszym sześciordzeniowym CPU. Potrzebna jest jedynie aktualizacja BIOS-u do najnowszej wersji.
3. Konsekwencją pierwszego wymagania jest oczywiście obsługa sześciu gniazd pamięci, co daje maksymalnie aż 24 GB. Procesor fizycznie obsługuje znacznie więcej, ale na rynku w tej chwili brakuje odpowiednich kostek RAM. Wspomniane 24 GB powinno wystarczyć do większości zastosowań. ;-)
4. Jak każdy z serii 900, także ten model obsługuje Turbo-Boost. Technologia umożliwia automatyczne podkręcenie poszczególnych rdzeni procesora w momencie, gdy CPU nie jest w pełni obciążony. Np. w momencie wykonywania zadania stricte jednowątkowego.
5. Kolejną charakterystyczną cechą większości Nehalemów jest obsługa technologii Hyper-Threadig. W skrócie sprowadza się ona do możliwości symultanicznego wykonania więcej niż jednej operacji naraz, na danym rdzeniu. Procesory Core i7 potrafią wykonać dwa zadania na każdy z fizycznych rdzeni procesora, więc dla systemu operacyjnego najnowszy 980X widziany jest jako układ 12-rdzeniowy.
6. 980X jest pierwszym procesorem Core i7 z serii 900, który został wykonany w wymiarze technologicznym 32 nm. Wcześniej na rynek trafiły Core i3 z serii 500 i Core i5 z serii 600, również wykonane w tym wymiarze technologicznym. Testy tych procesorów znajdziesz na łamach benchmarka. Dzięki zmianie procesu technologicznego, pomimo zwiększenia ilości rdzeni udało się utrzymać TDP na poziomie 130 W. Zatem przynajmniej w teorii nowy procesor nie powinien się grzać bardziej niż jego poprzednicy.
Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z absolutnym liderem wydajności. Oczywiście sprawdzimy to w testach.