Mnogość ustawień i trybów pracy
Creative Sound Blaster X Katana odtwarza dźwięk z wielu źródeł, ale ma również kilka wbudowanych trybów pracy, w tym i tych czysto wizualnych. Spód urządzenia jest bowiem wyposażony w listwę z diodami LED, które potrafią świecić na kilka sposobów. Możemy zdecydować się na kolorową tęczę, jednolicie niebieski podświetlenie, delikatne pomarańczowe lub na niebieską, minimalistyczną i efektowną falę. Możemy diody również wyłączyć całkowicie oraz skomponować coś po swojemu dzięki systemowi Aurora Reactive z 49 diodami LED i paletą 16,8 mln kolorów.
Tryby pracy zasługują na pochwałę, gdyż faktycznie mają realny wpływ na dźwięk wydobywający się z głośników. Wśród zaimplementowanych przez producenta predefiniowanych ustawień mamy tryb neutralny - dobrze wypośrodkowany, gamingowy - dynamiczny, uderzający wszystkimi zmianami natężenia dźwięku, koncertowy - najczystszy i najszerszy, kinowy - nieco wytłumiony, ale bardzo przyjemny i nocny - podbijający wysokie tony i średnicę.
Przyjemnym akcentem, taką wisienką na torcie są zmiany podświetlenia w zależności od wybranego trybu dźwięku. Możemy zdefiniować o tym, jakie podświetlenie odpowiada nam przy konkretnych ustawieniach. Prosta sprawa, ale jakże przymemna.
Na pochwały zasługuje również bezproblemowa współpraca ze źródłami dźwięku. Poprzez kabel optyczny Creative Sound Blaster X Katana wybornie łączy się z konsolą PS4 lub telewizorem, zaś jeszcze więcej możliwości (i jakości) zyskujemy przy podłączeniu urządzenia do odpowiedniej karty dźwiękowej w komputerze. Parując ten sprzęt z taką kartą, jak Creative Sound BlasterX AE-5 mamy dostęp do doskonałej symulacji dźwięku przestrzennego. Efekt współpracy obu sprzętów jest wybitny. Nie ma jednak obaw, soundbar nie wybrzydza i bez jakichkolwiek problemów współpracuje dzielnie z innymi kartami dźwiękowymi.
Dźwięk i dynamika godne pochwał
Doskonałe wrażenie robi dynamika dźwięku. O tym zestawie nie można powiedzieć, by za czymkolwiek nie nadążał. Jest rytmicznie i dynamicznie, a momentami aż agresywnie. Bez przesady jednak, bo da się na Creative Sound Blaster X Katana posłuchać muzyki symfonicznej, ale nie do tego system ten jest stworzony.
Zespół soundbara i subwoofera ma nas wbijać w fotel i wywiązuje się z tego zadania doskonale. Podczas gier dźwięk nas otula, dobrze symuluje przestrzenność, a basy zawsze trafiają w punkt. Doskonale buduje to napięcie czy wzmacnia emocje poszczególnych sekwencji w grach. Wielkie brawa.
Sprzęt bardzo dobrze sprawdza się również podczas oglądania filmów, gdzie tryb kinowy wydobywa smaczki - dialogi i wybuchy są doskonale oddane. Tracą trochę detale, ale dźwięk jest czysty i wyraźny oraz lekko wytłumiony, coś jak w sali kinowej. Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się aż tak wysokiej jakości od gamingowego nagłośnienia. Rewelacja.
Nie jest to może urządzenie dla audiofili, niemniej radzi sobie śpiewająco z niemal każdym rodzajem muzyki i z powodzeniem może konkurować z niektórymi droższymi propozycjami na rynku audio. Brakuje mu może czystości, ale nadrabia dynamiką i rytmicznością oraz mięsistym basem. Poniżej wrażenia z odsłuchu utworów testowych.
donGURALesko – Dom otwartych drzwi, Apartament i inne
Bardzo przyjemnie słuchało się obu utworów. Świetny bas, ciepły i dynamiczny, nisko schodzący, budujący klimat i nie gubiący się w sekwencjach. Nie dudni zanadto i nie dominuje wokali - owszem, potrafi stać się nieco mętnym, ale rzadko i nie jest to irytujące.
Queen – I want to break free i Bohemian Rapshody
Pełne zaskoczenie! Bardzo czysto, bardzo schludnie i poprawnie. Niewiele dźwięków ucieka bokami, wokal jest wyraźny, a i detale w tle dobrze zaakcentowane. Jest niestety również dość płasko w sekwencjach, gdzie brak dynamicznych przejść, ale znacznie lepiej niż można by zakładać po gamingowym nagłośnieniu.
Daft Punk – Harder, Better, Faster, Stronger
Jest nieźle. Podobnie jak powyżej, niewiele dźwięków w wyższych partiach ucieka, a te, które jakoś się wymkną dobrze maskuje dynamiczny i niezalegający bas. To trudny utwór, za którym nie nadążają droższe zestawy nagłośnieniowe, a Creative Sound Blaster X Katana radzi sobie całkiem nieźle.
Black Sabbath – Paranoid
Brzmi trochę metalicznie, co dziwi przy ciepłej charakterystyce zwłaszcza niskich tonów, ale w ujęciu ogólnym nie ma się do czego przyczepić. Gitary znikają i zamieniane są przesterami dopiero przy głośności ustawionej dość wysoko, za co trzeba pochwalić.
Michael Jackson – Billie Jean i Beat it
Czysta radość. Wyraźnie, klarownie, rytmicznie. Nie ma tu basów, które by dudniły, nie ma przesterów. Do tego typu muzyki, jak i do gier, gdzie pojawia się szerokie spectrum dźwięków, ale nie ma wśród nich tonów dominujących, zestaw od Creative`a sprawdza się znajomicie.
Pełna lista utworów testowych:
- AC/DC - Highway to hell i Thunderstruck
- donGURALesko – Dom otwartych drzwi, Apartament i inne
- Jamiroquai – Virtual Insanity i Deeper Underground
- Michael Jackson – Billie Jean i Beat it
- Queen – I want to break free i Bohemian Rapshody
- Daft Punk – Harder, Better, Faster, Stronger
- Black Sabbath – Paranoid
- Iron Maiden – Run to the Hills
- Game of Thrones Soundtrack
Ocena końcowa Creative Sound Blaster X Katana
Jeśli szukasz soundbara do gier lub po prostu zestawu nagłośnieniowego, którego głównym zadaniem będzie wzbogacanie wrażeń podczas grania na konsoli czy komputerze, Creative Sound Blaster X Katana będzie doskonałym wyborem. Ten sprzęt ma wszystko, czego gracz może sobie zamarzyć, od różnorodnego podświetlenia, pod obsługę wielu źródeł dźwięku oraz wielu trybów jego modulowania.
Co najważniejsze jednak, jest to bardzo dobre urządzenie muzyczne. Dźwięk jest żywy, rytmiczny, ma przyjemną nieco ciepławą barwę. Soundbar ma też genialną dynamikę, sprawdza się na mocną 4 we wszystkich niemal gatunkach muzycznych, doskonale moduluje dźwięk w poszczególnych trybach sprawiając, że podczas oglądania filmu akcenty położone są na inne aspekty audio niż podczas grania.
Dodając do powyższego wygląd, sprawną symulację dźwięku przestrzennego oraz pewną uniwersalność otrzymujemy urządzenie, które sprawdzi się przy komputerze, jako nagłośnienie do konsoli oraz małego kina domowego.
Reasumując, dla zapalonych graczy szukających dobrego dźwięku w dobrych pieniądzach to świetna propozycja. Wszyscy zaś poszukujący uniwersalnych rozwiązań, również mogą się za Creative Sound Blaster X Katana rozejrzeć, bo ten zestaw nagłośnieniowy oferuje bardzo, ale to bardzo korzystny współczynnik ceny do możliwości.
Ocena końcowa Creative Sound Blaster X Katana
- bardzo dobra jakość dźwięku
- świetna dynamika
- różnorodne tryby pracy
- obsługa wielu źródeł dźwięku
- dobre symulowanie dźwięku przestrzennego
- atrakcyjny wygląd i niewielkie wymiary
- łatwość konfiguracji i obsługi
- doskonała współpraca z urządzeniami zewnętrznymi (konsole, komputery)
Komentarze
26Ciekaw jestem czy autor tekstu słyszał kiedykolwiek mięsisty bas. Przecież ta 5.25" pukawka w tak zwanym "subwooferze" nie potrafi z siebie wydusić nawet poprawnych 40Hz, a gdzie tam do prawdziwych, mięsistych 33 i niżej?
Ja wiem, że to nie jest sprzęt za kilka tysięcy, ale miej litość człowieku. Nie wiedziałem, że kiedykolwiek to napiszę, ale za tę cenę wolałbym nawet Logipierdy Z coś tam. Tam już trochę prawdziwego basu przynajmniej posłuchasz.
P.s jeśli któryś z użytkownik słuchał wyżej wymienionych produktów proszę o opinie!
Słuchając muzyki typu: Epic Music przy większej głośności subwoofer nie nadąża, tam gdzie jest dużo Instrumentów "basowych" gubi się, robi się cichszy i stłumiony.
Szukam innego "subwoofer" do tego soundbara ale nie wiem jaki wybrać a tez nie chce przepłacać aby używać w pokoju.
Sub nadaje się do prawie każdej muzyki i daje rade ale jak wyżej napisałem są wyjątki.
Soundbar gra bardzo ładnie, mnóstwo opcji i ustawień wszelakich.
Ktoś napisze że tak mały Soundbar nie może zagrać tak dobrze i że nie da się oszukać praw fizyki itd.
Prawda jest jest taka, Sound blsater X Katana Bardzo dobrze i głośno gra, wręcz bardzo głośno i bez trzasków, przesterów itd. Po prostu czysto.
Do PC używałem logitech z5500, przeniosłem je do Większego pokoju jako głośniki do kina domowego.
Głośniki te są w bardzo dobrym stanie i będę chciał je sprzedać.
Od około miesiąca posiadam ten zestaw i mam go podpiętego do komputera. Wcześniej korzystałem z leciwego już 5+1 od Creativa i pomimo swoich lat wciąż grał przyzwoicie. Po przesiadce jednak dźwięk spowodował u mnie opad szczęki i złamania kości śródstopia. Dźwięk wyrazisty i czyściutki, miły dla ucha bass, generalnie wiele utworów odkryłem na nowo słysząc dźwięki czy też poszczególne instrumenty które do tej pory w ogóle nie były słyszalne. Całość jeśli chodzi o wykonanie stoi na wysokim poziomie a przy tym wygląda bardzo efektownie na biurku. Odkąd go posiadam niezależnie od tego czy gram, słucham muzyki czy oglądam filmy wykorzystuję tylko ten zestaw. Słuchawki gamingowe Logitech poszły w odstawkę i służą mi tylko do komunikacji, przy czym dźwięk dalej pozostaje przełączony na Katanę. Generalnie szukałem zestawu który zapewni mi odpowiedni poziom dźwięku i nie będzie za wielki. Miałem już dość dziesiątków metrów kabli, tutaj są one zredukowane praktycznie do minimum. Dodatkowym atutem jest fakt, że zestaw ten można podłączyć do innych urządzeń, często puszczam muzykę z telefonu za pośrednictwem Bluetootha. Generalnie jeżeli ktoś szuka zestawu uniwersalnego z naprawdę fajną jakością dźwięku to jest to zestaw dla niego. Fakt może trochę kosztuje ale ja nie żałuje ani złotówki wydanej na Katanę.
Poprawcie babole w tekście:
"doundblaster dla graczy"
"nie obaw jednak, soundbar nie wybrzyda"
To sie ustawia pod/przed monitorem/TV?
nie wiem czy jeszcze ktoś tu zagląda :) ale chciałbym się dowiedzieć od autora tekstu co miał na myśli pisząc:
"Parując ten sprzęt z taką kartą, jak Creative Sound BlasterX AE-5...". Tak się składa, że od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem AE-5 a od wczoraj również soundbara Katana i ni z cholery nie chcą się sparować?
W aplikacji "Sound Blaster Connect" katana wydaje się żyć własnym życiem w zakładce "Katana" a w zakładce "AE-5" jedyne co udało mi się zmienić związanego z soundbarem to przełączyć na wyjście optyczne... Owszem, mogę puścić test dźwięku 5.1 (co ciekawe nie ma do wyboru soundbara jako rodzaj głośników w tym ustawieniu) ale żadne zmiany w korektorach czy też predefiniowane profile nie wpływają na jakość dźwięku - w zakładce AR-5. W zakładce "Katana" oczywiście tak - mogę pozmieniać wszystko natomiast soundbar korzysta z własnego procesora dźwięku więc jak to się ma do AE-5? Katana z AE-5 jest podpięta optycznym i dodatkowo z PC za pomocą USB. Gdzie robię błąd? Na czym polega to całe "parowanie" w takim razie?
Chciałbym maksymalnie wykorzystać możliwości Katany z AE-5 ale coś mi nie idzie :))
Pozdrawiam :)