Wady
Przyszła pora na podsumowanie. Wymienię cechy Aira, które są jego wadami. Później porównamy je z zaletami i zobaczymy, która z szal okaże się cięższa.
Łatwo można krytykować Aira. A to, że zainstalowano w nim za słabą baterię, że dysk jest za wolny. Są i gorsze wpadki. Pamięć Aira jest niestety nierozszerzalna ponieważ moduły zostały wlutowane w płytę i nie przewidziano miejsca na dodatkowe. Również po raz pierwszy w historii Apple zdecydowano się na zastosowanie niewymienialnej baterii i to chyba największa wada tego komputera. Do tego komputer przegrzewa się w chwilach większego obciążenia procesora i poskąpiono mu standardowego wyjścia monitorowego.
Zdarza się, że gładzik płata figle i przy delikatnym dotknięciu jego powierzchni przenosi kursor w najmniej spodziewane miejsca na ekranie. A wystarczyłaby opcja wyłączania.
Przeczytałem na jednym z for, że mimo zastosowania łącza MagSafe, a w zasadzie w wyniku zastosowania jego nowej odmiany, zdarzyło się, że Air oplątał się kablem i został ściągnięty ze stołu przez szarpnięty kabel. Sytuacja wydaje się co najmniej mało prawdopodobna i chyba prędzej można trafić szóstkę w totka niż zobaczyć jego lot.
Można też, ale trochę na siłę skarżyć się na zbyt dużą czułość czujnika nasłonecznienia, który od czasu sam zmieni podświetlenie ekranu, nawet jeśli nie nastąpiła zmiana natężenia światła.
Podobno niektóre zestawy słuchawkowe nie działają tak jak powinny z Airem. Ja jednak nie miałem okazji się o tym przekonać i wszystkie słuchawki działały prawidłowo.
Zalety
Przede wszystkim największą zaletą Aira jest jego kształt i wygląd. Nie ma się co oszukiwać, na rynku dostępne są notebooki o podobnych możliwościach, ale żaden nie wygląda tak jak ten. MacBook Air zrobi wrażenie na każdym, nie ma osoby, która po wzięciu go do ręki stwierdzi, że jest nieestetyczny i obojętnie odłoży go na miejsce. Dodatkowo, w przeciwieństwie do konkurencji obecnej na rynku ma większą matrycę i podświetlane klawisze. Same klawisze są normalnych rozmiarów więc Air nie wymusza nienaturalnego wykrzywiania palców. No i ten kształt, który w połączeniu z wagą tworzy urządzenie niewiele grubsze i cięższe od zeszytu, które nigdy nie będzie przykrym obciążeniem w trakcie podróży. Air oferuje także niespodziewaną sztywność. Nie ma najmniejszego problemu, aby unosić go jedną ręką ze stołu. Nie ma mowy o jakimkolwiek odkształcaniu.
No i teraz coś z czego użytkownicy często nie zdają sobie sprawy. MacBook Air sprzedawany jest kompletny. To znaczy nie wymaga żadnej ingerencji w oprogramowanie. Nie trzeba instalować żadnych sterowników. Wystarczy wyjąć go z pudełka i rozpocząć pracę. Co więcej, nie trzeba instalować żadnych sterowników nawet jeśli chcemy korzystać z zewnętrznych urządzeń. Ponadto, Air sprzedawany jest z pakietem iLife, który zapewnia olbrzymią funkcjonalność i oferuje niezwykle intuicyjne programy.
Kupiwszy Apple, można praktycznie zapomnieć o wirusach. One po prostu nie istnieją. Żeby zainfekować komputer, trzeba samemu uruchomić program, ale na głupotę jak wiadomo nie ma rady. Mity o stabilności systemu odłożę na bok, ponieważ trafiają się systemy zarówno Microsoftu jak i Apple, które działają latami i nic im nie dolega.
Air bije na głowę konkurencję za sprawą zaawansowanego gładzika. Możliwości, które oferuje są niezastąpione. Żaden inny notebook, nie tylko tej klasy, nie może poszczycić się taką funkcjonalnością.
Bateria nie odstaje na tle konkurencji, ale za to zastosowany procesor wypada znacznie lepiej. A to w codziennej pracy w połączeniu z komfortową matrycą zapewnia sporą przewagę.
Dla kogo?
Pytanie nasuwa się do kogo kierowany jest ten notebook. Na pewno nie dla osób, które poszukują normalnego standardowego komputera, ponieważ jego możliwości odstają znacznie od tych oferowanych przez mainstreamowe modele. Nie da się go w żaden sposób rozbudować, ma wolny dysk, a do tego brak mu napędu optycznego.
Na pewno, aby zaoszczędzić użytkownikowi nerwów, Air nie powinien być jedynym komputerem w domu, nawet jeśli zostanie zakupiony z napędem SuperDrive. Współczesny świat wydaje się nie być jeszcze przygotowanym na nadejście komputera tego typu. Nie wszędzie jest dostępna sieć WiFi, oferty operatorów na usługi 3G wciąż są drogie, a część użytkowników nadal korzysta z przewodowych kart sieciowych.
Jego możliwości na pewno docenią często podróżujący. Niewielka waga w porównaniu z pięknym kształtem i rewelacyjnym wykonaniem przekona pracujących poza domem. Dzięki przejściówkom łatwo można podłączyć do niego projektor i rzucić w wir prezentacji lub seansu kinowego. Jasna matryca pozwoli na pracę nawet w najbardziej słoneczne dni. Największe znaczenie ma tu jednak waga. Każdy kto często opuszcza dom z notebookiem wie, że znaczenie mają nawet pojedyncze gramy. Po kilku godzinach zasuwania z torbą na ramieniu potrafi ona ważyć tony. Każda uszczuplenie taszczonego inwentarza będzie nieocenione w miarę jak pobyt poza domem będzie się wydłużał.
Sprawdzi się świetnie także jako sprzęt w rękach studenta robiącego notatki na zajęciach. Tylko który student pozwoli sobie na komputer za ponad 6 tysięcy, biorąc pod uwagę, że będzie mu potrzebny jeszcze drugi zestaw w domu.
To z pewnością sprzęt dla estety i osoby chcącej wyróżniać się w tłumie.
Podsumowanie
Apple wyprodukowała sprzęt, który wzbudza skrajne emocje. Jednak gdy popracuje się z nim trochę dłużej niż parę chwil, od razu można zauważyć, że w jego przypadku nie chodzi o wydajność, mnogość łącz i możliwości rozbudowy. Równą przyjemność daje praca z nim, jak i patrzenie na niego. Do tego świetnie sprawdza się jako narzędzie do buszowania w sieci, edytowania dokumentów, utrzymywania korespondencji, czy oglądania filmów. Oczywiście nie jest on wolny od wad. Jego futurystyczna budowa sprawia, że na pokład wdarło się kilka kompromisów, ale z biegiem pracy łatwo o nich zapomnieć. Jeżeli tylko nie będziemy planować bardzo skomplikowanych zadań, Air okaże się wspaniałym kompanem w pracy i podróży.
Komentarze
5nieprawda !!!
posiadam tego maczka w konfiguracji z procesorem 1.6 i z dyskiem 64GB SSD
5 h to jest sporo jak na notebook
swoja droga ladne to jest, ale obsesyjnie nie lubie apple.