Obudowy

Temperatura i ocena

przeczytasz w 4 min.

Pomiaru temperatur dokonaliśmy po godzinnym graniu w grę Crysis 2, przy zamkniętych oraz otwartych modułach ModuVent. Temperatura otoczenia w czasie analizy wynosiła ok. 20-22 stopnie Celsjusza.

Komponenty

Procesor:
Core i7 3770K 3,5-3,9 GHz
Płyta główna:
Gigabyte Sniper 3
Kart graficzna:
Asus Radeon HD 7970

Pamięć RAM:
Kingston Genesis HyperX 2 x 4GB 2133MHz
Twardy SSD:
Corsair Neutron GTX 240GB

Zasilacz:
Enermax Revolution 85+ 920W
Radiator:
CoolerMaster Hyper 412S

Sterowniki:

  • AMD Catalyst:  12.7 beta

Pomiar temperatur w czasie obciążenia

System „ModuVent” zamknięty
[°C]

Procesor 49
Płyta główna 44
Dysk SSD 38
Karta graficzna 78

 

System „ModuVent” otwarty
[°C]

Procesor 46
Płyta główna 40
Dysk SSD 34
Karta graficzna 72

 

Fractal Design Define R4
Jeden z elementów systemu ModuVent

Jak widać sam demontaż części systemu ModuVent pozwolił obniżyć temperaturę we wnętrzu średnio o kilka stopni. Ubocznym skutkiem było jednak delikatne (ale zauważalne) zwiększenie intensywności szumu generowanego przez wentylatory. Dla pasjonatów overclockingu pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie - zamontowanie pięciu kolejnych wentylatorów lub dołożenie systemu chłodzenia wodnego. Taki komplet powinien obniżyć temperaturę nawet o kilkanaście stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Obudowa Fractal Design Define R4 to naprawdę udana konstrukcja. W teorii jest równie dobra jak poprzedniczka (R3), ale w praktyce jej użytkowanie było jeszcze prostsze i przyjemniejsze. Kontynuując swoją tradycję producent wyposażył obudowę w system ModuVent, który pozwala zoptymalizować ją pod kątem wyciszenia lub zwiększonego przepływu powietrza.

Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób uzyskać preferowany przez siebie efekt końcowy i pracować w komfortowych warunkach, przy bardzo cichym szumie wiatraków, albo usunąć maty wyciszające z odpowiednich miejsc i obniżyć temperaturę we wnętrzu. Oprócz dwóch wentylatorów zamontowanych fabrycznie, entuzjaści mogą dołożyć też kolejnych pięć, które z całą pewnością poprawią efektywność chłodzenia.

Jakość wykonania i spasowania poszczególnych paneli obudowy jest wysoka - nic nie trzeszczy, nie ma luzów, ani asymetrycznych odstępów, a powłoki lakiernicze są tak dobre, że mogłyby spokojnie stanowić wzór dla innych producentów. Konstrukcja wygląda przy tym elegancko i zachowuje nowoczesny minimalizm. Nie znajdziemy tutaj tandetnych bazarowych chromów, zbędnych światełek i innych błyskotek. Wszystkie elementy mają swoje konkretne zastosowanie, a te niepotrzebne po prostu zostały usunięte.

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plObudowę polecamy wszystkim osobom, którym zależy na zachowaniu ciszy w czasie pracy. Dobre wyciszenie to pierwsza i podstawowa cecha niniejszej konstrukcji, ale nie jedyna. Define R4 oferuje też świetną ergonomię i funkcjonalność. Wnętrze możemy dopasować tak, aby zmieścić w nim więcej nośników pamięci lub np. dłuższą kartę graficzną i większy zasilacz. Nie zabrakło też filtrów przeciwkurzowych. Wszystko to w cenie ok. 480 zł.

 Podsumowanie
 

plusy:
elegancki, minimalistyczny design
maty wyciszające założone w standardzie
wysoki poziom wygłuszenia
dwa ciche wentylatory (140 mm) z hydraulicznymi łożyskami
możliwość wyboru między cichą pracą a dodatkowym chłodzeniem
poszerzona konstrukcja ułatwiająca prowadzenie kabli
demontowalne ruszty dysków twardych
montaż dysków w poprzek lub wzdłuż
gumowe podkładki redukujące wibracje dysków i zasilacza
wysoka jakość części metalowych
wysoka jakość części plastikowych
znakomita, odporna na zarysowania powłoka lakiernicza
wnętrze w kolorze czarnym
filtry przeciwkurzowe w wyposażeniu standardowym
wystarczająca ilość miejsca we wnętrzu
możliwość instalacji kart graficznych o długości do 430 mm
ułatwione czyszczenie i wymiana przednich wentylatorów 
dwa porty USB 3.0 i dwa USB 2.0 w obudowie
wbudowany prosty kontroler obrotów wentylatorów 
zasilacz montowany w dolnej części obudowy
dobra ergonomia konstrukcji  

 

minusy:
brak możliwości zatrzaskowego montażu napędów optycznych
brak otworów do instalacji wodnej

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 480 zł

Dobry Produkt benchmark.plsuper ergonomia benchmark.plsuper jakosc benchmark.pl

Przeczytaj także:
Zalman GS1200 - obudowa dla entuzjastówSilentiumPC Regnum L50 Pure Black - test, cena i opinieChieftec Flyer FI-01W - test, cena, opinie
Zalman GS1200 - obudowa dla entuzjastówSilentiumPC Regnum L50 Pure Black - test, cena i opinieChieftec Flyer FI-01W - test, cena, opinie

 

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    wizdar
    7
    Dlaczego "brak możliwości zatrzaskowego montażu napędów optycznych" to minus.

    Jak ktoś wymienia napęd optyczny co 5 minut to może mu się przyda. Jak składam komputer to wolę mieć napędy przykręcone śrubkami, a nie żeby drgały na jakichś plastikach.

    Może w obudowach za 1k pln to jest lepiej rozwiązane ale te z którymi się spotkałem to zawsze jakieś luzy miały.
    • avatar
      Konto usunięte
      6
      Najbardziej elegancka obudowa na runku. Brak kiczu który jest obecny w prawie każdym przypadku innych firmy produkujących obudowy (inni tylko produkują a nie projektują - to jest problem) sprawił, że jest to obudowa dla ludzi z poczuciem smaku i piękna.
      • avatar
        Konto usunięte
        5
        posiadam tę obudowę od kilku dni. sama konstrukcja jest bardzo wygodna i oki, ale jeśli komuś zależy na cichej obudowie to musi wiele poprawić: maty wyciszające. na topie zasłaniają tylko otwory na wiatraki - i to nie do końca, reszta jest odsłonięta. maty na panelach bocznych nie pokrywają całej możliwej do pokrycia powierzchni, co niweczy tłumienie dysków. siatki kurzowe trzeba pooblepiać np. taśmą izolacyjną, bo inaczej są luźne i wpadają w rezonans. przednia kieszeń z wiatrakami i klapka na kieszeń z wiatrakami również wpada w rezonans - na to jeszcze nie mam sposobu. sposób zakładania paneli bocznych jest niewygodny - przy ich niewygodnie się je zdejmuje i zakłada. bezmontażowe śrubki to jakiś mit, bo gwinty są tak ciasne, że palcami jest ciężko - bez kombinierek albo wkrętaka ani rusz. tace na dyski. co z tego, że sa do nich gumowe podkładki, skoro i tak wpadają w rezonans i obijają się o obudowę tac dysków - wydają taki dzwoniący dźwięk. wiatraki wcale nie są takie ciche - kupiłem za 20 zł scythe i są jeszcze bardziej ciche. sterowanie prękością wiatraków odbywa się poprzez tandetny przełącznik, super niewygodny - i nie można nim wyłączyć wiatraków całkowicie. przód obudowy. co z tego, że na drzwiach jest cieniutka gąbeczka, skoro w ogóle niewytłumiona jest góra i miejsce gdzie są porty USB i przyciski - z tego miejsca wydobywa się cały hałas, jak również z tych otworów wentylacyjnych na całej wysokości boku przedniego panelu (ja sobie połowę zalepiłem matą)
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          Potwierdzam mark0. Również jestem rozczarowany. Nie warta jest tych pieniędzy. Bardzo dużo niedoróbek, fatalne mocowanie dysków twardy, wibracje przenoszą się po całej obudowie, dolny filtr przejmuje te wibracje i strasznie drży przez co trzeba coś podkładać pod niego. Wyciszenie w tej obudowie to mit, z bocznych otworów wentylacyjnych wydobywa się cały hałas ze środka i nic nie pomagają te wyciszone drzwiczki. Wentylatory głośne w których cykają głośno łożyska. Dodatkowo z przodu nie można zamontować wentylatorów 120mm tylko same 140mm. Mój egzemplarz w środku miał kilka rysek, zgięć, generalnie dużo różnych niedociągnięć. Jako fan cichego komputera mogę stwierdzić, ta obudowa nie zmniejszyła hałasu mojego komputera, wręcz przeciwnie, mój komputer był przez nią głośniejszy :) Nie polecam nikomu tej obudowy. Używam teraz "dziurawego" CM 430 i jest ciszej niż z R4.
          • avatar
            Konto usunięte
            3
            Z tym, że cykają łożyska w wentylatorach potwierdzam :( poszły do kosza... 3-letnie Bee quiet silent Wings świetnie się spisują. Do reszty nie mam zastrzeżeń.
            • avatar
              ZbiGos
              3
              Kolega mark0 niestety :( prawdę pisze. Niby obudowa OK ale jednak pełno drobnych niedociągnięć. Osobiście przesiadłem się z Antec180 - te same bebechy przełożyłem do R4. Bez dwóch zdań Antec był dużo cichszy. W R4 szczególnie "dobrze" słychać pracę twardych dysków. Cała zawartość obudowy daje efekt lekkiego wibrującego dudnienia, które jest oględnie mówiąc denerwujące. Podsumowując obudowa dobra w zestawieniu wyłącznie z dyskami SSD ;-)
              • avatar
                Konto usunięte
                2
                co do wyglądu natomiast. blacha jest bardzo solidnie pomalowana proszkowo chyba. prezentuje się bardzo ok. białe elementy w obudowie również cieszą oko, ale przedni panel - jest tandetny. na zdjęciach marketingowych wygląda rewelacyjnie, jak aluminium, ale w rzeczywistości to plastik, który się świeci jak psu jajca - w tej cenie można by nałożyć kawałek alu. ja planuję sobie obić te drzwiczki właśnie taką blachą aluminiową, poszczotkowaną. górne otwory na wiatraki - w corsair 550d są lepiej rozwiązane (nakłada się zaslepkę), tutaj po kilku tygodniach uzytkowania w te miodowe dziureczki wejdzie tyle syfu, że nie sposób będzie to odkurzyć do czysta. plastik za drzwiczkami jest bardzo dobrej jakości, wygląda zdecydowanie lepiej niż drzwiczki. niebieska dioda - tandetna, razi po oczach - będę wymieniał na zwykłą czerwoną, lub zieloną. przycisk power pracuje bardzo ładnie. konstrukcja solidna, ale obudowa się wygina i ciężko założyć panel boczny, chwieje się również na dwóch nóżkach - przydałyby się jakieś wsporniki co by się obudowa tak nie gięła.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  2
                  Cóż, faktycznie 'bezgłośna' to R4 nie jest, ale da się temu częściowo zaradzić.
                  Ja przeniosłem fabryczne wentylatory na górę (!) na wyciąganie i ustawiłem im 5V, na dół wstawiłem BeQuita! ze starej budy, żeby mi nawiewał na grafę. Dodatkowo oba boczne panele, górę obudowy (poza miejscem na wentylatory) oraz przód, tam gdzie był koszyk na wentylatory wyłożyłem grubą matą tłumiącą samochodową i nie dość że temperatury spadły, to jeszcze jest ciszej. Dysków praktycznie już nie słychać, a pionowy przepływ powietrza jest bardziej naturalny niż poziomy przód-tył bo ciepłe powietrze i tak leci do góry.

                  Także polecam taką modyfikację wszystkim 'zawiedzionym' poza tym maty samochodowe są o dziwo tańsze i lepsze jakościowo od tych dla fanbojów tuningu PCtów.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    montaż płyty głównej. przydałyby się otwory na mniejsze płyty niż pełny ATX - ja mam extreme 4 i krawędź gdzie jest zasilanie, pamięci, usb 3.0 i sata jest w ogóle nieprzykręcona do obudowy więc trzeba uważać, żeby nie połamać. nie da się odkręcić sledzia pionowego - wiatrak zasłania dojście wkrętakiem, więc trzeba użyć kombinierek. przydałoby się trochę więcej otworów na kable (najlepiej na całej wysokości), w mojej extreme 4 porty sata i zasilanie nie pokrywa się z otworami w płycie więc trochę trzeba przeciągnąć kable. przydałyby się w zestawie jakieś przedłużki do kabli zasilacza, bo u mnie nie sięga, żeby pociągnąć za płytą główną. przydałaby się również jakaś szyna/przejściówka z 5.25" na 3.5", bo nie ma jak zamocować czytnika kart czy kontrolera obrotów jeśli jest o rozmiarach 3.5".
                    • avatar
                      sido107
                      1
                      ja osobiście posiadam wersję XL i muszę powiedzieć, że faktycznie wentylatory nie należą do najcichszych, jednak wystarczy je tylko skręcić na dołączonym kontrolerze obrotów i jest cicho.
                      Jedyne co słyszę do delikatny szum powietrza, który i tak jest zagłuszany przez dwa dyski talerzowe. I to jest jedyna wada, ssłabe tłumienie drgań HDD. I nie ma żadnych problemów z owieraniem boków, wręcz przeciwnie jest to bardzo dobrze rozwiązane.
                      • avatar
                        Pan Piksel
                        1
                        jak dla mnie porty usb sa za ciasno rozmieszone, jak ktos uzywa dziwnych pendrivewow jak ja to wloze 1 i zablokuje odrazu port obok, poziome rozmieszczenie bylo by lepsze, ale brzydsze
                        cos za cos
                        • avatar
                          fallen
                          1
                          Szkoda, że w minusach autor testu nie wspomniał o BRAKU możliwości przełożenia drzwiczek tak, aby otwierały się w prawą stronę.
                          To oczywista oczywistość (bo 99% obudów z drzwiczkami ją posiada), jednak w R4 brakuje...
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            1
                            Przestronna obudowa, doskonałe wykonanie.
                            Troszkę droga.. trochę będzie się mniej jadło :)
                            A tak na poważnie, cicha i przestronna.
                            Dzięki zdejmowanym "panelom" na dyski robi się dużo miejsca, aż zanadto :D

                            Bardzo fajnie by było z możliwością przeczepienia drzwiczek aby otwierały się na drugą stronę.. pomocne by to było, gdyby komputer stał po naszej prawej stronie a my chcielibyśmy oglądać sobie środek przez okno :)
                            Mimo to, za to fantastyczne wykonanie, gorąco polecam obudowę.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Odnośnie 1 komentarza. Wbrew pozorom Define'y nie były projektowane stylistyczne po prostu już takie są raz jakiegoś ciapciaka wzięli z jakiejś polibudy, zaprojektował im jedną budę i powtarzają to na każdej innej.
                              Fractale są tak proste że trudno jest je zepsuć stylistycznie ale to nie nudzi trochę jak się zmienia z d3 na d4 i nie czuję się różnicy.
                              Wyzwaniem jest zaprojektowanie obudowy ładnej, ciekawej i nie kiczowatej a są takie. Ja bym tu wyróżnił nie które obudowy Bitfenixa oraz NZXT. Przyjemnie się na nie patrzy są dobrze zaprojektowane i gdybym miał środki chętnie bym się zaopatrzył w któryś z ich produktów.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                przy tej masie obudowy, baaardzo ciężko się ją przenosi bez uszczerbku na zdrowiu (kręgosłup), po podłodze sunąć się nie da jak ktoś ma panele - gumowe stopki, zatem ja będę dorabiałs obie kółeczka. szkoda, że producent o tym nie pomyślał - przy tej cenie.. porty usb 3.0 widać, że zostały dorobione bo u mnie wystają 1mm ponad "czoło" plastiku czy też ponad porty usb 2.0
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  generalnie ponieważ nie znalazłem nic ciekawszego - zastanawiałem się jeszcze między corsairem 550d (ale ten mi się trochę w środku nie podobał) i nanoxią (dwuczęściowe przednie drzwiczki trochę mi nie pasowały) - wybrałem R4 i się trochę rozczarowałem, ale myślę że da się to wszystko naprawić - trzeba tylko zaopatrzyć się w maty wyciszające, taśmę izolacyjną (żeby wkładki kurzowe miały ciaśniej) i coś wymyśleć na kasetę z wiatrakami i tacę na dyski. warto również zamontować sobie na topie w środku jakieś diody, bo przez wszędobylską czerń (co mi się podoba) w środku jest strasznie ciemno i bez mocnej lampki czy latarki pod ręką ani rusz
                                  • avatar
                                    Willy_Coyote
                                    0
                                    do pełni szczęścia brakuje jedynie hot swap'a,
                                    sam szukam obudowy i fakt Fractal jest dobrym wyborem.
                                    Co prawda ja celuję w XL ale jeszcze Bitfenix Ghost zaczął mieszać wyborem :)
                                    • avatar
                                      Player1
                                      0
                                      Bardzo fajna buda, elegancka i dobrze wykonana. Gdybym w tej chwili miał wybierać nową budę, to pewnie skłaniałbym się ku takiej konstrukcji, która umożliwia wybór pomiędzy ciszą z przeciętnym chłodzeniem a maksymalną wydajnością chłodzenia przy gorszym wyciszeniu. Do tego wzorowa ergonomia i minimalistyczny wygląd. Cacko.
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        heh ja poprosze taki zestaw pod choinke z 3770 i Sniperem 3...miodzio
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Buda solidna i droga, ale warta swojej ceny. :)
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Jedna uwaga w obudowie montuje się wentylatory, a nie wiatraki. :)
                                            Co do obudowy to jest ładna i nie droga jak na taką jakość. Jedyne co mi w niej nie pasuje to ta brzydka dioda na froncie.
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              https://www.cooling.pl/fractal-design-define-r4-usb-30-window-black,produkt,554172.html wersja z oknem wygląda ciekawie
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                Kolega z opinia o słabym wyciszeniu ma racje, najbardziej to 'czuc' a raczej slychac na gorze obudowy najprostszy test, przy uzywaniu odtwarzacza płyt wystarczy cos polozyc w miejsce portów usb i przycisku 'power' aby sie przekonac o ile mozna wyciszyc ta obudowe bardziej, liczylem ze bedzie to bardziej dopracowane a tu tylko gapki zaslaniaja wyloty od wentylatorow pozdr
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Ostatnio dość szczegółowo przetestowałem w niej możliwości wentylacyjne ("Jak poprawnie wentylować obudowę komputerową?") i fabryczna wentylacja to jedynie optimum dla dobrych temperatur ;)

                                                  Witaj!

                                                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                  Połącz konto już teraz.

                                                  Zaloguj przez 1Login