Obudowy

Montaż, testy i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Montaż i testy

Projekt obudowy został dobrze przemyślany, więc montaż podzespołów właściwie przebiegał bez większych problemów. Główna komora jest odpowiednio przestronna, aby pomieścić rozbudowaną konfigurację sprzętową z dużym coolerem i długą kartą graficzną. Cieszy też możliwość łatwego demontażu zasilacza (co  jest szczególnie pomocne w przypadku modularnych jednostek, gdy chcemy jeszcze podłączyć dodatkowe wiązki zasilające).

Producent zadbał też o aranżację okablowania. Z tyłu jest odpowiednio dużo miejsca, aby pomieścić przewody, a ponadto możemy tutaj wykorzystać liczne przepusty i opaski zaciskowe (dodawane w zestawie). Jedyne zastrzeżenia można mieć do ograniczonej przestrzeni w górnej części „skrzynki”, gdy do płyty od razu montujemy płytę z zainstalowanym, rozbudowanym coolerem CPU – osoby z większymi dłońmi mogą tutaj mieć problem z podłączeniem przewodu EPS12V i przewodów z wentylatorów.

Fractal Design Meshify C - montaż podzespołów

Standardowe wyposażenie obejmuje dwa 120-milimetrowe wentylatory Fractal Design Dynamic X2 GP-12 – producent zastosował tutaj łożysko ślizgowe, a maksymalna prędkość obrotowa to 1200 RPM. Z przodu zainstalowano jeden wentylator, który wtłacza chłodne powietrze do obudowy, natomiast z tyłu drugi, który wypycha nagrzane za komputer.

Temperatura podzespołów
[°C] mniej = lepiej

  obciążenie
spoczynek
Procesor - AMD Ryzen 7 1700 54
35
Płyta główna - Gigabyte X370 Aorus Gaming 5 43
24
Karta graficzna - MSI GeForce GTX 1080 Aero 85
45
Dysk twardy - WD Blue 320 GB 46
45

Wysoka temperatura otoczenia nie sprzyja chłodzeniu podzespołów, co szczególnie widać bo wysokiej temperaturze karty graficznej .Warto również wspomnieć, że fabryczne wentylatory pod obciążeniem były już wyraźnie słyszalne. Po Meshify C chyba spodziewaliśmy się czegoś więcej.

Podsumowanie

Co można powiedzieć o obudowie Fractal Design Meshify C? Bez wątpienia jest to całkiem niezła „skrzynka”, która powinna zainteresować fanów stonowanego wzornictwa, ale poszukujących czegoś ciekawszego niż ascetyczne modele z linii Define. Producent przyłożył się do projektu, lecz do produktu idealnego wymagałoby jeszcze wprowadzić kilka usprawnień.

Fractal Design Meshify C

Pod względem wyglądu w zasadzie trudno się do czegokolwiek przyczepić, a na pewno warto zwrócić uwagę na panel boczny z hartowanego, przyciemnianego szkła. Co prawda materiał ten łatwo zbiera odciski palców, ale w zestawie z obudową chociaż dodawana jest ściereczka. Na przednim panelu znalazł się standardowy komplet złączy (tj. 2x audio, 2x USB 3.0). Warto zauważyć, że obudowa nie ma zewnętrznych zatok, więc niektórym może brakować możliwości instalacji napędu optycznego lub panelu sterującego.

Wnętrze jest całkiem przestronne. Bez problemu można tutaj zamontować wydajną konfigurację na bazie płyty głównej ATX i kilku długich kart graficznych. Dla dysków przeznaczono pięć zatok: trzy na nośniki 2,5 cala i dwie na dyski 2,5/3,5 cala (miejsca na „twardziele” zostały dodatkowo wytłumione). Dodatkowym atutem jest przemyślany system aranżacji okablowania, co nie tylko ułatwia montaż zestawu, ale też poprawia jego wygląd (co ma przecież szczególne znacznie w przypadku obudów z oknem).

Gorzej wygląda kwestia chłodzenia komponentów. Standardowe wyposażenie obejmuje dwa 120-milimetrowe wentylatory, które nie wyróżniają się zbyt wysoką kulturą pracy. Ponadto sama skrzynka nie najlepiej radzi sobie z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji karty graficznej, co skutkuje jej dosyć wysokimi temperaturami. W razie potrzeby można jednak dołożyć nawet pięć kolejnych "śmigiełek" lub też zainstalować chłodzenie wodne z dwoma dużymi chłodnicami. Nie zabrakło też filtrów przeciwkurzowych, aczkolwiek ten na froncie jest dosyć trudno dostępny i znacznie lepiej pasowałby tutaj ten z modeli Define C.

Czy warto kupić obudowę Fractal Design Meshify C? Na naszym rynku powinna ona kosztować około 400 złotych, natomiast bliźniaczy model Define C TG to już koszt około 450 złotych. Z pewnością jest to obudowa jest godna uwagi, zwłaszcza jeżeli zależy Wam na dobrej jakości wykonania, przeszklonym boku, dopracowanym i szukacie czegoś ciekawszego niż ascetyczne modele z linii Define. Do ceny trzeba będzie jednak doliczyć dodatkowe wentylatory, które poprawią chłodzenie komponentów.

Ocena końcowa:

  • stonowane wzornictwo może się podobać...
  • ...no i jeszcze to przyciemniane okno na lewej ściance
  • ogólnie wysoka jakość wykonania
  • demontowalne, wytłumione koszyki na dyski twarde
  • dużo miejsca na karty rozszerzeń
  • przemyślany system aranżacji okablowania
  • możliwość instalacji 7 wentylatorów
  • miejsce na dwie duże chłodnice
  • filtry przeciwkurzowe z przodu, u góry i na dole...
     
  • ...chociaż ten z przodu mógłby być łatwiej dostępny
  • niektórym może brakować zewnętrznych zatok
  • chłodzenie karty graficznej mogłoby być lepsze

Dobry Produkt  Super Jakość

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    sambaverde
    3
    @raziel90
    Tak, mam Phanteks Evolv ITX. Wtedy, kiedy kupowałem to była jedyna obudowa ITX Phanteks. Mam wersję czarno-czarną z oknem. Są jeszcze czarno-czerwona oraz biało-czarna.
    Mam zamontowane chłodzenie SPC Grandis v.2 i do bocznej ścianki jest jeszcze spora odległość.
    Używam zasilacza XFX XFR 550 Black Edition. Jest krótszy od twojego a wcale nie było łatwo go zmieścić kiedy jest zamontowana klatka na dyski w "piwnicy". Pierwsze co będziesz musiał wywalić tę klatkę ;) Wtedy pozostanie Ci jedno miejsce na zamontowanie dysku 2,5". Phanteks za opcje rozbudowy każe sobie dopłacać - na szczęście niezbyt wiele.
    Obudowę dostajesz z pojedynczym wentylatorem 200 mm z przodu. Jest dobrej jakości... tylko nieco głośny.
    Cała obudowa jest raczej solidna - chyba tylko farba mogłaby być lepsza. Największe zastrzeżenia mam do tylnej ścianki. Bez zamontowanego wentylatora albo chłodnicy jest bardzo elastyczna. Ciężka karta graficzna może ją odkształcać. Niezłym patentem jest mocowanie drugiego końca karty graficznej na ramie mocowania dysków twardych - można ustabilizować opadające GPU.
    Mam GTX 960 4GB WF2 OC - karta radzi sobie dobrze i jest tylko nieznacznie cieplejsza od tego co było w obudowie Fractal Design Define R5, ale faktycznie pierwszy od śledzia wentylator ma mało miejsca. Ogromny wentylator z przodu obudowy robi robotę ;)
    Nie montowałem w górnej szufladzie wentylatorów... bo się nie zmieściły. Grandis jest dość szeroki.
    Obecnie mam tylko wentylator z tyłu obudowy i na radiatorze CPU - 1 x 140 mm. Mnie wystarcza, bo mało gram i nie spinam się na niskie temperatury - 60 st. C na CPU to dla nie normalna temperatura ;) Ważne, że jest cicho ;)
    • avatar
      kokosnh
      0
      czyli zrezygnowali z drzwiczek wyciszających, bo nie miały sensu przy szklanym boku, a pogorszyły przepływ powietrza ?
      • avatar
        obcypl
        0
        Uzywam FD - trochę inny model ale ten sam układ wnętrza.
        Problemem była temperatura HDD leżących obok ciepłego zasilacza w zamkniętej puszce. Na szczęście wieko tego dolnego tunelu ma element odkręcany, sam rack na HDD da sie odsunąć od przedniej scianki i dzieki temu wentylator frontowy obnizyć do poziomu HDD. Sporo pomaga.
        • avatar
          kitamo
          0
          Słabo. Widać cięcie kosztów. Brak tłumienia hałasu to nie to czego bym się spodziewał po takiej obudowie
          • avatar
            Geralt
            0
            Coraz wiecej obudow z oknem. Szkoda, bo ja nie chce miec zadnych okien = coraz mniejszy mam wybor obudow. Dla mnie liczy sie (poza sama funkcjonalnoscia obudowy) cicha praca (najlepiej obudowa wyciszona), relatywnie dobra wentylacja (pisze relatywnie, bo to zawsze bedzie jakis kompromis miedzy wyciszaniem i temperaturami) oraz wyglad zewnetrzny (przy czym wole minimalizm niz jakis udziwnione ksztalty:) ). Zreszta, co logiczne, wraz z plaga obudow z oknami jest tez plaga wszystkiego z diodami ;). Ja pamietam jak sie balem zeby w mojej poprzendiej obudowie dioda power za mocno nie swiecila (to przeszkadza szczegolnie w nocy) - a teraz to niektore kompu mozna stawiac zamiast oswietlenia w pokoju :PP.
            • avatar
              gihros
              0
              Bardzo wiele tu wartościowych komentarzy odnośnie wyboru podzespołów do budowy cichej stacji, może mi ktoś z was powiedzieć dlaczego warto skupić sie na wentylatorach bardziej na tyle budy aniżeli przód + tył ? I ewentualnie co myślicie o FRACTAL Focus G mini
              • avatar
                tommy_po
                0
                obudowa pojawiła się w polskich sklepach w cenie 399 zł, byłem o krok od kupna inwin 301 ale z dnia na dzień cena skoczyła z 299 do blisko 350 zł.... teraz myślę o tym fractalu ale.... gdyby tak wydali wersję S (mATX) tej obudowy! może może....

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login