Zainstalowane na płycie MSI Big Bang-Fuzion karty graficzne Radeon i GeForce łączą siły. Czy taka hydra zieje ogniem, czy stać ją tylko na mały płomyczek?
Jako pierwsi w Polsce otrzymaliśmy do testów płytę główną MSI Big Bang Fuzion i dzielimy się z wami naszymi wrażeniami, a także prezentujemy wyniki testów. Warto wiedzieć, że to pierwsza płyta główna wyposażona w system Hydra, który pozwala wykorzystać równocześnie dwie niemal dowolne karty graficzne – także te oparte na układach różnych producentów. Czy rozwiązanie Hydra to faktycznie wielki wybuch, jak określa to MSI, czy też strzelanie ślepakami? Czy stworzenie płyty głównej, która umożliwiłaby sprawne działanie w duecie nie tylko dwóch kart NVIDII czy dwóch kart ATI, ale i mieszanej pary, jest w ogóle możliwe?
Ten artykuł nie jest to klasycznym testem płyty głównej. Skupiamy się w nim na najbardziej interesującej kwestii, czyli silniku Hydra. Jest to z pewnością technologia nowatorska, która teoretycznie mogłaby pogodzić karty graficzne konkurencyjnych firm z korzyścią dla użytkownika końcowego.
Pomysł wykorzystania w systemie dwóch i więcej kart graficznych naraz nie jest nowy. Zalety i wady rozwiązań NVIDIA SLI oraz ATI Crossfire są doskonale znane. Efektywne wykorzystanie wielu układów graficznych w jednym komputerze wciąż rodzi wiele problemów. Skoro używanie dwóch kart graficznych opartych na identycznym układzie bywa problematyczne, to jakie przeszkodzy należy pokonać, aby zmusić do współpracy karty graficzne konkurencyjnych firm?
Niektórzy entuzjaści komputerów jakiś czas temu wpadli na pomysł, by do karty Radeon zainstalowanej w ich komputerach dokupić kartę NVIDII, która miałaby służyć jedynie do obliczeń PhysX. Pomysł sprawdzał się w praktyce, do czasu kiedy dowiedziała się o tym NVIDIA. „Zieloni” zablokowali wówczas możliwość wykorzystania karty GeForce do obliczeń PhysX, jeśli sterowniki wykryją w systemie obecność karty ATI. Ta decyzja raczej nie przyniosła NVIDII wzrostu popularności wśród użytkowników. Warto też przypomnieć niedawną utarczkę pomiędzy producentami, w której firma AMD oskarżyła NVIDIĘ o blokowanie w PhysX obsługi wielu rdzeni procesora (w przypadku obsługi PhysX przez CPU). NVIDIA w oficjalnym komunikacie stanowczo temu zaprzeczyła.
GeForce i Radeon na jednej płycie głównej? Tak, to możliwe
Zadanie jakie postawiły przed sobą firmy MSI oraz Lucid (twórcy technologii Hydra) jest naprawdę ambitne. Zobaczmy, jak owe rozwiązanie sprawdza się w praktyce!